9373

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких питань набрання чинності договору оренди землі

Статус: Проект
Дата реєстрації: 13 червня 2023
Дата введення в дію:
Авторство: Мороз Володимир Вікторович, Гайду Олександр Васильович

Детальніше про закон України № 9373

Верховний Суд України приходить до висновку, що строк дії договору оренди землі починається з моменту його підписання сторонами, а не державної реєстрації. Водночас, Вищий господарський суд України приходить до протилежного висновку, зокрема про те, що строк дії починається з моменту його державної реєстрації, а не підписання сторонами чи передання за відповідним актом.

Чинне законодавство не визначає чіткого строку в межах якого державна реєстрація договору оренди має бути здійснена сторонами, що, також, потребує врегулювання. Загальне правило, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати обов'язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення.

Сторони можуть установити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. Момент укладення договору, пов'язується з досягненням сторонами згоди з усіх його умов та дотриманням певних вимог, якими є передання майна або вчинення іншої дії, нотаріальне посвідчення договору або його державна реєстрація, якщо таке передбачено актами цивільного законодавства.

У Законі України «Про оренду землі» та у Земельному кодексі України встановлено, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права. Отже, можна зробити висновок, що сторони в договорі оренди землі мають право зазначати про момент початку перебігу та припинення дії вказаного договору, оскільки такі права прямо передбачені принципами та закріплені загальними нормами цивільного законодавства.

Якщо сторони не вказали про час початку перебігу строку договору, мають діяти загальні правила, передбачені спеціальним Законом України «Про оренду землі», які пов’язують початок перебігу строку договору оренди земельної ділянки з моменту його державної реєстрації. Враховуючи зазначене, доцільним є врегулювання цього питання на законодавчому рівні.

Законопроєкт врегульовує питання початку перебігу строку договору оренди землі на законодавчому рівні для уникнення зловживань у процесі визначення моменту передачі об’єкту оренди.

Проект закону пропонує внесення змін до закону «Про оренду землі» та Земельного кодексу України, якими передбачається встановити, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту, визначеного сторонами у договорі оренди землі або державної реєстрації такого права у разі, якщо сторони у договорі не вказали про час початку строку такого права.

У свою чергу державна реєстрація такого права оренди земельної ділянки має бути здійснена сторонами не пізніше одного місяця з моменту укладання договору оренди землі. Прийняття законопроекту має забезпечити врегулювання початку перебігу строку договору оренди землі та уникнення зловживань у процесі визначення моменту передачі об’єкту оренди.