Про внесення змін до Закону України Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів щодо продовження строку мораторію експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді»
Детальніше про закон України № 13223
Проєктом пропонується продовження строку мораторію на експорт необробленої деревини до 20 років.
Продовження мораторію на вивіз за кордон деревини до 20 років, дасть змогу направити сировину на підприємства України, створити нові робочі місця, забезпечити значні наповнення бюджету держави, посилити обороноздатність України в умовах військової агресії.
Для лісового господарства України неконтрольована вирубка лісів та експорт української деревини стали серйозною проблемою. Вивезення лісу у вигляді сировини у круглому, необробленому вигляді, вже завдало непоправної шкоди економічному та екологічному стану території України. Адже експорт кругляку (часто незаконної вирубки) не вигідний державі ні в економічному, ні в соціальному, ні в природоохоронному аспекті. Тому Верховною Радою України Законом України від 9.04.2015 року № 325-VIII було запроваджено заборону на 10 років експорт лісоматеріалів у необробленому вигляді для відновлення лісопереробної галузі та оздоровлення вітчизняної економіки.
Мораторій був спрямований на захист стратегічних ресурсів держави, розвиток внутрішньої деревообробної промисловості та боротьбу з тіньовим ринком деревини, проте 10 річний строк його дії закінчується.
Наразі в умовах повномасштабного вторгнення російської федерації та запровадженого в Україні воєнного стану набула особливого значення необхідність продовження мораторію на експорт необробленої деревини (лісукругляка). У цей період держава зобов’язана забезпечити максимальне збереження та раціональне використання своїх природних ресурсів для підтримки обороноздатності, економічної стабільності та соціального захисту населення. Ліс — це стратегічний ресурс, який використовується не лише в економіці, а й для потреб оборони, інфраструктури, логістики та життєзабезпечення громад. Його масове вивезення у вигляді сировини за кордон є вкрай необґрунтованим і шкідливим. Збереження мораторію сприятиме утриманню ресурсів всередині країни, забезпеченню роботою місцеве населення, формуванню внутрішнього виробництва та зміцненню економіки під час війни та у відбудовний період після її закінчення. Окрім того, вирубування лісів у прикордонних та прифронтових регіонах створюватиме загрози для оборонних позицій, екологічної безпеки та загального функціонування екосистем. Усі ці фактори разом утверджують доцільність жорсткої політики охорони лісових ресурсів, а саме — продовження дії мораторію на експорт лісу-кругляка як щонайменше ще на десятиліття.