14 грудня 2017, 13:46, Земля

Підготовано новий законопроект про передачу земель громадам

Уряд і Президент ділять державну землю: у Раді непомітно зареєстрували проект закону №7363 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності дрібних фермерських господарств і деконцентрації повноважень у сфері земельних відносин». Про це йдеться у спецпроекті AgroPolit.com «Державні гектари перекроять — президентський варіант земельної децентралізації».

Нагадаємо, що збитки бюджету від передачі держземель до ОТГ складуть від $280 млн.

Законопроект вирішує питання передачі державних земель місцевій владі, але надає її лише об’єднаним громадам.

Головний лейтмотив документа — земля, боротьба з рейдерами та виведення з «тіні» земельних доходів аграріїв. Пропонуємо далі детально ознайомитися з ключовими положеннями документа за цими напрямами.

Земельний блок передбачає передачу державних земель у комунальну власність об’єднаним територіальним громадам (ОТГ), спрощення порядку передачі цих земель та зміни їхніх кордонів, внесення нових відомостей до Держземкадастру. Також зазначається, що сільські, селищні, міські ради отримають право затверджувати технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель за межами населених пунктів. А громади — право змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності, розташованих на їхній території. Право державного контролю за використанням та охороною земель передається від Держгеокадастру облдержадміністраціям, виконавчим комітетам сільських, селищних і міських рад.

Антирейдерський блок підвищить адміністративну відповідальність адміністраторів та зобов’яже їх самостійно формувати виписки з Держгеокадастру в електронному вигляді. Також відбудеться розмежування інформації в Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі майнових прав на нерухоме майно. Більш того, власники ділянок можуть вимагати нотаріальне посвідчення договору, а під час проведення реєстрації змін до складу засновників (учасників) юридичної особи обов’язковість нотаріального посвідчення правочинів щодо відчуження частки учасника товариства може бути встановлена таким учасником одностороннім правочином.

Вивести бізнес із «тіні» пропонується шляхом легалізації селянських господарств. Жителям села, які створили фермерське господарство, легалізувати свою діяльність можна бути платниками єдиного податку 4-ї групи, а також отримати пільговий порядок сплати єдиного соціального внеску. Місцеве самоврядування матиме право встановлювати фізичним особам індивідуальні пільги зі сплати місцевих податків. Щодо платників єдиного податку п’ятої групи — фізичних осіб (фермерів), то частина єдиного соціального внеску сплачується за рахунок держави.

Також законопроект зобов’язує сільгосптоваровиробника сплачувати податок на доходи фізичних осіб з орендної плати за нерухоме майно (зокрема, земельні ділянки, паї) до відповідного місцевого бюджету за місцем знаходження таких земельних ділянок та/або земельних часток (паїв).

{playBuzz:data-embed-by="edd241ae-8663-45fd-816c-ad932a5bdda4" data-item="5040ed25-f7d1-4dd6-8ff0-99169d2ecae0" data-recommend="false" data-game-info="false" data-comments="false" data-shares="false" data-version="2" }

в