друкувати


Метод Гройсмана, або Децентралізація по-українськи

22 квітня 2016, 07:54

19  квітня у Києві відбулась Міжнародна конференція «Розвиток сільських територій в умовах децентралізації: стан, можливості та ризики». Її організаторами  є Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» (Despro), Швейцарська конфедерація,  Мінрегіонбуд,  інститут громадянського  суспільства та інші.  Панельну дискусію зібралось послухати чимало гостей: бізнес, міжнародні донори, науковці, представники ЄС, чиновники та фермери. На порядку денному — питання децентралізації та розвитку сільських громад. Проблему окреслили досить чітко:  українське село на межі зубожіння і вимирання. Проте, чи буде ця проблема вирішена? Дискусія вийшла гарячою. Загалом, було внесено конкретні пропозиції щодо розвитку інфраструктури сільських територій. AgroPolit.com пропонує Вам основні тези спікерів конференції, що були винесені на обговорення.

Беренд де Гроот, керівник програм співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні:

«Хочу відмітити важливість процесу децентралізації у формуванні громад. Децентралізація — це ключовий момент економічного розвитку і благополуччя будь-якої країни світу. І сільські території тут — найважливіша частина.

Сільські території займають 5 частину України, тому дуже важливо вибудувати правильну аграрну політику і знайти баланс у збуті продукції, що виробляється. На жаль, знайти оптимальне рішення цих проблем досить важко. Необхідно знайти рівновагу між внутрішнім споживанням сільськогосподарської продукції та експортом.

Цього можна досягнути шляхом:

- підвищення державної підтримки фермерських господарств;

- впровадження стратегії розвитку сільських територій, щоб збільшити доступ населення до соціальних благ;

- розвивати економічну діяльність на селі, не пов’язану з АПК.

Розруха після розвалу Радянського Союзу — це випробування, з яким довелось зіштовхнутись українцям. Проте це не шлях розвитку. Зараз необхідно провести реформу і зробити це швидко».

В’ячеслав Негода, перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України:

«Досягнення у розвитку сільських територій, які маємо на сьогодні, були здобуті «всупереч». Разом із збільшенням обсягів виробництва відбувається обезлюднення територій і руйнація інфраструктури сіл.

Рішенням уряду було прийнято державну стратегію регіонального розвитку, якою поставлено 11 завдань з розвитку сільської місцевості. Основні:

- підвищення рівня сільського життя і благоустрою;

- розвиток інфраструктури;

- диверсифікація сільськогосподарського виробництва;

- створення умов для соціального розвитку села (освіта, охорона здоров’ятощо);

- створення умов до соціальної відповідальності бізнесу в АПК і співпраця з місцевою владою.

Не можу сказати, що виконана бюджетна децентралізація повною мірою дійшла до сільських територій. Разом з тим на рівні районів і територіальних громад надійшли додаткові ресурси на розвиток сільських громад. Без фінансування не буде і розвитку, тому урядом передбачено 3 млрд грн з фонду регіонального розвитку.  1 млрд із них піде на розвиток сільських територій. За програмами соціального розвитку також виділено 1,9 млрд грн.

Дуже важливо об’єднати зусилля органів самоврядування і місцеві ініціативи. Є бюджетний ресурс, передбачається донорська підтримка щодо створення центрів надання адміністративно-комунальних послуг. З іншого боку, дуже важливий зворотний зв’язок».

Олена Ковальова, заступник міністра аграрної політики та продовольства України:

«Мінагрополітики є відповідальним органом за формування і реалізацію політики розвитку сільських територій. Аграрний сектор формує майже 40 % валютної виручки держави, 60 % внутрішнього попиту та ВВП. Крім того, він формує соціальну стабільність у сільській місцевості. Саме невелике фермерство, що зараз включає понад 3 млн зайнятих, є потенціалом росту сільських територій.

