друкувати


Олег Бахматюк: Мене «замовив» Андрій Богдан — голова Офісу президента

25 грудня 2019, 10:27
Олег Бахматюк власник Ukrlandfarming

Власник Ukrlandfarming Олег Бахматюк відкидає звинувачення НАБУ у нецільовому використанні 1,2 млрд грн рефінансування від НБУ. На його думку, справа проти нього політично вмотивована і «замовлена» правоохоронцям особисто головою Офісу президента Андрієм Богданом. Про це він уже повідомив у відповідній заяві в Інтерпол. 22 листопада Бахматюка в Україні оголосили в розшук. Тим часом міжнародні кредитори Ukrlandfarming  написали листа уряду з проханням зустрітися з ними, щоби не допустити дефолту компанії, а відтак — передачі активів компанії за борги. Наразі сам Бахматюк перебуває у Відні разом зі своєю сім’єю, рідною сестрою Наталією Романюк і Денисом Мальцевим. Більше деталей про це, про звернення до Президента Володимира Зеленського та чи збирається він повертатися в Україну — дивіться у відео та читайте у вижимці найцікавіших цитат з інтерв'ю Олега Бахматюка на AgroPolit.com. Повний текст розмови — за посиланням на Latifundist.com.

 

Про підозру від НАБУ:

Ми нічого не отримали й надалі вважаємо, що нам нічого не вручено. І так вважають наші юристи (українські й закордонні). Ми тільки отримали чергові нанизуючі події, які показують, що детективи НАБУ вважають себе останньою інстанцією у визначенні винних. Порушують законодавство інших держав. Не дають можливості мені оборонятися на території держави, призначають державних адвокатів на безоплатній основі, не надаючи ані мені, ані моїй сестрі, ані Денису Мальцеву можливості доступу до матеріалів, що є обов’язковим правом у будь-якій державі — невідкладно отримати матеріали, якщо ти є фігурантом кримінальної справи. Ці люди повірили, що вони — безкарні, але, як бачимо, елемент довіри до них стрімко падає. Вони примудрилися навіть порушити законодавство Австрії, висилаючи повістки фактично всупереч Конвенції, яка підписана між Австрією та Україною. Ми тут маємо офіційний статус, і вони про це знають, про це повідомили і їх, і суддів. Таким чином вони маніпулюють свідомістю суспільства, впливом на суддів, щоб вони приймали неправомірні рішення. Ми сподіваємося, такого не буде і активно працюємо у юридичному плані…

Читати до теми: Олег Бахматюк: Мої проблеми я буду вирішувати без Президента

Просто зараз збігаються інтереси багатьох: Артемові Ситнику (директору НАБУ, – ред.) — слід показати піар, Русланові Рябошапці (Генеральний прокурор України) — теж, бо він розпочав боротьбу з олігархами, до яких я не належу. Ви знаєте, що олігарх — це людина, яка має політичні впливи та медійні. У нас велика компанія, я — великий бізнесмен, але не олігарх. Вони підмінюють ці поняття зараз. Думаю, що я й Костянтин Живаго — це «ілюстрація» для того ж самого Андрія Богдана (голова Офісу президента, – ред.), відволікання від інших важливих інших подій, показування інтенсивної роботи у боротьбі із так званими «олігархами». Ми це прекрасно розуміємо, частина суспільства — також, частина — ще ні, але обов’язково в цьому переконається. Ці «швондери» та «шарікови» прийшли. Вони (обвинувачувані) експлуатують маргінальне суспільство, доводять до піку, нічого не роблячи, не наповнюючи це економічним змістом. Ми офіційно заявили, виступивши єдиними (і це підтверджує голова Фонду гарантування вкладів Світлана Рекрут), з конструктивною пропозицією, що готові взяти виплату 8 млрд грн (за боргами двох банків – VAB Банк та «Фінансова ініціатива»), і запропонували залучити радників (здорова конструктивна позиція, як це роблять, наприклад, у США), котрі мають досвід оцінювання. В такому разі держава отримала б набагато більше, аніж ведучи воєнні дії проти компанії. Крім того, ми ще й учасники економічного процесу в Україні. Досить дивно, що компанію, яка має 27 тисяч людей, яка платить близько 3-х мільярдів гривень податків і заробітної плати, абсолютно ніхто не хоче почути. Зверталися до президента — у нас немає поки що відповіді. До прем’єра — він про це знає. Вважаємо, що Ukrlandfarming має право бути щонайменше почутою й отримати зворотню реакцію, котрої, на жаль, зараз нема. Основні важелі в країні віддані детективам НАБУ. Ці люди, попри чотири букви, які собі наліпили, фактично на кожному кроці порушують законодавство, наші права, тому що ми фіксуємося і в Україні, й за її межами. Рано чи пізно влада тих, хто їх прикриває, закінчиться, і вони нестимуть відповідальність, ми це розуміємо. Звісно, вони шкодять і мені особисто, й нашій компаній, й економіці України загалом.

