Рада Європи чекає від уряду кроків у напрямку зняття мораторію на землю, – суддя ЄСПЛ
Питання зняття мораторію на продаж землі в Україні є пріоритетом для Комітету міністрів Ради Європи (КМРЄ), де від України вимагають плану дій, як саме ці зміни повинні відбутися. Про це в інтерв’ю сайту «Європейська правда» розповіла суддя Європейського суду з прав людини від України Ганна Юдківська.
Нагадаємо, що українська влада не виконує своїх обов'язків, подовжуючи мораторій – екс-радник голови Конституційного Суду.
Вона зазначила, що немає вимоги повністю скасувати мораторій вже завтра. Проте держава має щось зробити для 7 мільйонів громадян, щоб не допустити подальшого порушення їхнього права власності.
Суд визнав мораторій таким, що порушує право на власність, гарантоване Першим протоколом до Європейської конвенції з прав людини. І це рішення вже стало остаточним, тобто, держава його не оскаржила, що також показово. Ми винесли таке рішення, попри те, що з питань економічної політики ЄСПЛ знаходить порушення тільки у дуже виключних випадках – у цій сфері держава має величезні межі власного розсуду. Саме на це посилався уряд, коли надавав свої пояснення. Україна сказала: «Ми краще знаємо нашу економічну, політичну ситуацію», – і навела купу аргументів, чому мораторій потрібен", – сказала суддя.
Вона зауважила, що мета мораторію була прекрасною, але її можна було досягти й іншими шляхами. До того ж суд вказав на ці шляхи – приміром, заборона концентрування великої кількості землі в одних руках.
А ще ЄСПЛ, коли ухвалює знакові рішення, зазвичай дивиться, чи є європейський консенсус: тобто, чи є законодавство з відповідного питання схожим у переважної більшості держав континенту. І якщо це так, то й у решти держав межі розсуду звужуються… Серед 47 держав Ради Європи немає абсолютної заборони на продаж сільгоспземлі ніде, крім України. В усьому світі вона є тільки у п'яти державах – Північна Корея, Куба, Венесуела, Демократична Республіка Конго й Україна", – наголосила Юдківська.
І додала, що у справі щодо мораторію їхня кількість може сягати 7 мільйонів:
Уявіть собі, що 7 мільйонів вирішать скаржитися до Страсбурга… Я не хочу навіть уявляти цього моменту".
{playBuzz:data-id="786931f4-99ef-425f-8755-4e6c79fc51d6" data-show-share="false" data-show-info="false" }