Олександр Солонтай: Позачергових виборів до парламенту, або дострокових Президента – не буде
Олександр Солонтай, експерт Інституту Політичної Освіти

За тиждень Верховна Рада має розпочати свої пленарні засідання. Майже півтора місяці народні депутати відпочивали. Чи змінилися за цей час політичні розклади у коаліції і як саме? Хто "топить" аграрного міністра Тараса Кутового, чи поміняють його і за яких обставин? Як різні політсили відреагують на земельну реформу у сесійній залі? Що відбувається з рейтингом Аграрної партії? Про це та про багато іншого AgroPolit.com говорив з експертом Інституту Політичної Освіти Олександром Солонтаєм:

AgroPolit.com: Яких новин варто чекати від нового політичного сезону у Верховній Раді?

Олександр Солонтай: Бюджетний процес буде головною темою осіннього періоду. Будуть і менш гучні теми, але також дуже гострі, наприклад безвізовий режим, перезавантаження ЦВК, третя річниця Майдану тощо, але загалом період буде присвячений роботі уряду та бюджетній політиці.

Літній план зміцнення коаліції провалився. Адміністрація Президента хотіла за підсумками виборів поповнити коаліцію 4-5 депутатами, вигравши більше половини з 7 округів

AgroPolit.com: Літо й канікули посилили чи, навпаки, «розслабили» коаліцію?

Олександр Солонтай: Літній план зміцнення коаліції провалився. Адміністрація Президента хотіла за підсумками виборів поповнити коаліцію 4-5 депутатами, вигравши більше половини з 7 округів. Натомість оточення Порошенка має прямий вплив тільки на трьох переможців виборів 17 липня, а в решті 4 округах перемогли «Батьківщина» та «Укроп», які здобули по два мандати. Таким чином, цього року реальної коаліції ми так і не отримаємо. Звісно, формально в коаліції буде 226 депутатів, але реально для здійснення роботи будуть залучатися різні фракції для різних голосувань, як це вже було й раніше.

Є тренд на зміцнення проекту «Наш край».

AgroPolit.com: Чи поповниться вона новими депутатами чи політсилами?

Олександр Солонтай: Серед трьох переможців виборів 17 липня є Сергій Шахов, який висувався партією «Наш край» та переміг від Луганщини. Це тренд на зміцнення проекту «Наш край», який є альтернативою Опозиційному блоку та підтримується Адміністрацією Президента. На національному рівні інших новин та сигналів немає. Також, на жаль, потужної боротьби з боку нових та молодих сил помічено не було. Наприклад, партія «Відродження» здобула одне третє місце, Партія простих людей Капліна одне четверте, «Свобода» та «Сила Людей» здобули по два шостих місця, ДемАльянс – одне дев’яте місце, Єгор Фірсов посів п’яте місце. Здається, це все, інших взагалі немає. Результати «Самопомочі», Радикальної партії Ляшка та Опозиційного блоку також були слабкими.

Щодо роботи коаліції у ВРУ, то вона під кожне голосування буде переформатовуватися, а формально залишатимуться ті ж самі – БПП + НФ.

Уряд допустив величезну політичну помилку – промовчав та німо погодився відпустити Верховну Раду на канікули… А насправді Гройсману та команді потрібно було гучно та на весь голос протестувати проти таких великих парламентських канікул, а також акцентувати увагу на тому, що для проведення реформ необхідний працюючий парламент.

AgroPolit.com: Минуло 100 днів уряду. Які з міністерств можна назвати лідерами й аутсайдерами проведення реформ?

Олександр Солонтай: З одного боку не було «розкачки», уряд почав одразу працювати, та з іншого – немає жодних суттєвих результатів щодо жодного з міністерств. Можливо, ще рано, «курчат по осені рахують», то ж у вересні-жовтні питання до команди Гройсмана постане сильніше – який результат роботи!?

Окрім того, уряд допустив величезну політичну помилку – промовчав та німо погодився відпустити Верховну Раду на канікули. В результаті вся увага перефокусувалася на Кабінет Міністрів. Більше того, склалося враження, що уряду Верховна Рада й не потрібна, наче і немає потреби ухвалювати ті чи інші закони, наче можна працювати і без парламенту. А насправді Гройсману та команді потрібно було гучно та на весь голос протестувати проти таких великих парламентських канікул, а також акцентувати увагу на тому, що для проведення реформ необхідний працюючий парламент. Тим більше, що напередодні виходу на канікули Верховна Рада провалила цілий ряд законопроектів уряду, наприклад, у частині створення об’єднаних громад у сільській місцевості.

AgroPolit.com: Чому?

