SHARE
до завершення отримання АГРОдотацій в 2019 році залишилось
Днів
Годин
Хвилин
Секунд
#GoЗаАгроДотаціями-2019
Випуск №1
#GoЗаАгроДотаціями
2019

Випуск №1
5,9 млрд грн

Заплановано держпідтримки
0

Виділено
Час іде – контора пише! За перших три місяці 2019 року агросектор не отримав із бюджету ані копійки з передбачених на держпідтримку коштів. Це випливає з аналізу даних Мінагрополітики, які нещодавно презентували. У рамках проекту #GoЗаАгроДотаціями AgroPolit.com проаналізував аграрну арифметику українського бюджету-2019. Як «розпиляли» 6,3 млрд грн бюджетних коштів у 2018 році – детально можна переглянути у матеріалі за посиланням.

ТРИ МІСЯЦІ – ВСЕ ПО НУЛЯХ!

Загалом на потреби Мінагрополітики із загального фонду бюджету виділили на цей рік аж 12,342 млрд грн. Як вони розподіляються? Держпідтримка АПК – 5,909 млрд грн (минулого року – 6,3 млрд грн). Розподіл цих коштів має освоїти галузь за різними програмами (їх дивіться у графіці нижче). Решту коштів (6, 433 млрд грн) депутати запланували на потреби власне апарату Мінагрополітики, іншими словами, на його роботу та дотичних до нього органів (таких, як Держгеокадастр, Держпродспоживслужба, Держлісгосп, Держрибгосп та інші).

Є й інша стаття підтримки гривнею сектору, називається вона спеціальним фондом бюджету. У ньому аж 2,672 млрд грн (детальніше про програми під нього дивіться у графіці далі). Але це дуже умовний «запасний аеродром», бо вписані у нього програми для сектору фінансуватимуться лише в разі наповнення цього фонду, а чи це буде – далеко не факт! Усі фінансисти знають, що, як правило, цей фонд існує для галочки в урядовців, бо коштів до нього надходить мізер. Втім, а раптом дійсно станеться диво і він вистрелить? Що ж, будемо тільки раді, якщо 28-річну традицію в уряді зламають.

Тепер про реально виділені фінанси! Як би гарно не писали в уряді про підтримку, але знову виходить як торік: всі аграрії без обіцяних грошей, з великою надією на щасливе завтра та, фактично, незрозуміло чого чекають. Минулого року Мінагрополітики та Мінфін розгойдувалися в питанні виплати держпідтримки майже до середини літа. Тепер же ми бачимо наступну ситуацію: станом на 22 березня цього року з бюджету на потреби Мінагрополітики (не держпідтримку АПК!) розписали 1,275 млрд грн, але на руки отримувачам (апарат Мінагро, Держпродспоживслужба, Держлісгосп, Держрибагентство та Держгеокадастр) надійшов нуль. Повний нуль і в програмах підтримки АПК. Єдине, на що спромоглися КМУ та Мінагро за 3 місяці роботи – затвердити перелік програм та їхній порядок і почали збирати заявки. Що з паспортами освоєння коштів за цими порядками – питання висить у повітрі.

За даними джерела AgroPolit.com в Мінагрополітики, порядки є, але всі (включно з Мінфіном) чекають відмашки від нового Президента. Доки урядовці очікують невідомо чого, вони (аграрії) працюють: за 2018 рік сектор забезпечив майже 40% всієї валютної виручки України.

AgroPolit.com стежитиме й надалі за темпами виділення бюджетних грошей аграріям. А поки ми пропонуємо вам, читачі, маленьку шпаргалку-пам'ятку про те, які є програми та як ними скористатися. Алгоритм дивіться далі.

Держпідтримка тваринництва

Ще 30 січня 2019 року в Україні змінився «Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки тваринництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва)». До держпідтримки додалося «часткове відшкодування сільськогосподарським товаровиробникам вартості будівництва та реконструкції підприємств із зберігання та переробки зерна». Пропозиція фінансування за цим напрямом обумовлена тим, що в Україні сьогодні існує брак потужностей зі зберігання зерна.

