Оренда держземлі в Україні досягла рекорду у 29,6 тис. грн за га
Державні аукціони з оренди сільськогосподарської землі, що стартували цієї осені, демонструють значне зростання вартості оренди, оскільки фермери та агрохолдинги готові платити за користування ділянками у кілька разів більше, ніж це було за попередніми угодами із селянами. Про це пише Мінфін.
Фонд держмайна України запустив проєкт «Земельний банк», який впроваджує прозорий ринок оренди державних сільгоспземель через платформу Prozorro.Продажі. Раніше управління цими землями супроводжувалося корупцією, тоді як тепер прозорість торгів гарантує справедливу конкуренцію.
Загальний земельний фонд держави складає близько 806 тисяч га, і завдяки аукціонам уряд очікує отримувати до бюджету близько 22,6 млрд грн щороку. Цьогоріч середня ставка оренди на аукціонах зросла до 28–29 тис. грн за гектар, що в рази перевищує початкові прогнози.
Орендні ставки на державних аукціонах значно вищі, ніж середні ціни оренди у приватних власників. Наприклад, середня вартість оренди 1 га землі у приватному секторі становить близько 3 550 грн. Однак у конкурентних регіонах ставки сягають $150 – 200 за га, а подекуди перевищують $300. На аукціонах «Земельного банку» великі агрохолдинги зазвичай пропонують $500 – 600 за гектар.
Як писав AgroPolit.com, в Україні в 2025 році зміниться плата за землю і ціни ділянок. Також збитки через блокування земельних аукціонів на Одещині можуть досягти 100 млн грн.