10198

Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування земель природно-заповідного фонду земельним податком

Статус: Проект
Дата реєстрації: 1 листопада 2023
Дата введення в дію:
Авторство: Шмигаль Денис Анатолійович, Гетманцев Данило Олександрович, Бондаренко Олег Володимирович, Гайду Олександр Васильович, Підласа Роксолана Андріївна

Детальніше про закон України № 10198

Міндовкілля здійснено перерозподіл видатків у межах бюджетної програми «Збереження природно-заповідного фонду» (КПКВК 2701160) у сумі 1434,1 тис. грн для сплати земельного податку установами ПЗФ міністерства. Залишаються незабезпеченими обсяги видатків на сплату земельного податку у сумі 60584,4 тис. грн.

Крім того, за минулі роки виникла заборгованість по сплаті земельного податку установами ПЗФ на загальну суму 60,1 млн грн (Карпатський біосферний заповідник – 21 млн грн, Ужанський національний природний парк – 39,1 млн грн).

При цьому власні кошти установ ПЗФ, одержані від туристсько-екскурсійної, рекламно-видавничої та іншої діяльності, не значні та спрямовуються для здійснення заходів щодо охорони відповідних територій та об’єктів природно-заповідного фонду.

З тим, щоб не виникли конфлікти з податковими органами, ці видатки слід покривати із державного бюджету, передбачивши збільшення обсягів фінансування для установ ПЗФ. Неурегульованість фіксованої ставки земельного податку перешкоджає ефективності функціонування установ ПЗФ, сприяє зростанню навантаження на Державний бюджет України, негативно впливає на розвиток природно-заповідного фонду України загалом.

Ураховуючи, що майже 80% території установ ПЗФ становлять лісові землі, на яких забороняється будь-яка діяльність, яка призводить або може призвести до погіршення стану навколишнього природного середовища та зниження рекреаційної цінності території, проєктом Закону пропонується встановити ставку земельного податку для земель природно-заповідного фонду  в розмірі як  для лісових земель.

Крім того, значні видатки державного бюджету необхідно спрямовувати на відновлення інфраструктури і природних ресурсів установ ПЗФ на деокупованих територіях, що постраждали внаслідок збройної агресії та бойових дій, зокрема національних природних парків «Дворічанський», «Святі Гори», «Кам’янська Січ». Наразі збитки від підриву греблі Каховської ГЕС лише для установ ПЗФ, які належать до сфери управління Міндовкілля, становлять понад 134,5 млрд грн.

Проєктом Закону пропонується внести зміни до Податкового кодексу України щодо встановлення ставки земельного податку за земельні ділянки, які належать до земель природно-заповідного фонду, в розмірі, що не перевищує 0,1% від їх нормативної грошової оцінки.

Проєкт Закону стосується підвищення чи зниження рівня спроможності територіальних громад та інших сфер суспільних відносин внаслідок збільшення чи зменшення надходження плати за землю.

Реалізація проєкту Закону дасть змогу зменшити податкове навантаження на установи ПЗФ та видаткову частину державного бюджету.