14 квітня 2024, 12:24, Земля

Експерт розповів, як в Україні відбувається консолідація земель

Старший проєктний менеджер із земельної реформи Офісу реформ Кабміну Андрій Мартин назвав оптимальну систему  консолідації сільськогосподарських земель для України. Її він описав в ексклюзивному інтерв’ю для AgroPolit.com.

Експерт виступає за мінімальне втручання посадовців у процес консолідації землі. За його підрахунками, в Україні на аграрія в середньому припадає 1 – 1,5 тис. га земель для обробітку. Андрій Мартин зауважив, що якщо такий фермер викупить десяту частину земельного банку, тобто 100 га землі, він отримає два десятки пайових ділянок.

Аналітик додав, що збирання такої землі в єдиний масив дозволить витрачати на обробіток менше ресурсів. Експерт нагадав, що на логістику припадає до третини всіх затрат агробізнесу.

Земельна консолідація має бути заснована на волі більшості власників землі у масиві: якщо більшість з власників у рамках одного поля  хочуть ініціювати консолідацію, то вони повинні мати таке право. Шляхом перемовин вони мають знайти варіант, хто і на яких умовах обміняється ділянками. Втім, на мою думку, мають бути і елементи примусової консолідації, щоб уникати варіантів перешкоджання окремими пайовиками нормальному обробітку єдиного земельного масиву чи розвитку на ньому  меліоративної системи» – зазначив Андрій Мартин.

Як писав AgroPolit.com, при вступі в ЄС Україні доведеться надати європейцям право безоплатної приватизації землі. Також збитки агросектору Харківщини від війни досягли 18,1 млрд грн.

в