друкувати


Держпідтримка аграріїв 2021: агрострахування, посуха, зрошення, картоплярство, органічна продукція та гречка

15 квітня 2021, 11:11

Окрім 5 класичних напрямів держпідтримки сільгоспвиробників, які фінансуються з бюджету країни, у 2021 році з'явилося ще шість нових програм. AgroPolit.com розбирався з деталями нових програм. Нагадаємо, загальна сума держпідтримки складає 4,5 млрд грн.

Мінагрополітики кермує!

Наприкінці квітня фінансовою складовою програм державної підтримки почне завідувати Міністерство аграрної політики та сільського господарства України. Цю функцію Кабмін має передати відновленому міністерству 21 квітня поточного року. Про це повідомив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, виступаючи під час профільного обговорення нових статей програми держпідтримки. А надходити на рахунки отримувачів фінанси почнуть лише з осені.

«Наприкінці квітня МінАПК направить Центральним органам виконавчої влади (ЦОВВ) та уряду відповідні документи з порядками надання державної допомоги. Як показує практика, ухвалення рішення займає до двох місяців. Ще два місяці може знадобитися для затвердження форм та актів. Тож в плановому операційному режимі до вересня будуть затверджені всі форми документів, хоча загальні правила відомі вже зараз і аграрії можуть спокійно займатися своєю діяльністю. Восени можна буде отримати держпідтримку», – заявив Тарас Висоцький.

Відповідно до пункту документу з деталями програм держпідтримки, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня виступатимуть структурні підрозділи облдержадміністрацій, що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового комплексу на місцях.

Традиційні держпрограми підтримки АПК на 2021 рік 

Детальніше з ними можна ознайомитися – тут.

Нові програми держпідтримки АПК

Під час засідання Уряду (7 квітня 2021 року) було ухвалено постанову, яка розширює державну підтримку сільгоспвиробників на 2021 рік. Держпідтримка була доповнена шістьма новими програмами. Таке рішення ухвалено в рамках реалізації Закону України щодо функціонування Державного аграрного реєстру та удосконалення державної підтримки аграріїв.

«Держава компенсує аграріям втрати, яких вони зазнали минулого року внаслідок надзвичайних погодних умов. Також для подальшого убезпечення виробників від можливих фінансових втрат ми запроваджуємо агрострахування. Плюс додаємо програми, які спрямовані на посилення галузевого виробництва, зокрема, гречки та картоплі, для насичення внутрішнього ринку продукцією власного виробництва та стабілізації цінової ситуації в країні», – додав міністр Ігор Петрашко.

Він наголосив, що у тісному діалозі з аграрними асоціаціями та бізнесом вони напрацювали нові механізми підтримки, які допоможуть вирішувати актуальні проблеми аграріїв. 

«Це такі як, наприклад, посуха, високі ризики, низька оборотність коштів, низька рентабельність вирощування певних культур. Нові програми дозволять забезпечити стабільність діяльності аграріїв та збільшення виробництва. Це, в свою чергу, покращить продовольчу безпеку держави та доступність товарів для кінцевого споживача», – прокоментував міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.

Читайте до теми: Положення про діяльність Мінагрополітики: Ігор Петрашко таки «віджав» собі контроль за Держпродспоживслужбою

Перелік нових програм:

Умови отримання держпідтримки

Отже відома низка загальних умов для всіх держпрограм. 

Умова перша – обмеження загальної суми держпідтримки в одні руки. 

Тарас Висоцький повідомив, що з 2021 року почала діяти нова норма Податкового кодексу України (підпункт 14.1.159 пункту 14.1. ст. 14. Податкового кодексу України), яка обмежує допомогу з бюджету на одного реципієнта. Держдопомога може надаватися суб'єктам господарювання у розмірі, який не перевищує 10 тис. розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року (60 млн грн).

Однак, як ми побачимо далі з наповнення програм, 60 млн грн – це зазвичай максимальна сума допомоги на кожну з нових статей держпідтримки. Нагадаємо, що на нові програми держпідтримки загалом (за проєктом) передбачено 500 млн грн.

