Сьогодні, 18:00 Торгівля

Завдяки миту обсяги експорту соєвої олії збільшилися на 23,3%

Запровадження 10% експортного мита на сою та ріпак призвело до зростання переробки ріпаку в 1,8 раза та збільшення валютної виручки від соєвої олії в 1,5 раза. Про це повідомив заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

У 2025/26 маркетинговому році очікується рекордний обсяг переробки соєвих бобів — до 3 млн тонн. Кисилевський зазначив, що запроваджене експортне мито дозволило Україні збільшити виробництво олії та шроту з цієї сировини, а також наростити експорт продуктів переробки.

За липень-грудень 2025 року, у порівнянні з аналогічним періодом попереднього сезону, зафіксовано такі показники:

  • переробка ріпаку на олію зросла в 1,8 раза;
  • експорт ріпакової олії збільшився в 1,8 раза, а валютна виручка від нього — у 2,2 раза;
  • виробництво ріпакового шроту зросло в 1,8 раза, експорт — в 1,7 раза, валютна виручка — в 1,4 раза.

За вересень-грудень 2025 року, порівняно з минулим роком, динаміка наступна:

  • виробництво соєвої олії зросло на 22,4%;
  • обсяги експорту збільшилися на 23,3%;
  • валютна виручка зросла в 1,5 раза;
  • обсяг переробки сої на олію та шрот перевищив показники її експорту на 3,7%.

За оцінками експертів «УкроліяпромЦ», очікуються рекордні галузеві показники:

  • переробка насіння ріпаку сягне 1,7 млн тонн (понад 50% валового збору);
  • переробка соєвих бобів складе до 3,0 млн тонн (понад 60% валового збору);
  • виробництво ріпакової олії прогнозується на рівні 720 тис. тонн, соєвої — 600 тис. тонн.

Переведення українського сільського господарства з моделі сировинного експорту на переробку продемонструвало свою ефективність на прикладі сої та ріпаку у перший же сезон дії закону про 10% мито. Додана вартість, яка тепер залишається в Україні», — зазначив Кисилевський.

Як писав AgroPolit.com, у Верховній Раді ухвалили бюджет-2026 в першому читанні. Також перелік аграрних держпрограм на 2026 рік пропонують розширити.

в