Кроки, що робляться для покращення життя сільських територій:

- прийнято положення, за яким малі та середні виробники є основою сільського господарства;

- підтримано законопроект про сімейні фермерські господарства;

- Мінагрополітики опрацювало окремий законопроект про стимулювання росту АПК, яким визначаються пріоритетні напрями підтримки малих і середніх виробників;

- Укрдержфондом підтримки фермерських господарств було вчасно розподілено кредитні кошти;

- співпраця із донорськими організаціями щодо розвитку сільськогосподарської обслуговуючої кооперації.

Цього року очікуємо бюджетних надходжень до місцевих бюджетів від єдиного податку 5,3 млрд грн. Також будемо акцентувати увагу на несільськогосподарських видах діяльності. У травні 2016 року Мінагрополітики спільно із профільними асоціаціями буде проводити навчання учасників сільських територіальних громад у питаннях зеленого туризму.

Також Мінагрополітики разом із сумісними міністерствами опрацювали концепцію розвитку сільських територій. Нею визначаються системні і комплексні заходи, що мають бути здійснені відповідно до компетенції кожного органу, а саме:

- відновлення доріг;

- розширення фінансових програм;

- забезпечення належних умов надання медичних послуг;

- забезпечення умов дошкільної і шкільної освіти тощо.

Ці заходи мають сформувати належний рівень життя третини населення, що мешкають на селі. Також працюємо над конкретними заходами щодо фінансування: донорські програми швейцарського уряду, кредит від Європейського інвестиційного банку — 400 млн євро з акцентом на підтримку фермерів і аквакультури; спільно з Європейським інвестиційним фондом проект схеми гарантування кредитів у комерційних банків».

Олена Бородіна, член-кореспондент НААН України, завідувач відділу економіки і політики аграрних перетворень «Інституту економічного прогнозування» НААН України:

«Проблема всіх розроблених концепцій розвитку сільських територій полягає в тому, що немає єдиного бачення всіх розробників цих процесів.

Концептуальними підходами до розвитку сільських громад мають стати:

- формування колективу однодумців всередині громади для прийняття рішень;

- економічний розвиток громади на основі місцевих активів.

3 варіанти відпрацювання стратегії, які можуть приносити вигоду:

  1. перебувають поза межами компетенції самої громади.
  2. перебувають в юрисдикції самої громади (нематеріальні послуги та креативна економіка).

Радикально ситуацію може змінити реалізація Єдиної комплексної стратегії розвитку АПК до 2020 року, що розроблена Мінагрополітики та міжнародними експертами».

Леонід Козаченко, народний депутат від «БПП», член Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин:

«Для того, щоб прискорити розвиток у сільських місцевостях, потрібно як мінімум $ 75 млрд, експерти порахували, що це приблизно 200 тис. додаткових робочих місць. Прийняття законопроекту № 4355 розширить повноваження з використання земель, які потрібно передавати в управління територіальним громадам.

Дуже важливо, щоб у місцевих громадах запрацювали інструменти, які активно діють в ЄС:

- створення спеціальних фондів розвитку громад;

- створення регіональних інвестиційних фондів і спецмісії НБУ;

- проекти розвитку туризму;

- навчальні програми для місцевих громад».

Вільям Томпсон, керівник відділу з питань Євразії Секретаріату глобальних зв’язків, організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР):

«Хочу зазначити про те, як працює підтримка сільських територій по всьому світу:

- урбаністична і сільська політики мають розроблятись окремо, проте бути взаємопов’язаними у контексті державної;

- організація роботи сільських громад спільно із профільним міністерством;

- розвиток несільськогосподарського бізнесу.

За світовою тенденцією, певна частина населення переселиться до великих міст і це нормально. Проте інша частина не має і не повинна залишати села, і тут важливо вибудувати чітку інфраструктуру. Розумієте, може, чисельність жителів села зменшиться, але якість їх життя підвищиться. Вважаю, що з правильно реалізованими реформами можна досягнути того величезного аграрного потенціалу, і починати треба з локального рівня».

Ключнікова Наталія, AgroPolit.com