21 квітня 2020, 11:30, Фінанси

Експерт назвав причини рекордного падіння цін на нафту

У понеділок, 20 квітня, мінімальний рівень ціни на нафту був -$40,32 за барель — це абсолютний історичний мінімум за весь час видобутку нафти з кінця XIX століття. Таку думку висловив заступник виконавчого директора від України в Міжнародному валютному фонді Владислав Рашкован на своїй сторінці у Facebook.

Станом на 8:41 GMT / UTC + 3 ф'ючерси на нафту марки Brent знижуються на 0,55% до $ 25,43 за барель, WTI ж росте на 103,77% до $1,42 за барель.

«В цілому, ситуація в понеділок стосувалася не всієї нафти, а тільки сирої нафти WTI (West Texas Intermediate). За даними Reuters, ввечері також у мінус пішли й котирування нафти на європейському спот-ринку, але не так катастрофічно для Urals і Brent. Інструмент, за яким ми спостерігали в понеділок, це ф'ючерс на WTI, який торгується на NYMEX з тікером CL. Ф'ючерси на Brent і Urals теж знизилися, та не надто помітно», — прокоментував він.

Експерт виділяє 4 причини рекордного падіння цін на нафту: 

  • Падіння попиту на нафту в зв'язку з всесвітнім карантином знизило побутове споживання, зокрема у зв'язку з закінченням опалювального сезону. Автовласники зменшили споживання в рази. Важливим фактором також є обмеження пасажирських і промислових авіарейсів. У багатьох країнах спад економічної активності теж знижує попит на енергетичні commodities;
  • Подальше зростання пропозиції нафти на ринку. Ця частина рівняння почалася з моменту, коли на тлі зниження попиту країни-члени ОПЕК + планували знизити видобуток нафти, але так і не змогли домовитися. Росія вийшла з угоди ОПЕК +, а Саудівська Аравія, замість зниження видобутку, вирішила його підвищити. За Саудівською Аравією такий крок зробили й інші учасники картелю, побоюючись зниження цін у майбутньому і бажаючи продати більше нафти прямо зараз. Таке скоординоване шаленство привело до подальшого обвалу цін на нафту до двадцятирічних мінімумів. 10 днів тому країни ОПЕК + все ж досягли нових принципових домовленостей про умови скорочення видобутку нафти (десь на 10%). Але ці домовленості почнуть діяти тільки з травня, відповідно до них країни тільки поступово знижуватимуть видобуток. А нафту треба завантажувати у сховища прямо зараз, коли видобуток все ще великий. Варто сказати, що більшість експертів вважає, що зниження на 9,7 млн ​​барелів на добу вже не допоможе стабілізації ринку й ОПЕК треба знову зустрічатися для нової угоди.
  • Як результат, величезне перевищення пропозиції над попитом прямо зараз, що треба або переробляти (WTI crude oil — це сира нафта), або зберігати, чекаючи більшого попиту в майбутньому. За даними Міненерго США, добові обсяги переробки нафти знижуються вже другий тиждень поспіль, запаси нафти за минулий тиждень виросли на 19,25 млн барелів, перевершивши очікування експертів в півтора рази. А ми пам'ятаємо, якщо ви купили цей контракт, то нафту треба кудись закачувати, а закачувати нікуди — сховища нафти забиті. Зливати в океан — теж не варіант.
  • Додатковий негатив ринку додає той факт, що в танкерах, які борознять морські простори від Сінгапуру до Нью Йорка, також уже накопичилися рекордні 160 млн барелів сирої нафти (тобто замість логістичної функції танкери зараз використовуються як пересувні сховища, не особливо поспішаючи в порт призначення — їх просто ніде розвантажувати).

У квітні подальше зниження цін на нафту може продовжитися, позаяк угода ОПЕК+ з Росією про зменшення обсягів видобутку нафти (це роблять для того, щоб вона здорожчала) починає діяти лише від травня. А відновлення попиту на нафту на світовому ринку очікують лише в червні, пише РБК.

У результаті продовжиться заповнення сховищ, і ці запаси потім ще довгий час будуть служити навісом над ринком, утримуючи ціни від відновлення до докризових рівнів, вважають аналітики. Поступового відновлення попиту на сировину можна очікувати в ІІІ кварталі поточного року.

Ситуація з низькою вартістю нафти може вплинути на американську економіку та стабільність долара.

Нагадаємо, 6 березня Росія та Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) не змогли подовжити угоду про скорочення видобутку нафти. Після цього ціни на нафту рекордно впали, після чого відбувся обвал російського рубля. Також це вплинуло на світові ринки, де одразу ж почався масштабний обвал. Більше читайте у блозі за посиланням.

 

в