7 березня 2022, 10:40, Фінанси

Через російську агресію Україна вже втратила майже 20% ВВП – економісти

Провідні українські економісті звернулися до світової економічної спільноти із закликом підтримати Україну, ізолювати Росію та вжити заходів, щоб не допустити Третьої світової війни або ядерної катастрофи. Вони просять посилити санкції, максимально ізолювати відносини з Росією на всіх рівнях та надати допомогу Україні для відновлення. Про це повідомляє «Економічна правда». 

Станом на 05.03.2022 вже зібрано більше 250 підписів від відомих економістів, професорів економіки, економістів-практиків і урядовців в Україні і світу. Збір підписів триває. 

У зверненні ідеться, що втрати України від військової агресії РФ вже понад 2000 цивільних осіб. І лише поточні економічні втрати обраховуються в понад $30 млрд (майже 20% ВВП), а до кінця року втрати можуть перевищити половину річного ВВП України.

Наслідки для економіки України та світу:

1.    Україна вже стикається з гуманітарною катастрофою в оточених містах. Війська РФ обстрілюють житлові квартали, не дають змогу евакуювати дітей і поранених. Місцеві мешканці не отримують медичне забезпечення і їжу.

2.    Українська економіка отримує міжнародну допомогу, але не має достатнього ресурсу для відновлення зруйнованої інфраструктури.

3.    Модернізація економіки України (зокрема, залізно-дорожньої і дорожньої інфраструктури, забезпечення енергетичної безпеки і незалежності від імпорту з РФ і Білорусі, модернізації ЖКГ, промисловості та інших індустрій) вартуватиме орієнтовно $200 — $250 млрд. І ця сума зростає з кожним днем війни.

4.    Затягування російської агресії призведе до зриву аграрного циклу, що призведе до значного браку продовольства і зростання світових цін.

5.    Реінтеграція і відновлення інфраструктури окупованих Росією територій Донбасу вартуватиме близько $100 млрд.

6.    Вже 74% українських підприємств повністю або майже повністю зупинили власну діяльність (дослідження Advanter Group на 03.03.2022).

Вони просять уряди країн надати Україні економічну допомогу:

  • Чіткий RECOVERY PLAN (новий План Маршалла) для України із Фондом Відновлення, обсяг якого, в оцінках на 03.03.2022 р, становить орієнтовно від $200 до $300 млрд для стабілізації економіки, відновлення інфраструктури, і ділової активності, макрофінансової підтримки;
  • Продовження допомоги в прийнятті біженців і подальшому їх поверненні в Україну після закінчення війни;
  • Економічну, політичну допомогу з реінтеграції окупованої території Донбасу та інших окупованих територій (Крим);
  • Вимагати репарацій та контрибуцій від РФ, що включають не тільки відновлення всієї пошкодженої та зруйнованої інфраструктури, але й відшкодування втраченого ВВП за 2014-2022 роки.

Нагадаємо, що уряд звернувся до бізнесу із закликом відновити роботу.

 

 

в