8 червня 2021, 11:00, Земля

В Україні понад 6 млн га сільгоспземель потребують консервації – Мінагрополітики

Через стрімку деградацію ґрунтів в Україні понад 6 млн га земель сільськогосподарського призначення потребують консервації. Про це заявив міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Екологія».

«Зміна клімату призводить до того, що у нас деградація земель відбувається надзвичайно великими темпами. За оцінками Мінагрополітики, сьогодні більше 6 млн га земель сільгосппризначення потребують консервації. Якщо не відпрацьовувати механізм консервації, то ми будемо втрачати величезну кількість родючих земель», — сказав Лещенко.

За його словами, сьогодні в законодавстві передбачено механізм консервації земель сільгосппризначення. Планується проводити заходи консервації земель на основі відповідного супутникового моніторингу та аналізу ґрунтів.

Міністр підкреслив, що південь України з кожним роком стає все більше ризикованою зоною землеробства.

У боротьбі з глобальними кліматичними змінами Мінагрополітики реагує такими інструментами: точне та бережливе землеробство — для підвищення врожайності та оптимізації використання ресурсів, їх економії; виведення з обігу деградованих земель шляхом їх консервації для відновлення виснажених ґрунтів через механізм залуження, заліснення або ренатуралізації; відновлення зрошувальних систем із метою збереження та раціонального використання запасів вологи в ґрунтах», — зазначив Роман Лещенко.

Він додав, що аграріям потрібно відходити від класичної технології оранки й переходити на технології Mini-Till  та Strip-Till.

Це енергозберігальні технології, яке передбачають мінімальне проходження по полю, зосередження біоти в ґрунті, збереження рештків на полях, а також зменшення витрат пального та хімічних препаратів на 30 %. Аграрії, які не перелаштовуються під сучасні технології обробітку, стають неконкурентними», – зауважив міністр.

Він констатував значну деградацію земель: у першу чергу йдеться про водну ерозію.


Україна сьогодні – № 1 із експорту органіки в Європу, і ми хочемо залишатися лідером в цьому сегменті.  Також нам потрібно розширювати органічні землі,  для чого передбачили відповідну державну підтримку. А наступного року плануємо збільшити підтримку в кілька разів для органічної продукції.  Через формування органічних земель ми бачимо дуже серйозний потенціал для України», – підсумував Роман Лещенко.

Нагадаємо, що Роман Лещенко розповів, яким буде агроринок через 10 років.

в