Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо уточнення деяких положень, пов’язаних з визначенням розміру орендної плати за землю
Детальніше про закон України № 11287
Згідно зі статтею 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до положень Податкового кодексу України орендна плата виражається у грошовому еквіваленті, що є певним відсотком від нормативної грошової оцінки. За наявності такого формулювання, на практиці прив’язка до нормативної грошової оцінки є лише порівнянням для посвідчення, що сума оренди не менше ніж передбачено положеннями Податкового кодексу України. Тому, в результаті,зміна нормативної грошової оцінки не тягне зміну розміру орендної плати.
Варто зазначити, що Верховний Суд України у справах № 921/530/18 і № 6-325цс16 вказав, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, і дійшов висновку про наявність підстав для внесення змін у такому випадку до договору оренди землі в частині визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.
У зв’язку з цим, необхідним є уточнення положень законодавства України, пов’язаних з визначенням розміру орендної плати за землю з прив’язкою до нормативної грошової оцінки.
Проектом закону пропонується внести зміни до Податкового кодексу України та Закону України «Про оренду землі», якими передбачається визначити, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди землі та обчислюється у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, що виражений у грошовому еквіваленті на дату укладення договору оренди.
Прийняття законопроекту забезпечить застосування нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як основи для визначення розміру орендної плати, а зміну нормативної грошової оцінки, підставу для перегляду розміру орендної плати за землю.