Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!
Завтра Аграрна партія України (АПУ) виведе під стіни парламенту людей на всеукраїнську акцію протесту. Цю практику започаткували ще 2015 року і завдяки цьому сільгоспвиробники змогли відстояти частково спецрежим ПДВ для АПК. Цього разу список вимог протестувальників також починається зі збереження спецрежиму ПДВ. Чого ще хочуть аграрії від Ради та Кабміну? Та за яких умов припинять акцію? Детальніше про це AgroPolit.com говорив напередодні протесту з одним з організаторів – членом президії АПУ Андрієм Гордійчуком:
AgroPolit.com: Завтра – акція протесту аграріїв під парламентом за збереження спецрежиму. Як вважаєте, спрацює?
Андрій Гордійчук: Акція – це демократична форма вияву думки аграріїв і логічний розвиток подій в нинішніх умовах. Адже поки що у нас складається враження, що АПК навмисно не чують у важливих питаннях. Інакше звідки всі ці розмови від представників влади про те, що спецрежим скасують повністю, чому про нього нічого не сказано у змінах до Податкового кодексу на 2017 рік? Аграрії просять не зірку з неба дістати, а залишити для галузі прозорий некорупційний механізм фінансової підтримки. Про жодні інші преференції агробізнес більше не просить. Тоді як, наприклад, у Європі, куди йде Україна, дотації для АПК – левова частка бюджету. Спецрежим – єдиний механізм державної допомоги аграрній галузі в Україні. Решта – не працюють: немає дешевих кредитів, лізингових програм для придбання техніки виробниками, кредитно-експортне агентство не створено. Агросектор може розраховувати лише на себе. Саме тому аграрії з усієї країни виходять на цю акцію протесту.
Нас мають почути, інакше негативні тенденції у галузі закріпляться. Небезпечні сигнали вже є: вперше за останні 15 років зменшилися обсяги виробництва, зокрема, в птахівництві. Якщо спецрежим скасують, то аграрії почнуть вирізати худобу. Для свинарів таке скасування на тлі посилення АЧС стане серйозним ударом, який навряд чи переживуть усі.
ПРО ВИМОГИ ПРОТЕСТУВАЛЬНИКІВ
AgroPolit.com: Які основні вимоги протестувальників?
Андрій Гордійчук: Перша – залишити спецрежим ПДВ для всіх (або хоча б для тваринництва) до 1 січня 2018 року, як це і передбачено коаліційною угодою. Друга – сісти за круглий стіл з аграріями, керівництвом Аграрної партії України та галузевими асоціаціями, щоб знайти компроміс у питанні проведення земельної реформи.
Якщо влада не прислухається до протестувальників, то 2017 рік буде одним із найважчих для аграріїв
AgroPolit.com: Ви один із лідерів Аграрної партії України, досвідчений аграрій (управляє корпорацією «Сварого Вест Груп), тому часто спілкуєтеся з людьми «в полях», тож розумієте настрій більшості. Як вони ставляться до запропонованих у проекті бюджету на 2017 рік 5,5 млрд грн бюджетної підтримки на АПК?
Андрій Гордійчук: Це не покращить ситуацію в галузі. Є кілька причин. Перша – грошей замало (спецрежим дозволяв накопичувати аграріям щороку близько 20 млрд грн). Друга – у проекті не вказано чітких механізмів розподілу коштів, а це вже значний ризик для появи корупції під час розподілення цих коштів! Як цього уникнути? Необхідно залишити спецрежим ПДВ для агросектору, бо він – прозора система підтримки галузі. Чиновники не можуть використати його для наживи. Це – факт! Саме тому я, Аграрна партія та протестувальники вимагаємо від уряду та депутатів залишити спецрежим ПДВ для АПК. Це рятівне коло для аграріїв.
Якщо влада не прислухається до протестувальників, то 2017 рік буде одним із найважчих для аграріїв.
AgroPolit.com: Як, на Вашу думку, далі має розвиватися аграрний політичний рух в Україні?
Андрій Гордійчук: Аграрії дедалі більше об’єднуватимуться та консолідуватимуться довкола Аграрної партії України. Тільки так можна посилити їхнє представництво у виконавчій та законодавчій гілках влади. Це невід’ємні кроки подальшого розвитку АПК. Адже попри те, що сьогодні у парламенті діє потужне агролобі, його впливу не вистачає, щоб відстоювати інтереси галузі. Бачимо це на прикладі податкових змін. Якби минулого року Аграрна партія України не розпочала акцію протесту проти спроб уряду скасувати спецрежим, то так би й сталося. Відстояти спецрежим для агросектору на 2016 рік вдалося саме завдяки чіткій позиції АПУ та аграріям, які вийшли на акцію протесту.
AgroPolit.com: Чому Ви почали займатися політикою?
