5 грудня 2018, 06:30, Фінанси

Морські порти потребують мільярдних інвестицій, – Держаудитслужба

Державна аудиторська служба України (Держудитслужба) провела перевірку морських портів і встановила, що на сьогодні галузь має інфраструктурні, управлінські й законодавчі проблеми та вимагає багатомільярдних інвестицій. Про це повідомляє прес-служба відомства.

Нагадаємо, що станом на 3 грудня 2018 року спостерігається рух суден через Керченську протоку у напрямку українських портів в Азовському морі.

За даними служби, перевірка відбулася в наступних портах: «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» (ДП «Білгород-Дністровський МТП»), державне підприємство «Миколаївський морський торговельний порт» (ДП «Миколаївський МТП»), державне підприємство «Морський торговельний порт «Чорноморськ» (ДП «МТП«Чорноморськ»), державне підприємство« Стивідорна компанія «Ольвія» (ДП «СК «Ольвія»), державне підприємство« Морський торговельний порт «Южний» (ДП «МТП «Южний»), державне підприємство «Херсонський морський торговельний порт» (ДП «Херсонський МТП»).

Аудитори виявили зниження рівня прибутковості морських портів у зв'язку зі значним зносом основних засобів (понад 70%), зменшенням обсягів перероблених вантажів і низку недоліків в управлінні, які негативно вплинули на фінансові результати діяльності та загальний фінансово-економічний стан портів.

Також затверджені показники фінансових планів портів по капітальним інвестиціям постійно не виконуються. Капітальні інвестиції ДП «Білгород-Дністровський МТП» за 2017 рік склали всього 526 тис. грн за плану 12 470 тис. грн, а в ДП «МТП «Южний»за 9 місяців 2017 року план капітальних інвестицій виконаний тільки на 17,5%.

Укладання договорів з приватними стівідорними підприємствами позбавило порти можливості отримувати дохід від надання комплексу вантажно-розвантажувальних робіт. Наприклад, шляхом укладення таких договорів «Білгород-Дністровський МТП» не отримав додатково доходу на загальну суму 30 505,8 тис. грн.

Істотним фактором, який в цілому негативно впливає на фінансово-господарську діяльність портів, є наявність неліквідних незавершених капітальних інвестицій.

Крім того, протягом дослідженого періоду значні фінансові ресурси були спрямовані на реконструкцію та придбання об'єктів, які фактично не використовуються. Зокрема, ДП «Миколаївський МТП» птратіл 918,7 тис. грн на капітальний ремонт будівлі, яке фактично не використовує і не передає його в оренду. Протягом дослідженого періоду ДП «Миколаївським МТП» непродуктивно витрачено коштів на суму 5, 206 тис. грн на утримання майна, яке тривалий час не використовується в діяльності й не передано в строкове платне користування іншим суб'єктам господарювання.

 

в