Також у 2019 році удосконалено механізми надання державної підтримки за іншими напрямами, враховуючи досвід їхньої виплати упродовж попереднього року.

Раніше Ольга Трофімцева повідомляла, що на підтримку тваринництва у 2019 році буде виділено 3,5 млрд грн, з яких 1,4 млрд — на розвиток скотарства, як для сільськогосподарських підприємств за утримання корів, так і для фізичних осіб за утримання молодняку ВРХ. 250 млн грн передбачено державою для здешевлення придбання племінного поголів'я, зокрема нетелей, корів.

Тож для виробників тваринницької продукції цьогоріч збільшено розмір дотації за утримання корів з 750 до 900 грн за одну голову (двічі на рік).
Дотація надається суб'єктам господарювання, юридичним особам та власникам корів, котрі утримують ідентифікованих і зареєстрованих корів молочного, молочно-м'ясного та м'ясного напряму продуктивності за кожну наявну станом на 1 січня та на 1 липня поточного року,
йдеться на сайті Мінагрополітики.
Також тваринникам надано можливість скористатися державною підтримкою за вирощування молодняку великої рогатої худоби, зокрема й закупленого. Однією із головних умов отримання коштів є купівля для подальшого відтворення племінних тварин, сперми та ембріонів у період з 1 жовтня попереднього року до 30 вересня 2019 року.

Крім того, уряд надасть компенсацію вартості об'єктів, профінансованих за рахунок банківських кредитів для здійснення будівництва та реконструкції тваринницьких ферм та комплексів для утримання ВРХ, свиней, птиці, доїльних залів, підприємств із переробки сільськогосподарської продукції – молока, м'яса, побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, ІІ та ІІІ категорій надаватиметься юридичним особам та фізичним особам-підприємцям у розмірі не більше від 25 % обсягу залучених кредитних коштів на період кредитування до 5 років.

Зазначимо, що на сайті Мінагрополітики вже оприлюднений перелік 20 претендентів, які мають намір отримати часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції об'єктів із зберігання та переробки зерна.

За даними Мінагрополітики, на 2 травня надійшло 1215 заяв та документів на отримання дотацій за утримання корів. Якщо ви ще не встигли її подати, то ви знайдете її за посиланням.

Фермерська підтримка

У 2019 році уряд змінив підхід до фермерів і запропонував, зокрема, дві програми для новачків.

Перша. Молодий фермер для розвитку власного агробізнесу може отримати 40 тис. грн державної субсидії на рік. Щоправда, його вік не має перевищувати 35 років. Про це нещодавно заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, зазначаючи, що така підтримка є стимулом для невеликих господарств.

Друга. Для новостворених фермерських господарств держава обіцяє надати до 60 тис. грн допомоги. Але й тут є умова: активне ведення сільськогосподарської діяльності. У прес-службі Мінагрополітики зазначають, що завдяки державній підтримці від уряду новостворене фермерське господарство може одноразово в період становлення отримати бюджетну субсидію у розмірі 3 тис. грн на 1 га, але не більш ніж 60 тис. грн на одне фермерське господарство для провадження сільськогосподарської діяльності.

Для отримання коштів фермерам необхідно особисто подати до регіональних відділень Укрдержфонду заявку (днями оголошено конкурс на їх прийом) і такі підтвердні документи:
копію статуту фермерського господарства (для юридичної особи) або копію договору про створення сімейного фермерського господарства (для фермерських господарств, які створені без набуття статусу юридичної особи);
відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою;
копію фінансового документа, яка підтверджує чистий дохід від реалізації продукції за останній рік до 20 млн грн гривень; фермерським господарствам, зареєстрованим у поточному році, – копія фінансового звіту за останній квартал;
довідку, чинну на дату подання заявки, про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів. Подається у паперовому чи електронному вигляді;
згоду одержувача щодо надання Мінагрополітики інформації про нього, за формою, визначеною уповноваженим банком;
довідку державного реєстратора про те, що господарство не банкрут/не перебуває на стадії ліквідації.
Раніше повідомлялося, що в Україні розширили напрями підтримки фермерських господарств та сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Про це йдеться у постанові Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 126 «Про внесення зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств. Згідно із постановою, максимальну суму компенсації вартості насіння сільськогосподарських рослин вітчизняного виробництва збільшено з 60 тис. грн до 80 тис. грн. Уряд також розширив дію фермерської підтримки, надавши її кооперативам.

