28 серпня 2023, 08:31, Торгівля

Експерти розповіли, чи була зернова угода єдиним варіантом для експорту української агропродукції

За словами аналітиків, зернова угода не була єдиним варіантом для експорту зерна з України, оскільки проблеми в її роботі підштовхнули збільшення перевезень через менші річкові порти  на Дунаї, а також залізничний та автомобільний транзит через країни Євросоюзу. Про це повідомляє Bloomberg.

За підрахунками експертів, тоннаж, який переміщували альтернативними шляхами, фактично перевищував обсяги, що переміщувалися завдяки зерновій угоді, принаймні станом на травень.

Проте альтернативи є дорожчими, ніж доставка через глибоководні порти України. Дунайські порти можуть приймати лише менші кораблі, що зменшує обсяг, тоді як зерно, що експортують потягами, сповільнюється рейками різного розміру на прикордонних переходах.

Ці поставки також спричинили напруженість із сусідніми з Україною країнами Євросоюзу, фермери в яких стверджують, що надлишок зерна, що надходить, шкодить їхнім інтересам, знижуючи місцеві ціни.

Євросоюз дозволив п'яти східним державам-членам ввести обмеження на закупівлю українського зерна всередині країни, зберігаючи при цьому можливість транзитних поставок. Термін заборони закінчується у вересні, але п’ять країн Євросоюзу вимагали її продовження.

Як писав AgroPolit.com, російська сторона вийшла з зернової угоди і відправила безпілотники для бомбардування зернових терміналів уздовж Дунаю, що буде мати наслідки для всього світу. Також в Офісі президента прокоментували намагання Туреччини повернути рф в зернову угоду

в