Олександр Солонтай: Наразі складається враження, що уряд дуже несамостійний, потребує у важливих речах погодження в Президента. І, попри те, що Гройсман особисто вхожий до Порошенка, ми бачимо, що це не надто допомагає. З одного боку плюс, що немає конфліктів, з іншого боку є велика повільність за всіма напрямками.

AgroPolit.com: Чи відрізняється КМУ Гройсмана від уряду Яценюка?

Олександр Солонтай: Наразі уряди все ж таки відрізняються, це різні команди.

AgroPolit.com: Чим?

Олександр Солонтай: Наприклад тим, що в цьому уряді немає іноземців, всі «наші», тільки консультанти на чолі з Бальцеровичем з-за кордону. А так, загалом, є одна схожа негативна риса – відсутність динаміки, повільність, зволікання.

Корупція нікуди з уряду не зникла.

AgroPolit.com: Останнім часом стіни Мінагропроду здригаються від корупційних скандалів: спочатку піймали заступницю Тараса Кутового на хабарі у 150 тисяч доларів, потім в. о. керівника Держфітосанітарної служби – на 27 тисячах доларів. Як думаєш, чому корупція не лишає міністерські стіни, попри заявлені реформи?

Олександр Солонтай: Думаю, корупція нікуди з уряду не зникла. Попри гучні заяви попереднього уряду Яценюка про подолання корупції, політична корупція в Україні процвітає.

Відставка Кутового чи іншого міністра раніше можлива виключно у разі суспільних публічних протестів, вуличних або масових. В іншому випадку уряд своїх здавати не буде, а Президент буде заступатися за Гройсмана ще досить довгий час.

AgroPolit.com: Чи варто очікувати заміни аграрного міністра на такій хвилі?

Олександр Солонтай: Звісно, ні, в найближчий час немає перспектив заміни жодного міністра. Так триватиме аж до закінчення року. Тільки в грудні можливі перші кадрові перестановки, під Новий рік. Відставка Кутового чи іншого міністра раніше можлива виключно у разі суспільних публічних протестів, вуличних або масових. В іншому випадку уряд своїх здавати не буде, а Президент буде заступатися за Гройсмана ще досить довгий час.

AgroPolit.com: Але кажуть, начебто у коаліції вже є багато незадоволених його роботою?

Олександр Солонтай: Так, незадоволені є. Також незадоволена Адміністрація Президента, адже від округу Кутового до Верховної Ради пройшов кандидат від Батьківщини, а мер Пирятина, якого підтримував міністр, посів друге місце. Та в найближчий час ротацій не буде, серпень-вересень – це сезон збору врожаю, тобто найменш підходящий для цього період.

Є чутки, що УДАР може відходити від БПП, щоб врятуватися від падаючого рейтингу БПП.

AgroPolit.com: Остання кадрова ротація в Мінагропроді – міністр змінив першого зама: ним стала людина Гройсмана - колишній голова Держгеокадастру Максим Мартинюк. Як варто розглядати його входження у це міністерство (посилення Гройсмана чи підготовка до заміни на «свого» кандидата, бо Кутовий умовно «свій»)?

Олександр Солонтай: Тут все залежить від великої політики. Є чутки, що УДАР може відходити від БПП, щоб врятуватися від падаючого рейтингу БПП. Але наразі це тільки теорія, підтверджень ця інформація не знаходить, тому не варто будувати багатоповерхові версії на тему взаємостосунків між міністрами, які прийшли за лінією «Солідарності», й міністрами, які раніше були членами команди Кличка – Ковальчука. Думаю, варто на це зараз дивитися простіше – ті міністри, які покажуть свою роботу та добрі результати, матимуть хороші перспективи, незалежно від партійного походження.

Часткова земельна реформа має бути проголосована. Наприклад, у частині місцевого самоврядування, в аспекті формування спроможних об’єднаних громад.

AgroPolit.com: На вересень заплановано винести земельну реформу у парламент. Як вважаєш, її проголосують?

Олександр Солонтай: Щонайменше часткова земельна реформа має бути проголосована. Наприклад, у частині місцевого самоврядування, в аспекті формування спроможних об’єднаних громад. Наразі невирішеність цього питання сильно гальмує та зменшує переваги вже здійснених частин реформи. Щодо «базової» земельної реформи, запровадження ринку землі, продажу тощо, то поки не бачу перспектив зробити це до кінця року.

AgroPolit.com: Чи безпечно в умовах війни відкривати ринок землі?

