Про хміль та хмелепродукти
Детальніше про закон України № 4229-IX
Проект Закону України «Про хміль та хмелепродукти» визначає загальні засади функціонування галузі хмелю та хмелепродуктів. Зокрема, законопроектом визначено органи виконавчої влади, що здійснюють державне управління у галузі хмелю та хмелепродуктів, їхні повноваження, а також визначено права та обов’язки юридичних осіб, які провадять діяльність з сертифікації хмелю (хмелепродуктів).
Положеннями законопроекту визначається:
загальні вимоги до сертифікації хмелю (хмелепродуктів);
вимоги до сертифікаційних центрів та порядок їх включення до Реєстру сертифікаційних центрів;
порядок здійснення компетентним органом контролю за діяльністю сертифікаційних центрів;
особливості маркування хмелю (хмелепродуктів) та порядок офіційного нагляду за цим процесом;
зміст сертифікатів хмелю та хмелепродуктів;
порядок та особливості підготовки, переробки та змішування хмелю;
вимоги до ввезення (пересилання) хмелю та хмелепродуктів;
визначено діяльність та основні повноваження об’єднання виробників хмелю та хмелепродуктів;
врегульовано процедуру державного контролю та притягнення до відповідальності за порушення законодавства у галузі хмелю та хмелепродуктів.
Окрім цього, законопроект передбачає внесення змін до Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» в частині розширення найменувань категорії харчових продуктів та їхніх позначень.
Цей законопроект дозволить суттєво покращити ситуацію у напрямку якості виробництва сировини та переробки хмелю, що спростить експорт української продукції на зовнішні ринки, а тому позитивно вплине на галузь в цілому.
Світове виробництво хмелю до 2000-х років сягало 120 тис. тонн, з яких частка України становила 4%. Нині частка України на глобальному ринку хмелесировини становить лише 0,5%.
За останні 30 років площі вирощування хмелю зменшилися з 7,4 тис. га (1990 р.) до 0,4 тис. га (2019 р.), тобто у 18,5 разів, а виробництво альфа-кислот складає всього 20-22 тонн. Цей обсяг забезпечує лише 20% потреби пивоварних компаній, решта імпортується.
Починаючи з 2012 року хміль в Україні вирощується лише у чотирьох областях, хоча ще у 2004–2005 роках налічувалося 9 регіонів-виробників хмелю. Хмелярство зникло у Чернігівській, Київській, а потім і у Луганській, Волинській та Вінницькій областях. А кількість діючих господарств скоротилася із 60 до 19.