друкувати


Програми держпідтримки для агросектору на 2021-2023 роки: тваринництво, рослинництво, фермерство, кредитування, сільгосптехніка

8 липня 2020, 08:00
Програми держпідтримки для агросектору на 2021-2023 роки: тваринництво, рослинництво, фермерство, кредитування, сільгосптехніка

Уряд показав середньострокові програми держпідтримки агросектору на 2021-2023 роки. МЕРТ діє за принципом Мінфіну: замість плану програм на наступний рік вони подають документ, аналогічний до мінфінівської трирічної бюджетної декларації, яка не містить точних цифр — лише приблизні прогнози. Деталі будуть у законі про бюджет на кожен рік, подавати який КМУ може значно пізніше, ніж це було раніше установлено Бюджетним кодексом (до 15 вересня).

Читати до теми: Бюджет-2020: які зміни очікують АПК та програми держпідтримки

Тож, МЕРТ залишило у своїй трирічній декларації з держпідтримки п’ять ключових напрямків, як було в останні роки: тваринництво, садівництво, фермерство, здешевлення техніки та кредитів. Розписали потреби в фінансах за кожним із напрямків за роками, а також за конкретними програмами.

Нагадаємо, що наприкінці лютого уряд розподілив 4 млрд грн держпідтримки АПК на 2020 рік за 5-ма програмами. 

Замість річного розпису п’ять напрямків на три роки

1. Пряма підтримка галузі тваринництва — 3,8 млрд грн (входять програми зі стимулювання переробки, реконструкції тваринницьких комплексів, виготовлення кормів, вирощування племінного/молочного стада — для ВРХ, свинарства, птахівництва, вівчарства, козівництва, бджолярства).

На 2020 рік — 1 млрд грн (деталі та умови отримання).

Тобто, умовно, ставка на переробку і зростання в 3,8  рази сум фінансування з бюджету.

Читати до теми: GoЗаАгроДотаціями: Як «розпиляли» 6,3 млрд грн бюджетних коштів у 2018 році

 2. Здешевлення кредитів (для юросіб та фізосіб підприємців) — загальна сума не вказується, лише сказано про компенсацію державою 1,5 облікової ставки  НБУ (5% учасників сплачуватимуть самостійно).

P.S.: у декларації додається два нові напрями програми (не сказано це єдині два чи будуть іще) — земельна іпотека для фізосіб (на 2021 рік закладають 500 млн грн) та агрострахування (сума коливається від 2,3 млрд грн у 2021 році до 4 млрд грн у 2023 році).

На 2020 рік на ці цілі з бюджету мають дати 1,5 млрд грн.

Тобто конкретика дуже абстрактна з цифрами. Це погано, бо активні користувачі цієї програми — малий та середній бізнес, який конче потребує дешевих кредитів та страховки від негоди. Візьміть лише приклад посухи на півдні України. В цьому році, за даними наших джерел в уряді, збитки півдня країни від посухи оцінюються в 6,5 млрд грн!  Тож уряду треба не відмашку давати, а більш конкретно і предметно з цифрами працювати. Тим більше, що з жовтня 2021 року відкриється ринок землі, а в цій сфері вибачте, ще й кінь не валявся. Немає ні програм, ні продуктів під земельну іпотеку для малих та середніх.

3. Здешевлення компенсації техніки та обладнання вітчизняного виробництва — суму пропонують подвоїти і збільшити до 2 млрд грн.

20201 млрд грн (деталі та умови отримання).

Тож, закладено збільшення вдвічі. Красиво звучить, але перш ніж щось там збільшувати треба, як мінімум з сектором із боргами за попередні роки розрахуватися. Адже півроку пройшло, а боргів і за цією програмою було чимало – їх і досі не погасили. Оперативність — друге імення нашого Мінфіну та МЕРТу.

Читати до теми: «Покращили»: Рада позбавила аграріїв на 5 років права отримувати щороку додатково кілька мільярдів з бюджету

4. Програма розвитку фермерства — сумарно становить за всіма озвученими програмами 2,425 млрд грн.

У них входить: підтримка кооперативів (сумарно за три роки виділити 180 млн грн), дорадчі послуги (сумарно 60 млн грн), дотація на 1 га  новоствореним фермерським господарствам (сумарно 120 млн грн), молочне стадо (сумарно — 350 млн грн), фінансова підтримка на поворотній основі (сумарно 1,5 млрд грн — по 500 млн грн щороку), доплата за страховку працівників (сумарно 95 млн грн), підтримка органічного господарства (сумарно 120 млн грн).

5. Рослинництво поділяється на садівництво/зрошення  — 300-400-500 млн (за трьома роками) та нішеві культури (гречка, просо, овес, жито) — 295 млн грн в рік.

2020 рік — 800 млн грн (по 400 млн грн – фермерство/кооперативи і підтримка садівництва, виноградарства, хмелярства).

Молодці, розписали так красиво, багато і навіть втричі більше клянуться закласти в бюджет протягом трьох років. Але — по факту те ж саме питання: де гарантований обсяг річних виплат за програмою?

Підсумовуючи: філософія бюджетної підтримки агросектору практично не змінилася. З’явився акцент на переробку – добре, але ж як завжди питання доступності цих програм для аграріїв. Тож по фіналу маємо легкий тюнінінг на суму 10 млрд грн держпідтримки в рік і це без жодної гарантії, що гроші на це будуть виділені реально, не на папері.

Що слід зробити МЕРТу та парламенту? 

Повернути на рівні закону гарантовану агросектору держпідтримку з загального бюджету МІНІМУМ 1% ВВП країни (не аграрного). 

Далі дивіться повну презентацію за всіма програмами декларації держпідтримки АПК на 2021-2023 рік. 

Тваринництво 

1. 

8

 

Рослинництво 

Фермерські господарства 

4

Кредитування банків 

 

Сільськогосподарська техніка