друкувати


Реабілітація Мінагрополітики. Оцінки парламентарів та пропозиції для уряду

4 березня 2020, 07:35
Реабілітація Мінагрополітики

Сьогодні парламент голосуватиме за оновлений склад уряду. Вчора на вечірній зустрічі з фракцією президент Володимир Зеленський запропонував реанімувати Мінагрополітики та призначити аграрним міністром Тимофія Милованова. Про це повідомляє джерело AgroPolit.com, присутнє на засіданні фракції. Наразі Милованов є міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства (МЕРТ).  Після того, як нинішній МЕРТ розділять, міністром економіки пропонують призначити Романа Жуковського. AgroPolit.com напередодні розпитав депутатів, чи треба розділяти, та як працюється впродовж останніх 6-ти місяців в МЕРТ. 

Микола Тищенко, заступник голови депутатської фракції «Слуга народу».

Якщо розділять МЕРТ – Микола Сольський має стати міністром...

Будь-яке рішення, яке прийме президент, парламент буде сприймати. Це рішення команди. Я тримаюсь думки, щоб ми були єдиними у цьому питанні. На мою думку, великих підстав для відставки Олексія Гончарука нема, його офіційної заяви немає. Зараз йдуть перемовини всередині фракції з приводу перезавантаження Кабміну. Деяких міністрів треба міняти на мою думку, бо засиділися. Якщо розділять МЕРТ – Микола  Сольський має стати міністром. Це потужна людина на цю посаду.

Я за розділення міністерств, бо це той випадок, коли ти чітко розумієш, це шлях до успіху. Президент перший, хто дасть нам фітбек для думок, потім парламент прийме рішення. План є, але рішення ще немає. 

Читайте до теми: 100 днів роботи уряду та Мінекономіки: що отримав агросектор — на раз упав, на два віджався

Олександр Качура, заступник голови комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, фракція «Слуга народу».

Сільське господарство і економіка часто протирічать одне одному, бо у них по деяких питаннях різні завдання...

У нас є питання по надходженню до бюджету, по митниці. З приводу МЕРТ та Мінагро – я від початку казав, що їх не можна об’єднувати. Бо не може міністр величезними індустріями, галузями керувати нормально. Більше того – сільське господарство і економіка часто протирічать одне одному, бо у них по деяких питаннях різні завдання. Враховуючи, що ми заходимо в реформу сільського господарства, у відкриття ринку землі і трансформації всіх правовідносин, які відбуваються у сільському господарстві, зрозуміло, що можливо тимчасово ми не будемо їх розривати, скоріш за все. Пішов процес, ми почали багато трансформацій, в кадастрах та інше. І зараз якщо розривати, це не дуже буде хороший варіант.

Інна Совсун, депутат фракції «Голос».

Повернення мінагровідомства відбере надто багато часу, важливого для проектів розвитку...

Питання економічного зростання – це питання МЕРТу, і до нього є запитання. Наприклад, яким чином уряд реалізовує економічні обіцянки, наскільки відповідально з економічної точки зору було обіцяти 40% економічного зростання урядом Олексія Гончарука. Вочевидь, таку обіцянку давати було безвідповідально, і зараз він опинився заручником цієї ситуації, нереалістичної, як і спроб щось реалізувати.

Рішення, які приймались про об’єднання міністерств початково були хибними. Ми про говорили ще під час формування уряду, що це неправильних підхід, що це величезні галузі і сфери управління, що в в об’єднаних міністерствах не вистачатиме спроможності, щоб вирішувати всі проблеми тієї чи іншої галузі – це речі, які не могли спрацювати. І про це попереджали люди, які вже працювали в уряді. Нам казали, що приведуть людей без досвіду, але таких, що знайдуть, як робити. Зараз виявилось, що люди з досвідом, які мають управлінські навички, знають краще, як робити. Чого не вистачило уряду – вміння керувати.

Об’єднання міністерств – дуже складний процес, бюрократичний, який забрав добру частину часу на роботу  у працівників міністерств, замість того, щоб вони могли виконувати програму діяльності уряду – займалися тим, що виконували формальну роботу по об’єднанню міністерств, будуть робити шлях у зворотному напрямку – будуть роз’єднувати міністерства, замість виконувати плани і обіцянки уряду.

Читайте до теми: Рейтинг активності депутатів аграрного комітету за півроку

Ніна Южаніна, член Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, фракція «Європейська солідарність».

Замість розділяти міністерство – слід розробити план розвитку агросектору...

З аграрною політикою дуже величезний провал. Хоча міністерство як було, так воно залишалось. А лише було перейменовано в департамент аграрної політики при МЕРТі. Мені здається, що тут не вистачає людей, які б крок за кроком діяли відповідно до розробленого плану, який зараз має бути терміново розроблений у зв’язку з різким падінням можливостей вітчизняних аграріїв працювати далі в тих напрямках, які необхідні для України. Це і тваринництво, на яке треба не то що звернути увагу – це просто має бути швидкий гарячий план дій, який треба буде робити щодня крок за кроком, щоб змінити ситуацію. Зараз будучи в регіонах я розумію, що з аграріями у нас величезна проблема. Бо ці програми, які започатковувались, зараз не діють. Зараз не дуже добре відбувається з держпідтримкою тваринництва, корупція – боріться з нею.

Я думаю, в структурі МЕРТу можна було працювати. Бо не розібравши, в чому була помилка, намагаються весь час щось змінювати. Коли об’єднували – якась же мета була в цьому об’єднанні? Можливо, бачили, що аграрна галузь є основною, це буде пріоритетом для діяльності міністерства економрозвитку – я тоді для себе такі зробила висновки. Недостатньо спеціалістів? – так вони ж ті ж самі залишились. Статус? – Статус не грає ніякої ролі. Для аграріїв на місцях треба чіткий план роботи і виконання. Дії по підтримці вітчизняного виробника. Я не знаю чи зміниться щось – хто це буде за спеціаліст агроміністром і чим він буде займатись. Поспіхом заявлено про зміну уряду, але  при цьому не розібрались, що змінюємо – проблема не в особистостях, а в запитанні, що сталося. Всі помилки треба виявити. Без цього аналізу рухатись далі неможливо. Я відчуваю, що цього аналізу не було. І колеги по монобільшості також не розуміють, хто буде новим керівництвом в нових міністерствах, розділених.

Дмитро Наталуха, голова Комітету ВР з питань економічного розвитку, фракція «Слуга народу».

Об’єднання міністерств було помилкою, продиктованою з ЄС...

У МЕРТу не може бути єдиною домінуючою функцією реалізація земельної реформи. З того, що ми бачимо – за останні 6 місяців земреформа – це чи не єдине чим міністерство економрозвитку займалось. Це неправильно з усіх точок зору. Агрополітика – це один великий комплекс проблем і напрямків, які потребують своєї єдиної функції – як координувати безпосередньо відповідальність. Я вважаю, що у заступника міністра економіки для цієї посади недостатньо, має бути щонайменше віце-прем’єр з питань економічного розвитку. Щодо посади агроміністра — це має бути хтось, хто не має латифундії, не має власних інтересів на ринку землі.

Візьміть результати роботи МЕРТу за 6 місяців, і це очевидно, нема про що думати – є чіткі цифри. Це була помилка – об’єднання двох міністерств. Такою ж помилкою є відсутність МінАПК. В погоні за ідеологічними рекомендаціями західних партнерів і донорів ми наробили багато помилок, і уряд наробив багато помилок, тому слід реабілітуватись.  

Розмовляла Оксана Тупальська, AgroPolit.com.