Андрій Гордійчук: Знаєте, якби я тільки заходив у аграрний бізнес, то найперше, у щоб я інвестував - була б політик. Ми можемо втілювати інновації, агрономічні технології тощо. Але політика може все це зруйнувати за секунду.
Хочеш щось зробити добре – зроби це сам. Завжди дотримуюся цієї позиції. Коли я відчув, що в агросекторі розпочалися небезпечні тенденції, вирішив не критикувати «на дивані» владу, а докласти максимум зусиль, аби виправити ситуацію. У нас, українців, кажуть: «Гуртом і батька легше бити» (сміється).
Консолідаційний ефект в АПК вже не зупинити
AgroPolit.com: Чи багато колег «по цеху» приєдналося до Вашого заклику разом змінювати країну, а не бути «диванним» критиком?
Андрій Гордійчук: В агросекторі зараз спостерігаємо потужний консолідаційний ефект. Довкола ідей АПУ об’єднуються великі, середні та малі гравці. Хоча активнішу позицію поки що займають невеликі підприємці (до 3–5 тис. га землі в обробітку) та фермери. Причина – хочуть захистити себе і бізнес на фоні наростання рейдерських настроїв в Україні. Вони розуміють, що лише єдиним фронтом зможуть вистояти. Власники великих агрокомпаній теж підтримують консолідаційний політичний рух в АПК. Але для багатьох із них стримуючим фактором поки що є повернення експортного ПДВ. Його механізм відшкодування далекий від ідеального. Тож якщо вони будуть активно виступати, то цей «краник» їм швидко перекриють. Але так чи інакше консолідаційний ефект в АПК вже не зупинити.
AgroPolit.com: Одна з вимог протестувальників – не відкривати ринок землі та продовжити на певний час земельний мораторій. Розкажіть детальніше про це?
Андрій Гордійчук: Земля – чи не єдиний потужний ресурс, який ще залишився у власності українців. Звертаю вашу увагу на те, що сільськогосподарські землі становлять більш як 70% від загальної площі держави! Не можна його «розбазарювати», коли економіка країни «на дні», а більшість аграріїв не мають коштів, щоб придбати землю за ринковими цінами. Я спілкувався з багатьма бізнесменами, які працюють в АПК, і переважна більшість вважає продаж сільськогосподарської землі передчасним!
Продавати землю сьогодні – злочин! Якщо зараз наважитися на цей крок, то соціального вибуху не уникнути
AgroPolit.com: Але є інші думки з цього приводу. Нещодавно «Спілка українських підприємців» (СУП) підтримала ініціативу Президента України про запуск вільного ринку землі. Що думаєте про це?
Андрій Гордійчук: У СУП є лише один представник агробізнесу – Алекс Ліссітса. Ми всі його поважаємо і знаємо його позицію про необхідність запуску ринку землі. За всієї поваги до нього, сьогодні думка СУП не відображає настрої більшості учасників аграрнику. Я постійно відвідую зібрання та з’їзди Аграрної партії України, буваю на зустрічах Всеукраїнської аграрної ради та на інших галузевих заходах і чую, як на питання землі реагують люди. Вони вважають, що продавати землю сьогодні – злочин! Якщо зараз наважитися на цей крок, то соціального вибуху не уникнути. Підстав більше, ніж досить: відсутність коштів у українських аграріїв, щоб купити цю землю, та ризик скупки сільськогосподарських земель іноземцями. Додайте до цього нереформовану судову систему. Це буде просто вибух. Саме тому моя позиція і позиція Аграрної партії в земельному питанні – продовжити дію мораторію мінімум на 5 років, а після цього провести всеукраїнський референдум. Збереження мораторію також дозволить зупинити земельне рейдерство, кількість випадків якого з кожним днем в АПК Україні збільшується.
AgroPolit.com: До речі, Ваше відношення до референдуму? Ви за нього?
Андрій Гордійчук: Звісно підтримую. Але діяти в таких питаннях завжди слід поступово, а не йти за новими політичними трендами, які на руку ситуативним інтересам певних політичних гравців! Як на мене, не потрібно «педалювати» цю ситуацію і розхитувати її, аби люди – на межі і один неправильний крок з землею і це може призвести до непрогнозованих наслідків.
AgroPolit.com: Ви сказали, що кількість однодумців ідей Аграрної партії збільшується. Чи означає це, що вона оновлюватиметься?
Андрій Гордійчук: Варто очікувати структурування та розширення керівного складу Аграрної партії. Поки що важко сказати, у якому форматі. Але що буде, то – однозначно. Адже сьогодні дедалі більше галузевих асоціацій та політичних об’єднань готові консолідуватися довкола АПУ. Хоча раніше вони конкурували одне з одним. Це добрий сигнал. А загалом аграрії готові демонструвати нову якість української політики.
Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com
Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!