Олександр Солонтай: Реформи – це найкращий внесок у перемогу на цій війні. Адже Путін якраз напав на Україну з метою, щоб ми зупинили реформи і були зайняті тільки питанням протистояння. Це, за задумом Кремля, має нас знекровити, а тоді Москва зможе забрати нас назад, безсилих та розчарованих. А нам слід зробити навпаки, провести реформи та змінити Україну на тій частині території, яка залишилася неокупованою, підняти економіку й тоді мати можливості для потужної та професійної армії. Ринок землі якраз необхідний для того, щоб розвивати економіку, тобто в контексті війни отримати більші податки.

Уряду перед тим, як проводити земельну реформу, слід врахувати негативний ефект, який це матиме для влади.

AgroPolit.com: Які наслідки матиме це для економіки та країни?

Олександр Солонтай: Україна вже неодноразово переживала дикі реформи. Уряду перед тим, як проводити земельну реформу, слід врахувати негативний ефект, який це матиме для влади. Тому всі ризики та негативні впливи повинні бути мінімізовані. Інакше після завершення реформи вся влада буде відставлена, дострокові вибори відбудуться на всіх рівнях, навіть якщо реформа буде вдала, адже опір людей все одно буде. Питання тільки в тому, чи цей опір буде виправданий, якщо реформа буде несправедлива, чи все ж таки емоційний. У другому випадку довгострокових наслідків не буде.

ПРО  АГРАРНУ ПАРТІЮ

AgroPolit.com: Останній місяць активно піариться у ЗМІ Аграрна партія України. Як у неї справи з рейтингами: чи сприймають її виборці?

Олександр Солонтай: Якраз останнім часом аграрії дуже пасивно проявили себе, можна сказати здали позиції та сильно послабили ті, які були здобуті на місцевих виборах. Так, на довиборах у Верховну Раду 17 липня аграрії виставили в окружні виборчі комісії тільки одну людину, до того ж, вона була від «Заступу», а щодо кандидатів в народні депутати, то ні від Аграрної партії, ні від «Заступу» кандидатів не було взагалі. Як наслідок, рейтинг партії падає, вона втрачає пізнаваність, а з тим  – і перспективу.

Аграріям слід терміново змінювати політику та діяльність, тоді будуть не тільки шанси, а й реальна перспектива сформувати фракцію у Верховній Раді наступного, дев’ятого скликання.

AgroPolit.com: Які в неї шанси на успіх у разі дострокових парламентських виборів навесні?

Олександр Солонтай: Поки що – жодних. Аграріям слід терміново змінювати політику та діяльність, тоді будуть не тільки шанси, а й реальна перспектива сформувати фракцію у Верховній Раді наступного, дев’ятого скликання. Слід зробити висновки з місцевих виборів 2015 року, зміцнити сильні сторони, нівелювати ризики та рухатися на всеукраїнський рівень. Це досить реалістично, після низки гучних перемог на локальному та регіональному рівнях, які були здобуті аграріями в часи головування Скоцика. Натомість простій та бездіяльність, що допустила партія влітку цього року, є критично небезпечними для майбутнього.

AgroPolit.com: Який політично-економічний сценарій в Україні найвірогідніший до кінця 2016 року?

Олександр Солонтай: Позачергових виборів до парламенту, або дострокових – Президента не буде. Розв’язання політичної кризи перенесено на 2017 рік. Політика виглядатиме так – уряд Гройсмана буде борсатися, намагаючись вижити та продемонструвати результат, політики будуть торгуватися з урядом щодо бюджету, а опозиційні партії продовжуватимуть підігрівати ситуацію. Найближча можлива дата виборів – травень 2017 року, не раніше, осінь-2017 навіть виглядає реалістичніше. Натомість, якщо уряду вдасться вирівняти ситуацію взимку, тоді позачергові вибори може бути відкладено навіть на 2018 рік.

Останні два роки податкові зміни та бюджет приймали під ранок о 4-й ночі, в останні дні грудня. Цікавим тестом буде для влади та уряду цьогорічний податковий та бюджетний процеси – коли, як та в якій якості буде прийнято кошторис. Побачимо, осінь буде спекотною!

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

18 січня 2018
Олександр Солонтай: Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України і є очільником земельної мафії
Минулий 2017 рік був для аграріїв важким та неоднозначним. Безліч подарунків «підкинула» не лише погода, а й політики. Максимум...
9 листопада 2017
Тарас Березовець: Спроба симулювати у жовтні революційний оргазм під Радою провалилася
Майдану-3 не буде, як і додаткових електоральних балів від «жовтневої революції» під стінами парламенту. Кінець осені та зима очікуються...
2 серпня 2017
Олександр Солонтай: Розмови про важкі стосунки між Порошенком і Гройсманом — не більше, ніж віра у теорію змови там, де її немає
Черговий сезон українського політичного водевілю закінчено. Більшість народних депутатів поїхали у відпустки, за всю сесію так і не зумівши...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...