МаслоБійня
Як активами "Креативу" за борги торгували

В Україні завершили святкувати Масляну. Втім «олійний» присмак залишився. Першим у цьому році розпочав святкування власник агрохолдингу «Кернел» Андрій Веревський. Після падіння масложирового бізнесу його найближчого конкурента — групи компаній «Креатив», бізнесмен з апетитом почав поглинати маслоекстракційні активи конкурента.

Кілька тижнів тому ринок сколихнула новина про купівлю агрохолдингом «Кернел» маслоекстракційного заводу «Еллада» — одного з найбільших активів групи Креатив. Але мало хто звернув увагу на маленьку, але важливу деталь: креативський МЕЗ складається з двох заводів. Судячи з офіційного повідомлення «Кернела», купили більший завод — потужністю 1700 тонн/добу (560 тис. тонн/рік), а другий лишився у «Креативу» (900 тонн/добу, тобто близько 300 тис. тонн/рік).

Агрохолдинг купив підприємство в «Укргазбанку» за $95,8 млн, де цей актив перебував у заставі за борги. Загальна сума боргу «Креативу», за даними Національного банку України, складає $630 млн. Окрім «Укргазбанку», компанія заборгувала також Ощадбанку, Укрексімбанку та синдикату міжнародних кредиторів. «Завод, де «Кернел» зараз працює за толлінговою угодою (переробка сировини з наступним вивезенням готової продукції, тобто давальницька схема. — Авт.), добре вписується в існуючу платформу «Кернел», — говорилось у повідомленні компанії на Варшавській фондовій біржі.

Здавалося б пересічна подія у світлі активного розпродажу «креативних» активів. Проте донедавна «Кернел» відхрещувався від придбання останніх. Ще на початку вересня 2015 року у відповідь на запит Latifundist.com компанія визнала, що вела переговори щодо купівлі групи «Креатив» із колишніми акціонерами. Проте сторони не домовилися щодо вартості. «Наскільки нам відомо, актив вже продано», — додали тоді у прес-службі компанії.

Не минуло й півроку, як власником частини «флагмана» групи «Креатив» став холдинг Андрія Веревського. Згідно з повідомленням уряду, конкурс із продажу прав вимоги «Укргазбанку» за кредитними договорами оголосили, щоб уникнути збитків держави.

Але, за оцінками експертів, такий продаж може не позбавити, а навпаки додати проблем уряду. І ось чому.

Керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій стверджує, що угода є вигідною для «Кернела», але виявиться головним болем для найбільших державних банків і призведе до потенційних збитків державного бюджету. «Після продажу заводу «Еллада», флагмана компанії «Креатив», ми вважаємо, що іншим кредиторам (ще два державних та синдикат іноземних банків. — Авт.) буде складно стягнути будь-яку частину боргу, що залишився компанії. Таким чином, рішення уряду виглядає неоптимальним для державного бюджету, і має ознаки корупції. Ми вважаємо ймовірним, що угоду буде скасовано», — пояснив Паращій.

Аналогічної думки притримується і міністр аграрної політики та продовольства Олексій Павленко. Він заявив, що застава у вигляді маслоекстракційного заводу в Кіровоградській області є єдиним суттєвим активом компанії, тоді як кредити вона взяла не тільки в «Укргазбанку», а й в інших банках, в т.ч. «Ощадбанку». За його словами, продавши права вимоги за проблемним кредитом компанії «Креатив», «Укргазбанк» завдасть збитків іншим банкам, у яких практично не залишиться шансів повернути свої гроші. Тому міністр утримався під час голосування Кабміну з цього питання, тоді як інші члени уряду, серед них і прем’єр Арсеній Яценюк, підтримали пропозицію «продати» цей борг. Така одностайність урядовців у далеко неоднозначній угоді наводить на певні підозри.

