друкувати


Важливі законопроекти для аграрної галузі — коли чекати їх прийняття?

23 квітня 2016, 08:03

«Гра престолів», яка відбувалась останніми місяцями в Україні призвела до змін складу Кабміну. Як результат – ключові фігури на політичній дошці змінились, а проблеми залишитьсь на тому ж місці, ба більше, деякі важливі законопроекти для аграрної галузі були відкликані і важливо, щоб вони не «канули в лету», а фермери дочекались змін в законодавстві, які, між іншим, і були ними ініційовані.

Громадська організація Agro.ReformsUAпропонує короткий огляд законопроектів прийняття яких сприятиме спрощенню умов ведення бізнесу та поліпшення загального бізнес клімату в аграрній галузі, а також вирішить ряд інших управлінських питань.

Проект Закону України «Про внесення змін до статей 256 і 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення».

Перш за все запропоновані зміни були спрямовані на встановлення прозорих відносин при адміністративних правопорушеннях в рибній галузі та розроблені у зв’язку з низьким рівнем відшкодування нарахованих збитків за порушення правил рибальства, який зумовлено відсутністю законодавчо обумовленого механізму обміну інформацією щодо винесених судами рішень у справах про адміністративні правопорушення, а також тим, що суди не завжди надають органам рибоохорони копії постанов.

Розробники заявляють, що мета законопроекту забезпечити належний механізм обміну інформацією щодо винесених судами постанов про адміністративні правопорушення, а також забезпечення доведення постанови суду про адміністративне правопорушення до уповноваженої посадової особи, яка склала протокол.

Наступні зміни також були запропоновані рибалками,а саме замінити терміни та доповнити поняття «сільськогосподарський страховий ризик» у відповідності із Законом України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів». Тому дані змінинеобхідні для приведення Закону України «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою» у відповідність з Законом України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», ці зміни важливі ще й тому, що дадуть можливість сільськогосподарським товаровиробником рибної галузі отримувати державну підтримку при страхуванні водних біоресурсів.

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин».

Розробники цього законопроекту зазначають, що його метою є зменшення видатків державного бюджету шляхом виключення з положень законів України «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин» та «Про внесення змін до Закону України «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин» норми щодо фінансування системи ідентифікації та реєстрації тварин.

Земельний банк де-факто припинив своє існування та де-юре ця проблема залишилась не вирішено, тому ч. 2 розділу II Закону України від 17.06.2014 № 1507 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було доручено Кабінету Міністрів України вжити заходів щодо ліквідації публічного акціонерного товариства «Державний земельний банк».

Розробники також зазначають, що сьогодні є реальна альтернатива ліквідації банку – це його реорганізація або приватизація з метою продажу державного пакета акцій банку потенційним інвесторам, що є привабливим з економічної точки зору, оскільки це дасть змогу не тільки повернути кошти до державного бюджету, за рахунок яких був сформований капітал банку, але залучити додаткові інвестиції в аграрний сектор економіки України.

Нагадаємо, що статутний капітал Земельного банку становить  120 мільйонів гривень.

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності Гарантійного фонду виконання зобов’язань за складськими документами на зерно».

Варто відмітити, що в умовах прогнозованого падіння економічної активності та недостатності фінансових ресурсів з Державного бюджету України забезпечення фінансування Гарантійного фонду з держбюджет України є малоймовірним.

Але варто відмітити, що за умови перекладання витрат на учасників зернового ринку, відбудеться вилучення коштів з фінансового обігу компаній, що призведе до виникнення ситуацій з банкрутством та зростання тарифів на зберігання зерна.

Провівши ряд робочих зустрічей з представниками міжнародних організацій та зернового ринку, було розроблено проект закону яким передбачалось  скасування Гарантійного фонду як інституту, що не відповідає сучасним реаліям та очікуванням функціонування ринку зерна.

Метою проекту Закону України «Про дитяче харчування»є удосконалення законодавства у сфері дитячого харчування  для  забезпечення  подальшого розвитку українського виробництва цієї продукції. Це планується  досягти шляхом прийняття нової редакції Закону України «Про дитяче харчування» та внесення змін до законів України «Про охорону дитинства», «Про дошкільну освіту», «Про пестициди та агрохімікати».Розробники зазначають, що проектом передбачається чітке визначення предмету регулювання шляхом виключення відносин, які є предметом регулювання інших законів; виключення термінів, які наведені в законах, що є спеціальними у відповідній сфері;  гармонізація законодавства України із законодавством Європейського Союзу, але враховуючи положення національних законів і стандартів.

 Також  розробники пропонують прибрати тезу про «спеціальні сировинні зони» оскільки в Європейському Союзі відсутні сировинні зони для виготовлення дитячого харчування, оскільки вся продукція і так проходить контроль на якість та безпечність, а також контролюється на кожному етапі її виготовлення згідно норм HACCP.

Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про вивізне (експортне) мито на живу худобу та шкіряну сировину»

Розробники проектну сподіваються на Роро   підвищення економічної зацікавленості вітчизняних товаровиробників у вирощуванні худоби, підвищення економічної ефективності галузі скотарства та вівчарства; забезпечення законодавчого вирішення питання реалізації продукції вітчизняного виробництва на зовнішні ринки збуту;

диверсифікація ринків збуту українських аграрних продуктів.

Так пропонується  зменшити вивізне мито до 3 % на окремі види худоби, що усуне існуючі дискримінаційні умови для вітчизняного виробника.

 Проте, громадська організація Agro.ReformsUAпропонує взагалі відмітити експортне мито на живу худобу та шкіряну сировину, оскільки дія даного закону робить фактичну вартість худоби вищою, що обмежує вихід вітчизняного товаровиробника на найбільш перспективні ринки – ЄС, Китаю та країни арабського світу.

Тільки відміна експортного мита сприятиме розвитку тваринництва, пожвавленню міжнародної торгівлі і, як наслідок, збільшенню надходжень до Державного бюджету України, створенню сприятливих умов для здійснення зовнішньоекономічної діяльності суб’єктів господарювання.

Проект Закону України «Про вимоги до предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами» Реалізація положень проекту Закону сприятиме підвищенню рівня захисту здоров'я та інтересів споживачів, забезпечить прозорі умови ведення господарської діяльності у сфері виробництва, постачання, обігу та реалізації харчових продуктів і предметів та матеріалів, що контактують з ними.

Проектом Закону встановлюються загальні та специфічні вимоги до обігу предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами. Також законопроектом запроваджуються: спеціальні заходи для окремих груп предметів та матеріалів.

Варто відмітити, що сьогодні аграрний сектор завмер в очікуванні прийняття рішень стосовно подальшої долі законопроектів. Громадська організація Agro.ReformsUAсподівається на підтримку народних депутатів та Міністра аграрної політники і продовольства України Тараса Кутового за для подальшого розвитку малого і середнього бізнесу та вирішення нагальних проблем аграрної галузі.

ГО Agro.ReformsUA