25 грудня 2021, 08:26, Держпідтримка

Цього року державну підтримку отримали 55 тис. аграріїв — Мінагрополітики

За 9 місяців роботи відновлене Міністерство аграрної політики та продовольства України встигло реалізувати 9 важливих державних допомог за різними напрямами діяльності с/г для 55 тисяч аграріїв на суму 4 млрд 655 грн. Деякі з них були ініційовані вперше, і мають успішні результати. Про це розповів перший заступник Міністра Тарас Висоцький повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

«Великий спектр програм отримали малі фермерські господарства. Загалом кошторис їхньої підтримки склав 121 млн грн. Ми намагалися охопити найважливіші аспекти діяльності фермера і дати можливість їм розвиватися. Це і купівля землі під 0% на 10 років, і дотація на утримання тварин (5 тисяч грн на корову), і можливість скористатися податковими пільгами в частині компенсації 90% ЄСВ при створенні малої ферми. Тобто держава сама сплачує частину податку за фермера, аби позбавити його від додаткового фінансового навантаження. Ця операція відбувається автоматично. Нею скористалися 1400 осіб. Тобто тільки цією програмою ми дали заохочення людям створити декілька сотень нових господарств», — зазначив Тарас Висоцький.

Він підкреслив, що значним бонусом допомоги, якою можна буде скористатися паралельно з усіма іншими, є програма для молодих фермерів віком до 35 років. Наступного року вони зможуть отримати безповоротні кошти на суму 50 тисяч грн.

30 тисяч одиниць техніки вдалося купити аграріям завдяки програмі часткової компенсації у 25% за  придбання с/г техніки. Програма була дуже популярною, і це доводять цифри, адже нею скористалися 5 789 аграріїв. Її бюджет становив 991 млн грн. Середня виплата склала 170 тисяч грн, тобто програмою користувалися різні фермери, в тому числі і малі, які змогли для свого господарства купити, наприклад, ґрунтообробну техніку вартістю кількасот тисяч гривень», – наголосив перший заступник міністра.

За словами Тараса Висоцького, рекордні кошти цього року були виділені на підтримку садівництва, виноградарства та хмелярства. У порівнянні з минулим роком сума збільшилася на понад 200 млн грн.

Цього року ми допомогли аграріям цього сектору закупити садівний матеріал, реконструювати чи звести цехи або ж холодильники, придбати техніку. Компенсація становила від 80% до 30%. Безперечно, цей напрям буде пріоритетним наступного року. Ми прийняли для цього важливий закон № 2064, який збільшує термін оренди під вирощування садів до 25 років. Уже зараз ми спостерігаємо збільшення інвестування в цю галузь, для України вона може стати передовою в плані розвитку аграрного сектору», – зауважив він.

Тарас Висоцький підкреслив, що відбулася трансформація у розвитку тваринництва в Україні.

Що стосується відшкодування вартості закуплених племінних тварин, а вона становила 80%, то у трійку лідерів увійшла велика рогата худоба, свинарство та вівчарство. Аграрії зацікавилися розведенням вівчарства. 417 аграріїв отримали компенсацію у розмірі до 50 тисяч грн на закупівлю племінної телиці, нетеля чи корови, за свинку – 16 тисяч грн, за вівцю, барана – 17 600. Бюджет програми був 527 млн», – додав він.

Державна підтримка показово добре позначилася на врожайності гречки та картоплі.

Ми вперше за 3 роки вийшли на експорт картоплі. Усі ці роки нам її було недостатньо, і ми були змушені імпортувати. Те ж стосується і гречки: вперше за 5 років ми маємо її вдосталь. Завдяки довірі аграріїв, які повірили в можливість реалізації таких програм, ми забезпечені цими продуктами вдосталь, і можемо ще й поділитися. Наразі цифри з допомоги такі: 655 господарств отримали до 5 тисяч грн на 1 га вирощування гречки, загальний бюджет – 50 млн грн. Збудовано картоплесховище на 15 тисяч тонн потужністю та холодильник на 12 тисяч тонн. Державна компенсація становила до 50 %. Бюджет понад 53 млн грн», – наголосив він.

108 млн грн було виділено на компенсацію втрачених посівів та 16 млн грн на підтримку аграріїв, які працюють на меліорованих землях.

Остання програма була для нас пробною і сигнальною, оскільки ми її запустили наприкінці року. Ми переконалися, що вона працює і ми її розвиватимемо, збільшивши фінансування. До того ж, ми демонструємо фермерам, що можна інвестувати в цю справу, бо держава їх підтримуватиме. Першою можливістю програми скористалися 7 виробників, вдалося звести 10 зрошуваних об’єктів. Найближчим часом будуть внесені зміни, що компенсацію фермери отримуватимуть саме на локалізоване обладнання. А це стимул для міжнародних компаній зводити на території України заводи з виробництва зрошувального обладнання», – переконаний Тарас Висоцький.

1 млрд 200 млн отримали 4 326 аграрії як підтримку шляхом здешевлення кредитів. Розподіл із точки зору середніх і довгострокових кредитів збільшився. Середніх – майже 24 млрд грн, довгострокових – близько 14 млрд грн.

Це означає, що кошти беруть не тільки на сезон, а й на інвестиції, а це генерує додану вартість та збільшення валового продукту», – зазначив заступник міністра.

39 754 аграрії отримали бюджетну дотацію за наявні бджолосім’ї, бюджет становив 240 млн грн, а 43 отримали відшкодування у 50 % на зведення тваринницьких об’єктів. У результаті було збудовано та реконструйовано 65 комплексів.

Детальніше з усіма напрямами держпідтримки та сумами коштів ви можете ознайомитися у презентації за посиланням.

Нагадаємо, що  за словами Романа Лещенка, у поточному році державна підтримка сільгоспвиробників перевищила 4,6 млрд грн. 

в