Читати до теми: "Кернел" викупив частину заборгованості "Креатива"

Не треба забувати й про те, що нових власників «Креативу» (бізнесменів Рисбека Токтомушева та Артура Гранца), в медіа активно пов’язують із «Народним фронтом», зокрема з партійним «сірим кардиналом» Андрієм Іванчуком. Політик, як відомо, входить до найближчого оточення Арсенія Яценюка. Про це Latifundist.com писав ще у вересні минулого року. Схоже на все, що саме з подачі керівників високих урядових кабінетів та нових власників «Креативу» готують до перепродажу. Але про це мова піде далі.

На думку експерта Concorde Capital Паращія, угода є дуже вигідною для «Кернела». Аналітик цієї інвестиційної компанії підрахував, що придбаний «Кернелом» завод може виробляти близько 410 тис. т соняшникової олії на рік. Мінімально прогнозована EBITDA заводу — $90—100 за тонну соняшникової олії, говорить Паращій. Таким чином, продовжує експерт, він потенційно може генерувати близько $37—41 млн EBITDA на рік. Акції «Кернела» зараз торгуються на Варшавській фондовій біржі коефіцієнтом у 3,6 EV/EBITDA. Тобто, за його словами, ринкова вартість придбаного «Кернелом» активу становить $133—148 млн (або близько $110 млн, з огляду на завантаження потужностей заводу в 80%). Тож це вигідно відрізняється від сплачених «Кернелом» $96 млн. Економія очевидна.

Якщо угоду завершать, то частка компанії «Кернел» на ринку соняшникової олії в Україні збільшиться з 21% до 30%. Майже монополія, яка стала логічним наслідком стрімкої «експансії» холдингу попередніх років. В процесі росту компанії «Кернела» Веревський, кажуть експерти, зробив кілька невдалих придбань. «На нашу думку, деякі з придбань важко назвати вдалими, і це не тільки «Укррос». За рік-два після покупки компанія чітко розуміє, які активи генерують прибуток, а яких варто позбутися», — прогнозував ще в квітні 2014 року старший аналітик інвесткомпанії «АРТ Капітал» Андрій Патіота.

До теми: Топ-10 виробників соняшникової олії в Україні 2015

Втім, попри це, апетит власника «олійного» холдингу не притупився і він купив актив «Креативу». Придбання «Еллади», за словами Патіоти, зумовлене тим, що, працюючи останні півроку за давальницькою схемою, «Кернел» оцінив технічні переваги МЕЗу. «Не виключаю що компанія продовжить нарощувати активи, зокрема й за рахунок активів «Креативу». І хоча найближчим часом це малоймовірно, адже холдингу потрібно «переварити» «Елладу», в майбутньому — цілком вірогідно. «Кернел» нещодавно продав два МЕЗи в Росії і в нього з’являться кошти для купівлі нових активів в Україні», — додав експерт.
Натомість на ринку заговорили, що з такими темпами холдинг може стати новим «колосом на «олійних» ногах». «У нашому базовому сценарії нових великих придбань у найближчі 5 років не очікується в жодному з сегментів. Продаж непрофільних і збиткових активів повинен закінчитися в 2015 фінансовому році», — озвучував свій прогноз щодо розвитку компанії раніше Андрій Патіота.

Креативний переділ

Втім, попри прогнози експертів, придбанням «Еллади», схоже за все, «Кернел» не збирається обмежуватись. В останній розмові з інвесторами, за словами Паращія, Андрій Веревський запевнив, що компанія продовжуватиме нарощувати активи.
Найбільш ласим шматком «пирога» залишається все той же «Креатив», точніше, його залишки. Новими акціонерами компанії у вересні 2015 року, стали вже згадані Рисбек Токтомушев та Артур Гранц. Не виключено, що вони можуть стати «проміжною ланкою» в цьому ланцюзі. В інтерв’ю РБК-Україна Токтомушев лише підтвердив здогадки, що компанію готуватимуть до перепродажу: «Після покупки ми зробили стандартні речі: закачали поточну ліквідність, зрізали витрати і запустили виробництво. Далі ми маємо намір робити не менш стандартні речі: реструктуризувати борги, вкачати робочий капітал і стабілізувати позиції компанії на ринку. А потім, за кілька років, ми збираємося продати компанію профільному інвесторові, що теж цілком стандартно. Ось навіщо ми купили цей бізнес».