Друга – отримувачами держпідтримки можуть бути всі сільгосптоваровиробники, які не мають боргів та статусу банкрута. 

Відповідно до ключових пунктів про допомогу з бюджету, розраховувати на підтримку можуть сільськогосподарські товаровиробники – юридичні особи незалежно від юридично-правової форми та форми власності і фізичні особи – суб'єкти господарювання.

Отримати допомогу зможуть будь-які сільгосппідприємства з вище означених, крім тих, що перебувають у стані ліквідації та мають порушені справи про банкрутство або ж мають піврічну заборгованість перед бюджетом станом на перше число місяця, в якому ухвалюється рішення про надання допомоги.

Заступник міністра наголосив, що підприємці не матимуть клопоту з довідками чи додатковими паперами, які мають свідчити про відсутність заборгованості, адже необхідну інформацію служби перевірятимуть на державному рівні між відповідними структурами, які володіють цією інформацією.

«Були дискусії щодо боржників, мовляв – це може бути форс-мажор, але в цьому випадку ми виняток зробити для них не можемо, адже компанія, яка хоче отримати допомогу з бюджету, не може мати перед ним боргів», – наголосив Висоцький.

Третя умова – пропорційність отримання держпідтримки у разі дефіциту бюджетних коштів. 

Варто додати, що всі програми держпідтримки будуть виконуватися за принципом пропорційності. Наприклад, якщо три компанії подали заявку на 300 тис. грн кожна, а у бюджетній програмі на це є лише 100 тис. грн, то всі компанії отримають по 1/3 від бажаного.

Наразі існує роз'яснення за 4 новими програмами, які ми публікуємо нижче. Щодо інших двох – інформацію буде опубліковано після роз'яснення цих програм та внесення правок.

Деталі порядку відшкодування втрат від пошкодження посівів сільськогосподарських культур внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Заступник міністра Тарас Висоцький повідомив, що зараз у Верховній Раді розглядається закон про агрострахування, і, зважаючи на цей факт, новим пунктом для отримання держдопомоги буде вимога про те, щоб аграрій не отримував страхового відшкодування за втрачений врожай.

«Якщо посіви були застраховані, врожай постраждав і фермер отримав страхову компенсацію за законом про агрострахування, то він не зможе розраховувати на додаткові виплати з програми держпідтримки. Однозначно, у подальшому буде розвиватися масове страхування, і це питання буде знято. Однак сьогодні поки що так», – пояснив Висоцький.

Дотація надається на безповоротній основі у розмірі 4700 грн на один га втрачених посівів, але не більше ніж 50 га посівів на одного отримувача та виплачується двічі на рік.

«Хотів би наголосити, що 50 га – це максимальна площа для одного господарства і незалежно від культур, які постраждали. Максимальна виплата – 235 тис. грн. Тобто, якщо підприємство обробляє 100 га, втратило посіви на 70 га, компенсацію воно отримає на 50 га. Однак, якщо форс-мажор стався з озимими, а потім – з ярими культурами (за різними випадками), то можна отримати допомогу двічі на рік», – пояснив Висоцький.

Він зауважив, що основним критерієм зупинки на показнику максимального відшкодування у 50 га стало обмежене фінансування, хоча всі розуміють, що показник до 100 га був би набагато доцільнішим.

Деталі державної підтримки сільгоспвиробників шляхом виділення бюджетних субсидій з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь (гречка)

Більш ніж рік розглядалися деталі цієї програми. За словами Тараса Висоцького, аграрним комітетом спочатку пропонувалося виділити 300 млн грн, а до переліку мали входити кілька нішевих культур: просо, гречка, жито та овес.

«Однак у 2021 році вирішили почати з однієї культури – гречки, а в наступні роки програма буде розширюватися. У 2021 році на програму передбачено 50 млн грн. Щоб у подальшому мати простір для маневру, в постанові будуть вказані чотири культури, на які виділятиметься держдопомога, однак конкретно під кожну культуру (залежно від потреби та обсягу фінансування) допомога буде виділятися наказом Мінагро», – прокоментував деталі Тарас Висоцький.