Про звинувачення у нецільовому використанні 1,2 млрд рефінансування від НБУ

Візьміть заяву Нацбанку, там чітко написано, що куратор Нацбанку стежив за кожною копійкою. Ті гроші, які взяли в Нацбанку, виплачено до копійки людям — фізичним особам, і це курирував особисто куратор Нацбанку! Це правда. Фонд гарантування вкладів робив ревізію VAB Банку. В акті ревізії прописана кожна копійка цих грошей. І НАБУ це прекрасно знає, просто вони займаються маніпуляцією. 

 

Про змову з Писаруком

У змові не можемо бути ні теоретично, ні практично. Ми були на нараді, у в. о. голови Нацбанку, де були присутні директори всіх департаментів, де був я присутній, як акціонер, де була моя сестра — голова спостережної ради Наталія Романюк, колишній голова правління VAB Банку Денис Мальцев, і що вони беруть — те, що ти на прохідній зареєструвався, бо йдеш на нараду до в. о. НБУ, як й інші власники банків, і ми розуміємо, що це все розсиплеться, бо немає підґрунтя.

 Про призначених державних адвокатів

Вони чинять психологічний тиск на людей, як у 1937 році, призначають державних адвокатів. Тільки при Сталіні призначали державних адвокатів, які фіксували розстріли тощо. Так само роблять детективи НАБУ, як пред’явили мені так звану підозру. Ми її не визнаємо і її немає. Вони вже майже місяць не дають моїм адвокатам доступ до справи. А призначили мені на безоплатній основі людей, яких не можемо знайти. Фактично ці люди легалізують їхні дії в судах, при поданнях та тих чи інших процесуальних діях щодо мене. Я знаю, так робили щодо Януковича (інша організація), зараз цей метод застосовують на мені. Коли показуємо австрійським адвокатам, англійським, вони не вірять, що таке може бути.

Про подання в розшук

Слідчий заніс нас трьох у базу українського розшуку. Постанову слідчого НАБУ про це ми вважаємо незаконною, тому що повідомили слідчого про наше місце розташування у Відні. Від закону ми не переховуємося. Відповідно, він порушив закон. Але в нас вже відомі десятки випадків, коли детективи НАБУ порушують закон. Вони впевнені в своїй безкарності. Я раджу їм подивитися на справи пана Портнова, який 5 років назад мав подібні проблеми, і зараз як грамотно юридично доводить свою правоту по протиправних діях людям, які проти нього порушували кримінальну справу. Рано чи пізно цим самим детективам доведеться відповідати за свої дії. Вони думають, що можуть робити все, що завгодно. Звичайно, завдаючи шкоди і мені, й моїй сім’ї, і моїй компанії. Рано чи пізно ця ситуація мине, а ми не просимо поблажки. Ми тільки вимагаємо забезпечення рівності прав, як у нормальних людей. Україна підписала конвенції з дотримання прав людини.

Заява в Інтерпол

Зі свого боку ми повідомили український Інтерпол, зараз будемо інформувати Ліонський офіс, про політичну вмотивованість, порушення справи проти мене... Думаю, що вони (детективи НАБУ, — авт) діятимуть за декількома механізмами. Ми готові до будь-якого правового механізму. Поки що звернулися, дали документи, чекаємо. Там немає чітких термінів. Ми думаємо, як мінімум, нас почують. Юристи впевнені, що надано суттєву аргументну базу, якою нормальні люди не зловживатимуть… 

Про Андрія Богдана

Я вважаю, що мене «замовив» Андрій Богдан – голова Офісу президента. Він керував цими процесами і щодо Каська, й Ситника. Я зустрічався з ним особисто, бачив саму риторику... Ми намагалися знайти конструктив. Я описував це в інтерв’ю «Страна.юа».

