Про внесення змін до статті 137 Земельного кодексу України щодо уточнення деяких питань підписання учасником земельних торгів документів електронним підписом
Детальніше про закон України № 12417
Проектом закону пропонується внести зміни до статті 137 Земельного кодексу України, якими передбачається уточнити, що особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі заяву про участь у земельних торгах, підписану удосконаленим електронним підписом або кваліфікованим електронним підписом, що вважається таким відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Під час реєстрації для участі в земельних торгах потенційний покупець через свій особистий кабінет заповнює електронну форму, подає в довільній формі заяву про участь у земельних торгах, на яку накладається електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, і завантажує електронні копії документів.
Тобто, вказаним вище нормами законодавства чітко визначено, що підписання заяв та поданих до них документів для участі в земельних торгах має бути виключно кваліфікованим електронним підписом, на відміну від правовідносини, що підлягають іншому правовому регулювання, а саме врегульовані Законом України «Про публічні закупівлі». Тож до осіб, які бажають взяти участь у земельних торгах, чинним законодавством встановлена вимога щодо підписання документів під час їх подання кваліфікованим електронним підписом, і така вимога є імперативною.
Однак, на практиці стаються випадки коли особа подає заяву про участь у земельних торгах та документи до неї із накладенням електронного підпису, який не є кваліфікованим електронним підписом, і стає достатньою підставою для прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу з переможцем. Оскільки, надіслані для участі у земельних торгах заява та інші документи не містять належного електронного підпису, тому не можуть вважатися підписаними (засвідченими) та поданими у порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
У зв’язку з цим, варто зазначити, що підписання документів для участі в торгах із накладенням електронного підпису, який не є кваліфікованим електронним підписом, є формальним недоліком.
Відповідно до пункту 19 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» у тендерній документації зазначається, зокрема, опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов’язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції. Тому, враховуючи вищевикладене, доцільним є уточнення можливості підписання учасником земельних торгів документів електронним підписом.