5771

Проект Закону про внесення змін до Земельного кодексу України щодо розміру сукупної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення

Статус: Проект
Дата реєстрації: 15 липня 2021
Дата введення в дію:
Авторство: Гончаренко Олексій Олексійович

Детальніше про проект закону № 5771

Проект закону розроблений з метою встановлення розміру сукупної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення яка може перебувати у власності громадян та юридичних осіб України.

Законом про ринок землі передбачено, що з 1 липня 2021 року право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею до 100 гектарів можуть набувати виключно громадяни України. Зазначене обмеження не поширюється на земельні ділянки, набуті у власність громадянином до 1 липня 2021 року, але загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина не може перевищувати 10 тис. га. З 1 січня 2024 року таку можливість отримають також юридичні особи, власниками яких є українці. Вони зможуть купувати до 10 тисяч гектарів землі.

Проте, як ми знаємо, учасником юридичної особи може бути громадянин України, вказівки якому в реальному житті надає громадянин будь-якої іншої держави. Відстежувати реальних кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) майже неможливо. По суті, якщо не прописати запобіжники скупки землі пов’язаними особами, то й обмеження в 100 га, а пізніше в 10 тис. га будуть на практиці недієвими. Адже ті, у кого є можливість і гроші, зможуть купити обхідними шляхами значно більше. Тому, вважаю  за потрібне внести зміни в цей пункт шляхом зменшення загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення для набуття у власність юридичним особам України до 500 га, що унеможливить концентрацію землі де-факто в одних руках», — зазначається у пояснювальній записці до законопроекту.