З України вивели $1,5 млрд прибутку з експорту зерна – дослідження
Україна втратила $1,5 млрд на експорті зерна, оскільки більшість українського експорту сільгосппродукції здійснюється через території, де діють низькі податки. Про це йдеться у дослідженні, яке презентував в Європарламенті німецький євродепутат від фракції Лівих Гельмут Шольц, пише DW.
Автори дослідження порівняли митні ціни, за якими зерно експортували з України, з ринковими цінами на той же період на відповідні марки зерна. Як відзначається, 64% пшениці експортувалися з України через Швейцарію і території, котрі перебувають під юрисдикцією Великої Британії, ще 11% – через Об'єднані Арабські Емірати і Кіпр. До того ж, всі вони не були основними країнами призначення експорту.
Оскільки податки в Швейцарії, Великобританії та на Кіпрі нижче, ніж в Україні й багатьох країнах призначення, то експорт через них дозволяв виводити прибуток.
Наші оцінки потенційного виведення прибутку демонструють, що за підсумками експорту пшениці і кукурудзи, який становить приблизно 40% українського агроекспорту, близько $1,5 млрд були потенційно виведені з 2015 по 2017 рік», – наголошується в повідомленні.
За словами керівника групи авторів дослідження Томмазо Фаччіо, різниця між митними та ринковими цінами в $ 1,5 млрд ще не означає, що податки не заплатили, але вона означає високий ризик ухилення від сплати податків. За його словами, щоб визначити, чи були сплачені податки в Україні, потрібно перевірити податкові декларації великих українських сільськогосподарських холдингів, каже дослідник, проте їх немає у відкритому доступі.
У дослідженні відзначають, що з другої половини 2016 р. різниця між митними й ринковими цінами значно скоротилася. Однією з причин цього називається прийняття в липні 2015 р. нових податкових норм про трансферне ціноутворення.
В Україні ухилення від сплати податків – це дійсно хвороба. І ми повинні протидіяти цьому, чи хоча б привертати увагу до цього», – заявила євродепутат Віола фон Крамон.