28 серпня 2023, 15:43, Рослинництво

На Харківщині в звільнених населених пунктах урожай залишається в полях

На звільнених територіях Куп’янського району Харківської області урожай 2022 року досі залишається у полі, бо його нікому збирати. Про це розповів аграрій Олексій Беседін, який керує місцевими фермерськими господарствами «ЛАННДАР» та «Колос» і займається рослинництвом, пише Kurkul.com

Олексію Беседіну вдалося отримати допомогу для посівної компанії від The Howard G. Buffett Foundation та LNZ Group. Однак проблем у аграрія все одно залишалося багато: непросте життя в умовах «сірої» зони, неможливість продати продукцію, брак кадрів і забруднені поля.

«Звичайно ми планували посівну, восени посіяли озимі культури. А тут війна та окупація і ми реально не знали, що робити. За кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення виступив Президент України Володимир Зеленський: «В яких умовах ви б не були, працюйте в тому режимі, як і працювали». Нас це надихнуло, тому ми і посіяли соняшник та кукурудзу», — розповів фермер.

За його словами на посівну вистачило пального, добрив і насіння, оскільки їх закупили заздалегідь. Олексій Беседін розповів, що тоді вдалось засіяти соняшником 1,5 тис. га. А велика його частина, як і посіви кукурудзи залишилися в полі незібраними.

«27 вересня нас офіційно звільнили. Нам пощастило, бо деокупація пройшла в той момент, коли росіяни якраз почали обліковувати та грабувати агропідприємства. Правда, почали вони з великих агрофірм. До нас черга не дійшла», —  зазначив Олексій Беседін.

За його словами, після звільнення населеного пункту, у господарстві виникла проблема з реалізацією зерна. Покупці відмовлялись їхати до господарства, тому що дороги були розбиті, а для в'їзду та виїзду потрібні були спеціальні перепустки від Обласної військової адміністрації. Крім того, зберігався ризик від обстрілів, а також мін на дорогах.

«На фермі була інша проблема — відсутність світла. Без світла ми жили з вересня по 27 грудня. Використовували генератори, але вони ламались, бо не передбачали роботу 24/7. Ми комбінували роботу: спершу підключали їх, щоб напоювати корів, далі щоб годувати, а потім, щоб доїти. Цей період дуже складний був. Люди на роботу не виходили, бо через постійні обстріли, більш-менш безпечно було працювати з 7.00 до 12.00», — пригадує Олексій Беседін.

Майже рік пройшов з дня звільнення господарства аграрія, але йому досі не вдається повернутися до повноцінної роботи. За його словами, у нинішньому році на господарстві засіяли 600 га, що він вважає критично малим показником. Вже сьогодні аграрій розуміє, що частину врожаю зібрати не зможе. Решта територій залишається засміченими. Туди аграрій не має доступу, однак хотів би їх засівати.

«На рахунок мін поки не знаю, оскільки ми елементарно не можемо дістатись до тих полів. Вони стоять ще з торішнім врожаєм. Виходить, ці території близько до лінії розмежування і туди доступу немає. Люди також не ризикнуть туди поїхати. Це дуже велика проблема для господарства», —  сказав аграрій.

Як писав AgroPolit.com, експерти розповіли, чи була зернова угода єдиним варіантом для експорту української агропродукції. Також окупанти планують вивезти із Мелітополя 2 млн т зерна

в