23 листопада 2022, 08:00, Інвестиції

Україна може переробляти 10-12 млн т агросировини щороку – експерт

В Україні цілком реально вийти через 10 років на переробку 10-12 млн т агросировини в рік – щоб це була глибока переробка (біопереробка). Про це в ексклюзивному інтерв’ю АgroРolit.com заявила секретар Національної інвестиційної ради при президентові України Галина Янченко.

«Якщо ми орієнтуємося на такий об’єм, то це приблизно до $10 млрд інвестицій. Це орієнтовно 30 заводів в різних регіонах країни.  Але тут потрібно розуміти, що точну цифру складно зараз сказати. Кожен проект індивідуальний.  А є наприклад свіжий кейс в Україні, коли у українського інвестора є вже промисловий майданчик з усіма інженерними комунікаціям і вони починають будувати біоетанольний сучасний завод. І мінімізують більше 10% капексів за рахунок облаштованого промислового майданчику», – сказала вона.

Тобто, за її словами, приблизно цифра інвестиційв агропереробку — це $10 млрд, але з похибкою 10-20%.

«Також зазначу, що переробляючи такий об’єм агросировини, ми автоматично  закриємо питання дефіциту логістичною інфраструктури, яке було проблемою останні роки для країни при експорті сировини. А не тільки через блокування морських портів», – додала експерт.

Вона наголосила, що великий плюс біопереробки (глибокої переробки) в тому, що Україна може переробляти фуражне зерно (тобто зерно не самої високої якості).  

Приклад. В 2020 році Україна експортувала фуражної пшениці на $1 млрд. Якщо б ми переробили за допомогою біотехнологій цю фуражну пшеницю в ряд продуктів (біоетанол, лимонна кислота, молочна кислота, моногідрат глюкози, кристалічна фруктоза, ГФС (глюкозно-фруктозні стропи) з подальшим експортом, то могли б отримати $3 млрд експортної виручки. І це тільки невеликий приклад потенціалу глибокої переробки (біопереробки), потенціалу нашого АПК», – зазначила Янченко.

Нагадаємо, що аграріям схвалили 167 грантів для розвитку переробки.

в