Загалом цьогоріч на підтримку фермерства виділено 800 тис. грн.

Тож, у 2019 році фермерські господарства та с/г кооперативи можуть скористатися такими програмами:
бюджетна субсидія на 1 гектар новоствореним фермерським господарствам
бюджетна субсидія на 1 члена на новоствореного фермерського господарства.
90% компенсація вартості дорадчих послуг,
80% компенсація вартості насіння сільгоспкультур вітчизняного виробництва,
70% компенсація кооперативам вартості придбаного вітчизняного обладнання,
40% компенсація вартості придбаної сільгосптехніки та обладнання вітчизняного виробництва,
здешевлення кредитів
Раніше повідомлялося, що у минулому році фермери не брали дотації, бо боялися втратити субсидію на оплату житлово-комунальних послуг.

Держпідтримка рослинництва

У 2019 році в Україні спрощено Порядок отримання бюджетних коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.

Цього року на державну підтримку розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників заплановано 400 тис. грн. Наразі на кошти претендують 87 суб'єктів господарювання. Детальніше дивіться за посиланням.

Уряд компенсуватиме 80% вартості (без ПДВ) насіння сільськогосподарських рослин вітчизняного виробництва, закупленого у фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб, але не більш ніж 80 тис. грн на одне фермерське господарство чи сільськогосподарський обслуговуючий кооператив.

Також можна отримати до 80% компенсації:
здійснених витрат за придбання садивного матеріалу плодово-ягідних культур, винограду та хмелю, але не більше від встановлених Мінагрополітики нормативів за умови закладення насаджень у поточному році,
будівництва холодильників із регульованим газовим середовищем ємністю від 500 т,
об'єктів із заморожування плодово-ягідної продукції,
придбання ліній товарної обробки плодів та обладнання для сублімаційного висушування фруктів.
Компенсації вартості будівництва та реконструкції об'єктів надаються сільськогосподарським товаровиробникам – юридичним особам, основною діяльністю яких є постачання сільськогосподарських товарів/послуг, вироблених ними на власних або орендованих основних засобах, у яких питома вага товарів/послуг становить не менш ніж 75% вартості всіх товарів, поставлених ним протягом попередніх 12 місяців. Та для новоутворених сільськогосподарських товаровиробників, які провадять господарську діяльність менш як 12 календарних місяців. Розмір відшкодування: 30% вартості об'єкта, зокрема ціни обладнання.

З процедурою оформлення дотації можна ознайомитися за посиланням.

Компенсація за сільгосптехніку

У 2019 році уряд компенсуватиме 40% вартості придбаної техніки та обладнання: 25% – за рахунок бюджетної програми КПКВК 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва», 15% – за рахунок бюджетної програми КПКВК 2801230 «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств».

На сайті Мінагрополітики зазначається, що на здешевлення с/г техніки та обладнання держава виділила 681, 7 тис. грн, а на здешевлення спеціальних вагонів для перевезення зерна та обладнання для виробництва біоетанолу та електроенергії з біомаси - 200 тис. грн.

Цікаво, що на офіційному сайті відомства відсутні дані про претендентів на отримання часткової компенсації с/г техніки на 2019 рік. Є лише загальна цифра (на 3 травня) компенсації за цією програмою аграріям за період грудень 2018 та січень-березень 2019 року – 128,09 млн грн. На сайті Мінагрополітики присутні дані лише за минулий рік, те саме із фінансуванням. Попри це чиновники встигли оновити перелік вітчизняної техніки та обладнання, вартість яких частково компенсується. Ознайомитися із ним можна за посиланням.

Фермери нарікають, що головною умовою отримання дотації є купівля вітчизняної техніки, однак такої в Україні майже немає, тому отримати підтримку неможливо.

З етапами подання заяви можна ознайомитися за посиланням.
Выполнено с помощью Disqus