друкувати


Після знання мораторію, роль земельного банку може взяти на себе будь-який державний чи комерційний банк — експерт

20 грудня 2018, 10:16

Створювати окремий земельний банк не обов’язково: його роль може виконувати будь-який державний чи комерційний банк. Про це в інтерв’ю АgroРolit.com «Олександр Шкурла: Ми радимо прем’єрові запровадити консервативний метод відкриття ринку землі»
 розповів експерт з бізнес-середовища і земельної реформи Стратегічної групи радників з підтримки українських реформ Олександр Шкурла.

Нагадаємо, що фермери Полтавщини вийшли на трасу з вимогою продовжити мораторій на землю.

«Я не думаю, що це актуальна ідея, бо державних банків є багато. Вони досягають сумарно наразі більше як 50% банківського ринку. Крім того, я вивчав історію роботи Земельного банку в Україні — ця історія погано закінчилася. Там була корупційна складова. Тому повертатися до такого досвіду я б не радив. Зараз є державні банки з великою долею на ринку банківських послуг, і вони можуть займатися кредитуванням аграріїв під земельну іпотеку», — сказав Шкурла.

На його думку, першочергово держава має брати участь у ринку землі так, що скасує мораторій. Її роль залишиться і після скасування мораторію: охорона ґрунтів, охорона прав власності на землю, сплата податків, підтримка фермерів, оптимізація земельних відносин, розвиток сільських територій.

Щодо 9 млн гектарів державних сільськогосподарських земель він висловився так:

 Їх уже десь 9 млн га державних сільгоспземель, тому що близько 1 млн га передано ОТГ. На першому етапі можна продавати ці землі невеликими наділами. Це просто досвід Німеччини. Україна може запозичити цей досвід і продавати у рік не більш як 100 тис. га державних земель. Невелика пропозиція землі на ринку на першому етапі не дасть різко обвалитися мінімальній ціні загалом по ринку. У Німеччині наявних 3 млн га державних земель і досі продають: починали з мінімального лоту у розмірі 50 га а пізніше його понизили до 15 га, великої концентрації там немає, середній розмір сільськогосподарського підприємства там досягає 80 га, — наголосив експерт.