Названо три шляхи збільшення доходів бюджетів місцевих громад
Бюджети сільських громад наразі дуже залежать від трансфертів із Державного бюджету – в середньому на 60-80%. Про це пише у своїй колонці на voxukraine.org старший економіст проекту «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами» Олег Нів’євський.
Нагадаємо, наприкінці минулого року з’явився «Моніторинг запровадження децентралізації в Україні — 2014-2018 роки», де є розділ про доходи бюджетів.
За даними експерта, податкові надходження – друга за вагою стаття доходів місцевих бюджетів (15-30% в середньому) і в структурі власних бюджетних доходів податки є основним джерелом. «Саме на податкові надходження припадає близько 95% доходів ОТГ. Причому два найбільші податки – податок з доходів фізичних осіб (ПДФО) та єдиний податок або акцизний збір – складають, як правило, переважну частку дохідної частини бюджету ОТГ (65-80% – без урахування трансфертів). Проте для більшості сільських громад ПДФО – недоступний, його отримують лише ОТГ та районні бюджети. Створення ОТГ ж відбувається доволі повільно і навряд чи завершиться в найближчі 3-5 років», – пояснює він.
Земля генерує, каже Олег Нів’євський, податкові та неподаткові надходження для місцевих органів влади за такими основними статтями: податок на землю, орендна плата за державні та комунальні землі, єдиний податок 4-ї групи спрощеної системи оподаткування, податок на доходи фізичних осіб, зокрема отриманих від здачі в оренду паїв.
В Україні базою оподаткування для перших трьох названих статей доходу є нормативна грошова оцінка земель (далі – НГО), яка розраховується за затвердженою Кабміном Методикою», – каже експерт.
Наразі, за його словами, розподіл земельної ренти між аграріями та власниками паїв не на користь останніх, але він поступово буде вирівнюватися, якщо вартість оренди і надалі зростатиме випереджаючими темпами порівняно з доданою вартістю. Змінить ситуацію і скасування мораторію тощо. «Для сільських бюджетів це означало б збільшення податкових надходжень від ПДФО з оренди. А в разі, якби реальна ринкова вартість землі була єдиною базою для всіх податків, таку ж динаміку мали б і податкові надходження до сільських бюджетів від земельного та єдиного податку четвертої групи», – каже він.
На думку експерта, збільшити доходи до бюджетів громад можна трьома способами:
- підвищення ставок податків;
- значне коригування номінальної грошової вартості у бік збільшення;
- запровадження оподаткування на основі масової оцінки земель.