друкувати


Соєво-ріпакові правки пропонують відмінити

30 вересня 2019, 15:00

Соєві правки потрібно відміняти, особливо, зважаючи на відкриття ринку землі. Про це на своїй сторінці у facebook написав економіст Олег Нів’євський.

«Звільнення від ПДВ екпортних операцій – це фактично податок на експорт сої. Як наслідок, просідає внутрішня ціна – це в теорії. На практиці вона і справді просіла на близько $26 на тонну. Результат – сільгоспвиробники недоотримали доходів на суму близько $118 млн США (постраждали в основному малі та середні), або 3 млрд грн. Для порівняння, державна підтримка на наступний рік – 4,4 млрд грн. Хто виграв? Переробники за рахунок сільгоспвиробників», – написав Нів’євський .

Його висновок – соєві правки потрібно відміняти, особливо, зважаючи на відкриття ринку землі.
Нагадаємо, що в Україні планують повернути відшкодування експортного ПДВ виробникам сої та ріпаку.

Нагадаємо, що раніше з такою ініціативою – відмінити правки виступив голова – виступив голова комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, народний депутат («Слуга народу») Микола Сольський.  
7 грудня 2017 парламент змінами до Податкового кодексу України скасував відшкодування ПДВ з бюджету при експорті олійних культур (сої, ріпаку та соняшнику).

Через це малих та середніх агровиробників очікували багатомільярдні щорічні збитки. 

Пізніше під натиском громадськості, депутатів та аграріїв Рада відмотала своє рішення і 21 грудня 2017 року парламент відклав скасування експортного ПДВ на технічні культури та скасував цю норму для олійних культур. А вже 22 травня повернув ПДВ експортне виробникам соєвих бобів, насіння свиріпи або ріпаку, якщо вони вирощені на с/г землях, які перебувають у виробника у власності, або у постійному користуванні, чи використовуються ними на правах оренди (суборенди), або емфітевзису.

30 серпня 2018 року Президент Петро Порошенко підписав документ (№2440-VIII, реєстраційний був №7404-Д). Втім ситуацію це не змінило докорінним чином, адже основними експортерами вищезгаданих культур як були, так і залишилися великі виробники олійних культур, а дрібні виробники, наприклад, малі фермери свій врожай реалізують в Україні посередникам, які його експортують і згідно з прийнятим аконом не мають права на відшкодування ПДВ.

Більше того у даному законі з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2021 скасовувається експортне ПДВ по ріпаку, а з 1 вересня 2018 року по 31 грудня 2021 — на соєві бобові.