12058

Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення деградованих земель, стимулювання вирощування енергетичних рослин та виробництва альтернативного біопалива

Статус: Проект
Дата реєстрації: 25 вересня 2024
Дата введення в дію:
Авторство: Гайду Олександр Васильович, Чорноморов Артем Олегович, Нікітіна Марина Вікторівна, Мейдич Олег Леонідович

Детальніше про закон України № 12058

 

Законопроектом передбачається:

встановлення строку оренди земельної ділянки для деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь, у разі вирощування на них енергетичних рослин не може бути меншим як 10 років;

оновлення порядку консервації земель, зокрема шляхом вирощування енергетичних рослин;

доповнення заходів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель, зокрема шляхом стимулювання органів місцевого самоврядування встановлення за деградовані і малопродуктивні сільськогосподарські угіддя ділянки державної та комунальної власності мінімального граничного розміру орендної плати, визначених Податковим кодексом України, у разі вирощування на них енергетичних рослин;

внесення у понятійний апарат Закону України «Про альтернативні види палива» визначення енергетичних рослин тощо.

Цей законопроект дозволить покращити екологічну складову землекористування та сільського господарства а також підвищити енергонезалежність України.

Україна має винятковий земельний банк, який характеризується великим складом ґрунтів чорноземного типу, що може сягати 60 відсотків від загальної площі. У зв’язку з активними воєнними діями, спричиненими агресією РФ, система землеробства стала незбалансована, якісь використовуваних добрив, засобів захисту рослин тощо відрізняються від якості довоєнних. Крім того, метали, нафтопродукти, та інші забруднення спричинені вибуховими пристроями, пожежами тощо суттєво погіршують наслідки незбалансованого використання.

За попередніми оцінками, деградованих та технологічно забруднених ґрунтів в Україні близько до 10 млн га. Враховуючи триваючу агресію та відсутність вільних бюджетних коштів, займатися відновленням без їхнього використання – не вбачаються за доцільне.

Водночас метод фіторемедіації (комплекс методів очищення ґрунтів і атмосферного повітря з використанням зелених рослин) при подальшому використання рослин в комерційних цілях – вкрай економічно та екологічно привабливий варіант.

В Україні налічується близько 36 зареєстрованих сортів енергетичних рослин, зокрема Salix triandra L., Miscanthus, Paulownia Sieb та інші. Крім звичайних процесів з покращення стану ґрунту у виді зменшення його ущільнення та протидії ерозії, наведені рослини додатково сприяють виведенню з ґрунту забруднень.

Варто врахувати особливості енергетичних культур, які в більшості стійкі до вкрай забруднених ґрунтів та повноцінно на них розвиваються. Так, дослідження проведені Підліснюк В. та ін. оцінили динаміку концентрації десяти мікроелементів і важких металів із забрудненого ґрунту під час застосування міскантусу гігантського. За результатами було встановлено, що незважаючи на забруднення ґрунту, спостерігався належний розвиток рослини з достатнім виробництвом біомаси а також очищення ґрунту.