9603

«Про внесення змін до статті 19 Закону України «Про оренду землі» щодо забезпечення права орендаря земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на збір врожаю»

Статус: Проект
Дата реєстрації: 13 серпня 2023
Дата введення в дію:
Авторство: Гайду Олександр Васильович, Мороз Володимир Вікторович, Підласа Роксолана Андріївна

Детальніше про проект закону № 9603

Цикл виробництва сільгосппродукції досить тривалий. Саме тому при встановленні договірних відносин щодо користування землею сторонам доцільно передбачати такий строк дії договору, який би дав можливість орендареві зібрати врожай.

Проте не всі договори містять такі положення, або договір припиняється достроково чи визнається недійсним у судовому порядку тощо. І якщо орендар обробив таку орендовану земельну ділянку та висадив сільгоспкультуру, а урожай не зібрав, то він стикається з необхідністю відстоювати своє право на урожай або повертати вкладені кошти.

Трапляються ситуації, коли орендар програє судовий спір у власника земельної ділянки та відповідно до рішення суду його зобов’язують звільнити земельну ділянку або коли власник земельної ділянки, не дочекавшись рішення по справі щодо визнання права власності на урожай, збирає урожай сільськогосподарської культури самостійно.

На сьогодні відсутні однозначні законодавчі норми та судова практика щодо врегулювання подібних ситуацій, що призводить до зловживань орендодавцями правом власності орендаря на отримання врожаю. Тому, з метою захисту та забезпечення прав орендаря на урожай пропонується врегулювати відповідні правовідносини на законодавчому рівні.

Проектом закону пропонується внести зміни до Закону України «Про оренду землі», якими передбачається встановити, що у разі якщо строк дії договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства закінчився у період посіву, вирощування або збирання врожаю орендарем, орендодавець зобов’язаний надати право орендарю на збирання такого врожаю з виплатою орендної плати за період з дня закінчення строку дії договору оренди землі до дня закінчення збирання врожаю.

Реалізація законопроекту не потребуватиме додаткових видатків з Державного. Прийняття законопроекту забезпечить гарантування права орендаря земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства на отримання врожаю у випадку якщо дія права оренди закінчується у період посіву, вирощування або збирання врожаю орендарем.

У відповідній сфері правового регулювання діють Конституція України, Закон України «Про оренду землі», Земельний кодекс України.