друкувати


Раді пропонують зупинити земельне рейдерство — ініціатива

5 квітня 2018, 12:20

Аграрний комітет підтримав законопроект по боротьбі з земельним рейдерством. Депутати проголосували за проект закону №8121 від 22.03.2018 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству». Про це повідомляє власний кореспондент AgroPolit.com.

Нагадаємо, на останньому засіданні члени комітету прийняли 5 законопроектів.

Документ передбачає запровадження на законодавчому рівні правових норм, спрямованих на забезпечення захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок. Законопроект запобігатиме протиправному поглинанню і захопленню підприємств у аграрному секторі. А також зміни дозволять вдосконалити процедуру державної реєстрації земельних ділянок і речових прав на них.

Нагадаємо, торік в Україні зафіксували 700 випадків аграрного редйерства.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що цього року рейдерські захоплення в Україні вийшли на новий рівень. Так, якщо у попередні роки це відбувалося, в основному, за допомогою та під прикриттям озброєних угруповань, то сьогодні рейдери не лише займаються фальсифікацією договорів оренди й крадіжками врожаю, вони почали захоплювати підприємства, змінюючи склад учасників юридичної особи, переоформлюючи на себе акції (частки) у статутному капіталі сільськогосподарських підприємств, майно та землі, які ними використовуються.

Тож автори проекту закону про внесення змін до Земельного кодексу та деяких законодавчих актів щодо протидії рейдерству пропонують запровадити низку антирейдерських заходів та встановити дієві запобіжники щодо захисту майна власників і користувачів землі. За словами авторів проекту закону, упродовж останніх років рейдерське захоплення земель і майна сільгосппідприємств набуло загрозливого для економіки характеру.

Зокрема, документ пропонує визначити, що власник нерухомого майна в односторонньом порядку може встановити вимогу щодо нотаріального посвідчення договору щодо нерухомого майна, а також скасувати таку вимогу.

Також пропонується надати державним кадастровим реєстраторам доступ в онлайн-режимі до відомостей Держреєстру речових прав на нерухоме майно та скасувати обов’язкове отримання власниками та користувачами землі паперових витягів про земельні ділянки з Держкадастру.

Законопроект зобов’язує державних реєстраторів прав перевіряти не тільки відомості у Держреєстрі речових прав, а й наявність відповідних відомостей у Державному земельному кадастрі. Також передбачається продовження дії договору оренди земельної ділянки на такий самий строк і на таких самих умовах автоматично, якщо договір оренди землі має умову про його автоматичне поновлення та орендована земля не належить до земель державної або комунальної власності.