29 червня 2024, 15:12, Харчова безпека

Шкідливо для здоров’я: вміст трансжирів перевищує норму у більшості українських продуктів

Дослідження ВООЗ в Україні у жовтні-грудні 2023 року показало, що у 30% українських перероблених продуктів перевищено вміст шкідливих для здоров'я трансжирів. Про це розповів представник ВООЗ Андрій Скіпальський у коментарі Укрінформу.

Зокрема, йдеться про ковбасно-мʼясні вироби, морозиво, випічку, а також про вуличну їжу, страви кафе та точок швидкої їжі, у яких виявили перевищення вмісту трансжирів. Як зазначив Скіпальський, продукти, які досліджувалися, обиралися емпіричним шляхом, з урахуванням того, де може міститися значна кількість трансжирів.

Відповідно до цього експерти обрали дві категорії продуктів — промислово вироблені харчові продукти, які запаковані і широко представлені у мережах супермаркетів, і так звана вулична їжа, яка частково промислового виробництва, але приготована в кафе, закусочних або пунктах швидкої їжі.

Досліджувалися продукти від шоколаду до обробленого мʼяса, сосисок, ковбас тощо, заморожених круасанів, печива, сухариків, чипсів до сирного продукту, маргаринів, спредів, морозива. Серед так званої вуличної їжі досліджували, до прикладу, фалафель, круасани, піццу, паніні, тістечка.

Експерт нагадав, що Україна у 2020 році ухвалила рішення про обмеження використання трансжирів у продуктах харчування для того, щоб зберегти здоров’я людей. Був затверджений наказ МОЗ №1613 про правила додавання вітамінів, мінеральних речовин та деяких інших речовин до харчових продуктів, який, серед іншого, впроваджує максимально допустиму норму трансжирних кислот у харчових продуктах — не більше 2 г трансжирів на 100 г загальної кількості всіх жирів у продукті.

Ця норма відповідає вимогам європейського регламенту від 2019 року і належить до кращих практик ВООЗ щодо виключення трансжирів з продуктів харчування.

Як писав AgroPolit.comексперт розповів, чому провалилася ідея з популяризацію вживання молока в Україні. Також Китай відкрив ринок для українського меду.

в