Перші розмови про можливий зв’язок між новими акціонерами та холдингом Андрія Веревського виникли в серпні минулого року — після оновлення наглядової ради «Креативу». Виробничий напрямок «Креативу» очолив Григорій Капустян, котрий до цього обіймав посаду директора Бандурського МЕЗ, який входить до групи «Кернел». Тоді Капустян заявив, що в першу чергу має намір зосередитися на забезпеченні технічної готовності виробництва до переробки насіння соняшнику нового врожаю.

Не дивно, що вже за місяць — у вересні 2015 року — між «Кернелом» і «Креативом» було підписано контракт про давальницьку переробку на 200 тис. тонн насіння соняшнику. Натомість у вже згаданому запиті Latifundist.com «Кернел» повідомив, що не відчуває дефіциту виробничих потужностей. «Щорічно ми переробляємо близько 2,5 мільйона тонн насіння соняшнику із завантаженням потужностей на рівні 80—85%», — повідомили у вересні в прес-службі холдингу. Результати такої політики не забарились: попри збільшення переробки, доходи «Кернела» знизились. Згідно з фінансовою звітністю компанії за друге півріччя 2015 р., внаслідок зниження світових цін на зерно доходи впали до $998,6 млн.

Схоже на те, що входження в наглядову раду Капустяна ще в серпні передбачало підписання толлінгової угоди. Логіка проста; заходимо «на давалку» і готуємо підґрунтя для «перекидання» активу. А в грудні 2015 року сторони вирішили й поготів продовжити дію цього документу на цілий рік. Маслоекстракційні заводи групи компаній «Креатив» весь 2015/2016 маркетинговий рік (вересень-серпень) будуть працювати за давальницькою схемою з «Кернел».

Мотивація «Креативу» в цьому випадку абсолютно виправдана, пояснюють експерти. «За відсутності робочого капіталу та неможливості придбати насіння, «Креатив» вимушений іти на давальницькі схеми», — говорить Паращій.

Натомість схожих аргументів складно знайти в холдингу Веревського, де власні потужності не завантажені сировиною в повному обсязі. За таких умов він вирішує везти продукцію на чужі заводи. Навіщо? Це викликає ще більший подив на тлі дефіциту насіння соняшнику на ринку, бо аграрії притримують запаси в очікуванні вищої ціни.

Тож чим все скінчиться?

Не виключено, що вже цього року ми станемо свідками поглинання залишків «Креативу». Принаймні, так здається, якщо розкласти всі «жирні» карти. Чи віллється масложирова імперія Березкіних з легкої руки нових акціонерів у дітище Андрія Веревського? Зважаючи на багатий політичний бекграунд власника Кернелу, новина  про придбання його холдингом "чергового” активу "Креативу" можливо й  не за горами. Якщо припустити, що  це станеться, то чи сподобається це інвесторам публічної компанії Kernel, які традиційно не терплять навіть натяків на політичну корупцію в таких спарвах і вже втомились від яскравих презентацій доморощених шахраїв?

Ми звернулися в прес-службу «Кернела» за коментарями, зокрема й щодо подальших можливих придбань активів у групи «Креатив». Втім, прес-служба відповіді не надала, аргументуючи тим, що «відсутні повний склад учасників для обговорення і затвердження матеріалу».

У матеріалі використані фото з: ipowse.com.ua, inforesist.org, ru.golos.ua, rbcua.com.

Костянтин Ткаченко, AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

2 грудня 2020
«Масло немасляне» на полицях магазинів, або чому потрібно приймати законопроект 3516 про «відбілення» ринку молочних продуктів
На початку листопада цього року в інтернет-виданнях з’явилося повідомлення, що Антимонопольний комітет України наклав штрафні санкції на...
14 березня 2016
Експорт олії під загрозою — Давидов
Проблема фальсифікації соняшникової олії курячим жиром дуже серйозна, і якщо факти наявності курячого жиру в українській олії будуть повторюватися,...
5 березня 2016
Степан Капшук про два законодавчі бар’єри для розвитку олійної галузі
Генеральний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук озвучив основні законодавчі перепони для розвитку галузі. Про них він розповів...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...