Держмитслужба прокоментувала звинувачення СБУ про розкрадання 5 млрд у ході експорту зерна
Держмитслужба відкидає звинувачення Служби безпеки України про викриття схеми із розкрадання коштів на експорті українського зерна і називає їх піаром на пустому місці. Відповідну заяву зробив виконувач обов'язків голови ДМСУ В'ячеслав Демченко.
Нагадаємо, за даними СБУ, до організації оборудки причетні понад 10 високопосадовців. Серед них – заступник начальника одного з департаментів Державної митної служби та керівництво Одеської митниці. За даними СБУ, для реалізації схеми її учасники залучили більше ніж 370 комерційних структур з ознаками фіктивності. Через них учасники схеми скуповували пшеницю у приватних фермерів, сільгосппідприємств та великих агрохолдингів. Після цього продукцію передавали через низку фірм-«прокладок» і збували зерно експортерам для продажу за кордон. У період з серпня по вересень 2022 року таким чином було вивезено понад 1 млн т зернових сумнівного походження через потужності зернових терміналів в Чорноморському, Південному та Одеському портах. Зазначається, що БЕБ та Податкова направляли до Держмитслужби інформацію про ризикові операції, проте службовці їх проігнорували.
За даними слідства, митники сприяли проведенню експорту зерна. Хоча в СБУ кажуть, що точна сума збитків ще розраховується, у БЕБ орієнтовні збитки за 2022 рік через недекларування доходу від експортних операцій у вигляді несплати податків оцінюють в 5,2 млрд грн», — зазначили правоохоронці.
За словами виконувача обов'язків голови ДМСУ В'ячеслава Демченко, звинувачення СБУ безпідставні і це підтверджує ряд фактів.
З метою підвищення комунікації Держмитслужбою організовано щоденне інформування ДПС про подання до оформлення зернових товарів. Співробітники БЕБ також отримують інформацію щодо таких підприємств. Відтак ДПС аналізують інформацію щодо компаній, які планують експорт зернових, вносять їх до переліку ризикових, а потім передають інформацію БЕБ. Під час реалізації усіх дій податківці мають можливість зупинити реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування», — каже він.
На репліку про продаж зерна купленого у аграріїв через компанії з фіктивними ознаками зазначив: «Митниця не має повноважень на відстежування ланцюга «фермер-експортер». Тобто Держмитслужба не має повноважень і не контролює походження зернової продукції, не здійснює контроль за сплатою податків і зборів, які адмініструються під час вирощування зернової продукції та її перепродажу на внутрішньому ринку України».
Більше – за посиланням.