Проект Закону про народовладдя через всеукраїнський референдум
Детальніше про закон України № 1135-ІХ
У пояснювальній записці до закону зазначається, що референдум призначається українським парламентом або президентом України відповідно до їх повноважень, а також проголошується главою держави за народною ініціативою.
Документ передбачає чотири види всеукраїнського референдуму по предмету:
- затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України;
- вирішення питань загальнодержавного значення;
- зміна території України;
- втрата чинності законом України або окремими його положеннями.
Всеукраїнський референдум не допускається щодо законопроектів з питань податків, бюджету та амністії.
Ключовою новацією законопроекту є визначення можливості введення електронних процедур при організації та проведенні референдуму, в тому числі електронних голосувань.
Це питання розроблялося на основі вивчення зарубіжного законодавства та досвіду його застосування.
«Зарубіжні країни демонструють як позитивний, так і негативний досвід застосування електронних голосувань на референдумах і виборах. Найскладніше тут технічно забезпечити захист персональних даних виборців та вберегти системи для електронних голосувань від несанкціонованих втручань. Тому в законопроекті передбачено, що питання електронних процедур у процесі всеукраїнського референдуму буде здійснюватися в порядку, визначеному законом», – ідеться у пояснювальній записці.
Законопроект також передбачає створення автоматизованої інформаційно-аналітичної системи щодо забезпечення електронного голосування.
Норми про введення процедур електронних голосувань повинні набути чинності з початком роботи системи після прийняття відповідного рішення Центральною виборчою комісією і його оприлюднення в газеті Голос України та на офіційному сайті структури.