6594

Проект Закону про внесення зміни до Розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо першочергового права громадян України - спадкоємців осіб, які мали у постійному користуванні земельні ділянки, на оренду такої землі

Статус: Проект
Дата реєстрації: 20 червня 2017

Детальніше про проект закону № 6594

Проект Закону про внесення зміни до Розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо першочергового права громадян України — спадкоємців осіб, які мали у постійному користуванні земельні ділянки, на оренду такої землі.

Законопроект усуває протиріччя та дозволяє спадкоємцям переоформити права на землю з права постійного користування у право оренди між державою та спадкоємцями.

До набрання чинності Земельним кодексом України (01 січня 2002 року) громадяни України отримували у постійне користування земельні ділянки з цільовим призначенням для ведення селянського (фермерського) господарства. Таку землю громадяни використовували для створення фермерських господарств, в які об’єднувались родинами. Метою було не лише отримувати кошти за рахунок господарської діяльності, а й відновлювати село, підтримували його соціальний та економічний рівень.

Згідно зі ст. 92 Земельного кодексу України, громадяни не можуть набувати право постійного користування земельними ділянками.

Пункт 6 Перехідних положень Земельного Кодексу України (у редакції 2002 року) визначав, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них. Проте положення зазначеного пункту втратили чинність як такі, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) на підставі Рішення Конституційного Суду № 5-рп/2005 від 22.09.2005.

Статтями 141, 142, 143 Земельного Кодексу України встановлено підстави припинення права користування земельною ділянкою. При цьому смерть особи — користувача земельної ділянки не є підставою припинення права користування земельною ділянкою.

Згідно зі ст. 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Таким чином, наразі відсутнє чітке законодавче врегулювання порядку реалізації прав на земельні ділянки, що були надані у постійне користування для фермерського господарства, та порядку їх переоформлення після смерті особи, яка таку землю отримала на вищезазначеному праві.

До теми

22 грудня 2020
Алгоритм дій для спадкоємців у випадку, якщо власник агробізнесу помер через COVІD-19
Законодавством встановлений шестимісячний строк, протягом якого особи, які вважають себе спадкоємцями, мають право на прийняття спадщини, і тільки...
15 жовтня 2018
Оренда вагонів зросте на 40%, — «Укрзалізниця»
Протягом місяця набудуть чинності підвищені на 41% ціни за оренду вагонів «Укрзалізниці». Повідомлення про рішення ПАТ...
28 вересня 2018
У Мінекономрозвитку зменшили прогноз врожаю зернових
У вересні 2018 року експерти прогнозують врожай зернових в Україні на рівні 61,8 млн т, що на 200 тис. т, менше, ніж...