5 січня 2023, 08:00, Фінанси

Як українці сплачуватимуть мінімальне податкове  зобов’язання у 2023 році – алгоритм

Мінімальне податкове  зобов’язання (МПЗ) за кожен гектар сількогосподарської землі з 1 січня 2023 року мають сплачувати власники земельних паїв. З чого складається цей податок і який алгоритм його сплати – про це пише АgroРolit.com у аналітичному матеріалі.

«Мінімальне податкове зобов’язання на землю – це той мінімум податків, який має сплатити агровиробник до бюджету з одного гектару землі. Воно являє собою різницю між загальною сумою сплачених визначених податків та 4% нормативно-грошової оцінки землі (з 2024 року – 5% НГО).  За поточний рік розрахунок сплата МПЗ відбудеться у 2023 році після здачі усіх річних декларацій та вирахування відповідної різниці», — розповідає AgroPolit.com співзасновник земельної агенції «Volodar» Володимир Нагорний.

Як саме розраховується МПЗ AgroPolit.com розповів директор консалтингової компанії «Земельний Фонд України» Сергій Коновалов.

Так, відповідно до норм застосування рівень МПЗ буде розраховуватися для фіз- і юросіб в залежності від нормативної грошової оцінки (НДО) 1 га землі, її сумарної площі, а також числа місяців, в які земля використовується. Важливо, що в разі передачі землі в оренду МПЗ оплачує орендар, а не власник. МПЗ буде розраховуватися за підсумками звітного року. Тобто, в перший раз податкове зобов’язання планують застосувати в 2023 році за 2022 рік. Відповідно до формули розрахунку, в 2022 і 2023 роках МНО буде відповідати 4% від нормативної оцінки землі, а в наступні роки – 5%. Якщо для конкретної ділянки нормативна грошова оцінка не проводилась, то для нього застосовується показник НПЗ по області. У різних регіонах країни цей показник різниться, відповідно, різним буде і мінімальний рівень земельного податку», — каже Коновалов.

Подальший алгоритм розрахунку МПЗ для конкретних земель читайте у матеріалові.

Нагадаємо, що економічний ефект від впровадження мінімального податкового зобов’язання можна буде оцінити у першому півріччі 2023 року, коли в бюджет надійдуть перші суми позитивної різниці МПЗ. У 2023 році бюджет України повинен отримати 11,2 млрд грн від запровадження МПЗ.

в