У фінальній версії документу, який має затверджуватися Кабміном, робочою групою було напрацьовано: допомога видаватиметься фермерам на площі до 300 га, з розрахунку 3,5 тис. грн на один га (в тому числі і насіннєвим господарствам), у 2021 році – це гречка, а види культур, на які виділятиметься бюджетна допомога у майбутньому, визначатиме Мінагрополітики.

Для отримання держдопомоги заявку потрібно буде подати не пізніше ніж 30 жовтня.

Деталі державної підтримки виробників картоплі

Відповідно до пунктів програми, допомога з бюджету буде надаватися суб'єктам господарювання у розмірі, який не перевищує 10 тис. розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. За словами Тараса Висоцького, це обмеження було введене через ухвалення законодавчих змін наприкінці 2020 року (підпункт 14.1.159 пункту 14.1. ст. 14. Податкового кодексу України).

«На 2021 рік виділено 60 млн грн. Бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання на безповоротній основі в межах бюджетних призначень, передбачених на поточний рік, для компенсації вартості (без урахування ПДВ)», – заявив Висоцький.

Серед ключових моментів програми можна відмітити:

  1. Придбання насіннєвого сертифікованого матеріалу картоплі вітчизняного виробництва, української та іноземної селекції, у розмірі до 50 % вартості (після проведення посадки), але не більше ніж 250 тис. грн одному одержувачу на рік.
  2. Придбання обладнання для обробки та предреалізаційної підготовки картоплі, а також вентиляційне та холодильне обладнання для сховищ, у розмірі до 50 % вартості здійснених витрат (після завершення монтажних робіт).
  3. Будівництво та реконструкцію об'єктів зі зберігання картоплі у розмірі до 50 % вартості.

Частковій компенсації здійснених витрат підлягає вартість об'єктів, введених в експлуатацію з 1 жовтня попереднього року до 30 вересня поточного року, та/або вартість матеріалів і обладнання, придбаного у той самий період.

Деталі програми державної підтримки сільгоспвиробників, які використовують меліоровані землі

Відповідно до ключових пунктів про допомогу з бюджету, розраховувати на підтримку можуть сільськогосподарські товаровиробники – юридичні особи незалежно від юридично-правової форми та форми власності і фізичні особи – суб'єкти господарювання.

Читайте до теми: Основні положення законопроєкту про організації водокористувачів та стимулювання меліорації земель

Ключовими моментами програми передбачено наступне:

  1. Проведення робіт з відновлення наявних та/або будівництва нових внутрішньогосподарських зрошувальних систем (канали, трубопроводи нижчого рівня), а також придбання матеріалів і засобів краплинного зрошення – у розмірі до 25 % здійснених витрат (після проведення робіт).
  2. Проведення робіт із будівництва та встановлення систем краплинного зрошення та придбання матеріалів і засобів краплинного зрошення, необхідних для проведення таких робіт, у розмірі до 25 % здійснених витрат (після завершення монтажних робіт).
  3. Закупівля техніки, механізмів та обладнання для проведення технологічних операцій у зрошуваному землеробстві, згідно із затвердженим МінАПК переліком техніки, механізмів і обладнання – у розмірі до 25 % від їх вартості.
  4. Нове будівництво та реконструкція насосних станцій, водозабірних та водорегулюючих споруд з басейнами-накопичувачами включно  – у розмірі до 50 % (після завершення пусконалагоджувальних робіт).

«Важливий момент: якщо виробник скористався програмою часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва (наприклад, дощувальними машинами вітчизняної компанії), то він не зможе повторно скористатися відшкодуванням 25 % з програми для користувачів меліоративними землями», – зауважив Тарас Висоцький.

Варто зауважити, що фінальний розподіл бюджетних витрат, передбачених на нові програми держпідтримки, має стати відомим після 21 квітня, коли Кабмін передасть повноваження та нагляд за розподілом фінансів Мінагрополітики.

Хворостяний Віталій, журналіст AgroPolit.com