13022

Про внесення змін до статті 16 Закону України «Про оренду землі» щодо врегулювання питання необхідності державної реєстрації змін до договору оренди землі

Статус: Проект
Дата реєстрації: 20 лютого 2025
Дата введення в дію:
Авторство: Мороз Володимир Вікторович, Гайду Олександр Васильович, Шуляк Олена Олексіївна, Наталуха Дмитро Андрійович

Детальніше про закон України № 13022

Проектом закону пропонується внести зміни до статті 16 Закону України «Про оренду землі», якими передбачається встановити, що зміна строку дії договору оренди землі підлягає державній реєстрації у встановленому законодавством порядку. У свою чергу, зміна інших умов договору оренди землі за наявності вже зареєстрованого права оренди земельної ділянки не потребує державної реєстрації.

Прийняття законопроекту забезпечить встановлення на законодавчому рівні необхідність державної реєстрації змін строку дії договору оренди землі у встановленому законодавством порядку. У свою чергу, у разі зміни інших умов договору оренди землі за наявності вже зареєстрованого права оренди земельної ділянки державна реєстрацію таких змін не здійснюватиметься.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права. Згідно з положеннями частини третьої статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.

Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Разом з цим, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 28.03.2024 у справі № 160/240/23 вирішуючи питання щодо правомірності нарахування податкового зобов`язання із орендної плати за землю, виходячи із умов, визначених додатковою угодою, дійшов висновку, що додаткова угода до договору оренди підлягала державній реєстрації. За встановлення у судовому процесі обставин відсутності факту державної реєстрації додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки у сторін цієї додаткової угоди не виникли права та обов`язки, які обумовлені нею.

У свою чергу, Верховний Суд у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у постанові від 16.03.2020 у справі № 922/1658/19 дійшов висновку, що підлягає державній реєстрації лише саме виникнення речового права — права оренди земельної ділянки та його строк, а не умови договору оренди землі, зокрема такі як розмір орендної плати.