Уряд та Раду закликають дозволити ввезення і переробку в Україні ГМО-ріпаку
Переробники ріпаку закликають парламент внести зміни до діючого закону про регулювання ГМО та дозволити ввезення генно модифікованого ріпаку в Україну з подальшим реекспортом виготовленої з нього продукції. Про це розповів у ексклюзивному коментарі AgroPolit.com народний депутат, заступник голови аграрного комітету Степан Чернявський за підсумками зустрічі переробників ріпаку із першим заступником агарного міністра Тараса Висоцького, керівництвом Держпродспоживслужби, Фітосанітарної служби, Дермитслужби та депутатами.
За словами депутата, переробники звернулися до присутніх на зустрічі з проханням дозволити завозити в Україну ГМО-ріпак для переробки із подальшим реекспортом виготовленої з нього продукції.
«Вони мотивують це дефіцитом ріпаку українського виробництва для переробки, обсяги якого суттєво зменшилися через посівні площі на окупованих росією територіях», — пояснює він.
За оцінками галузевих експертів, цього року врожайність ріпаку не зможе компенсувати загальний вал урожаю через різке скорочення посівних площ ріпаку. Під ріпак заплановано у 2025 році 1,124 млн га, однак уже на весні фіксувалося невиконання плану по посівах у 12 областях України. За підсумками 2024-2025 МР урожай ріпаку в Україні склав 3,7 млн т. Відбулося скорочення площ на 6%, а його урожайності майже на 8% впала у порівнянні з попереднім періодом.
Аби закрити такий недобір для української переробки, самі переробники пропонують змінити діючий закон (від 2007 року), який регулює процеси з ГМО в Україні, внісши до нього зміни саме в частині закупівлі імпортного ГМО-ріпаку, його переробки на українських заводах та реекспорту в інші країни.
Зміни до закону дозволять завантажити українські переробні заводи сировиною і потім вона реекспортуватиметься до інших країн і Україна зароблятиме на переробці такого ГМО-ріпаку. А бюджету сплачуватимуться податки», — підсумував Степан Чернявський.
Нагадаємо, що 16 вересня 2026 року в Україні почне діяти новий закон №3339-IX «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за розміщенням на ринку генетично модифікованих організмів і продукції».