20 червня 2016, 16:20, Політика

Кількість лабораторій скоротиться вдвічі ― Лапа

Кількість лабораторій в Україні скоротиться більш, ніж удвічі. Про це заявив голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа.

За його словами, 500 акредитованих лабораторій в Україні ― це недозволена розкіш.

«Ми фізично не зможемо їх обладнати і акредитувати в рамках нинішнього фінансування. Оптимізація мережі однозначно потрібна. Тим більше вона побудована дивно», ― зазначив він.

Працює три моделі функціонування ветлікарень і лабораторій: лікувально-діагностичні центри, акредитовані лабораторні центри і діагностичні кабінети. Є області, де в кожному районі по лабораторії.

«За результатами аудиту нам належить вибрати єдину оптимальну модель лабораторної мережі та ветлікарень. З огляду на це, частина об'єктів будемо пропонувати до приватизації або віддавати трудовому колективу в оренду з правом викупу», ― пояснив голова.

Також він додав, що у держави повинен залишитися тільки інструментарій, що дозволяє ефективно виконувати функції.

«Частково будемо делегувати повноваження для проведення лабораторних досліджень приватним лабораторіям. Інструмент уповноважених лабораторій уже законодавчо передбачено в області харчової безпеки. Зараз стверджуємо з центральними органами його критерії та напрацьовуємо законодавчі зміни, які дозволять системі бути ефективною і мінімально обтяжливою», ― підкреслив Лапа.

Він зазначив, що доведеться також вирішити проблему з фінансуванням держлабораторію і ветлікарень. Зараз керівництво здійснюється через мережу Держпродспоживслужби, а фінансується за рахунок місцевих бюджетів. У більшості областей з цим немає проблем, але з деякими складно комунікувати на цю тему.

«Крім того, треба буде законодавчо вирішити питання протиепізоотичного контролю на територіях, де будуть приватні лабораторії та клініки. Щоб не було так, що віддамо в приватні руки клініки, а вони не захочуть потім брати участь в протиепізоотичних заходах в разі виявлення на їх територіях африканської чуми або інших захворювань у тварин. Трансформація системи ― це певні ризики і загрози. Наше завдання ― мінімізувати ці ризики. За моїми прогнозами, кількість лабораторій скоротиться більш, ніж удвічі. Інші установи залишаться в статусі діагностичних центрів або веткабінет. Система повинна бути ефективною, мінімально обтяжливою, але виконувати свої функції», ― підсумував голова Держпродспоживслужби.

«Урядовий кур’єр»

 

в