Проект Закону про народовладдя через всеукраїнський референдум

Статус: Діє
Дата реєстрації: 9 червня 2020
Дата введення в дію:

Детальніше про закон України № 1135-ІХ

У пояснювальній записці до закону зазначається, що референдум призначається українським парламентом або президентом України відповідно до їх повноважень, а також проголошується главою держави за народною ініціативою.

Документ передбачає чотири види всеукраїнського референдуму по предмету:

  • затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України;
  • вирішення питань загальнодержавного значення;
  • зміна території України;
  • втрата чинності законом України або окремими його положеннями.

Всеукраїнський референдум не допускається щодо законопроектів з питань податків, бюджету та амністії.

Ключовою новацією законопроекту є визначення можливості введення електронних процедур при організації та проведенні референдуму, в тому числі електронних голосувань.

Це питання розроблялося на основі вивчення зарубіжного законодавства та досвіду його застосування.

«Зарубіжні країни демонструють як позитивний, так і негативний досвід застосування електронних голосувань на референдумах і виборах. Найскладніше тут технічно забезпечити захист персональних даних виборців та вберегти системи для електронних голосувань від несанкціонованих втручань. Тому в законопроекті передбачено, що питання електронних процедур у процесі всеукраїнського референдуму буде здійснюватися в порядку, визначеному законом», – ідеться у пояснювальній записці.

Законопроект також передбачає створення автоматизованої інформаційно-аналітичної системи щодо забезпечення електронного голосування.

Норми про введення процедур електронних голосувань повинні набути чинності з початком роботи системи після прийняття відповідного рішення Центральною виборчою комісією і його оприлюднення в газеті Голос України та на офіційному сайті структури.