Богдан – диригент та оператор судового процесу проти мене. Витоки в пресі, які ми спостерігаємо, підтверджують, що ці речі присутні не тільки до мене, а й всюди… Я чітко розумію, що це політично мотивований процес. З наслідками — ви розумієте, що падіння Ukrlandfarming, м’яко кажучи, буде маленькою ядерною бомбою, на цьому сходяться всі аналітики — і політичні, й економічні, що це буде великою проблемою. Будь-яка домовленість краща від цих дій, але ці люди переслідують інші цілі. Зокрема я не виключаю, що є рейдерські речі, тому що компанія велика. Ми розуміємо, що за нестабільної ситуації, будуть під загрозою договори оренди, активи, які закладені у зовнішніх кредиторів, вони будуть знецінюватися. Ви ж прекрасно розумієте, що таке вартість елеватора без землі — в 10 разів менша, чи будь-якого іншого активу. Фактично, не виключаємо, що це також один із мотиваторів прийняття такого рішення проти нашої компанії. Не хотілося б у цьому переконуватися, показуючи, хто це зробив. Ми розуміємо, що це привертання уваги, популізм. Ви бачите, генпрокурор каже, що робитиме посадки по так званих соціологічних дослідженнях, це — нонсенс.

Про заяву до Інтерполу на Богдана

Звичайно, там звучали всі прізвища… Ми чітко мотивували політичний процес, на нашу думку, на думку наших юристів та експертів, яких ми найняли по політичному середовищі в Україні, які розуміють зовнішні процеси.

Про фітбек на пропозицію Зеленскому змінити переговірника від Офісу президента

Реакції на мою заяву не були. Назад на нас ніхто не виходив. Що досить дивно. Адже компанія не маленька, і наслідки будуть відчувати багато людей, і сектор. Досить дивно, що не було реакції. Наскільки я розумію, це від небажання і від боязні приймати якісь рішення.

Про те буде чи ні екстрадиція

Я впевнений, що ми цей кейс розіб’ємо в судах, і українських, і зовнішніх. Впевнений, що ці люди, які займаються цим питанням, будуть відповідати за те, що роблять. Тільки в мене радості немає, тому що це займе час: рік, півтора… Компанія Ukrlandfarming такий великий період не може жити у війні, у нас дуже жорсткі умови роботи з постачальниками, нам ніхто не відпускає уже без передоплати товару, фактично компанію ставлять в такі умови, де вона має працювати жорсткіше, чим інші конкуренти, при не найкращій кон’юктурі. Звичайно, це — елемент загрози. Ми закону не боїмося. Також ми не виключаємо, протизаконних дій, тих, які ділки юридичного права (АРМА — це звучало в українському аналітичному середовищі) собі можуть дозволити. Мою компанію забрати неможливу, її можна знищити. Це як доменна піч — її можна тільки зупинити. Ці люди не вміють нічим управляти.

Про вартість Ukrlandfarming

Вартість Ukrlandfarming зараз мінусова. Доки конфлікт не вщухне на неї ніхто не зайде. Вважаю питання риторичним. Вартості компанія зараз немає. Є можливість або зберегтися компанії, або не зберегтися з наслідками для економічного середовища, сектору ну й мене особисто як акціонера.

Про запропонований Офісу президента варіант контракт погашення боргу перед НБУ — за рахунок підписання контракту з «Каргілл»

Я запропонував тоді на зустрічі такий варіант: 10-річний контракт по поставці мільйона т зернових щорічно, де би частина коштів йшла на погашення. Мільярд гривень доходу від цього контракту в рік мав йти на перерахування Фонду гарантування вкладів. Якщо контракт 150-200 мільйонів доларів (залежно від кон’юктури ціни) — орієнтовно 25% мало іти на погашення боргу перед НБУ і це нормально й для того, хто продає, і для того, хто купує. Одна з претензій до мене: «Як ви будете гарантувати, що виконаєте?» Я тому й почав говорити з таким брендом, як «Каргілл», щоб дати цю гарантію.  Їм вигідно зі мною заключити контракт? Так. Тому що їм вигідний постійний мільйонний потік зерна. Він (в «Каргілл») заключає контракт і виступає гаранторе перечислень. Для нас це не настільки болісно відщеплювати по 25% в рік, й таким чином я хотів направити свої зусилля на конструктив. Ми 4 роки воювали в судах, з усіма наслідками, ми думали, що це все уже закінчилося… 

Про економічних радників Президента Зеленського

Дивлячись на економічні рішення, які є, бачу не вистачає економічних радників для глави держави, щоб вчасно реагувати. Як у часи Візантії, — люди, які близько біля тіла, завжди намагаються його оберегти, що є дурницею.

Про лист міжнародних кредиторів щодо боргів Ukrlandfarming

Ми конструктивно співпрацюємо з нашими кредиторами. Принаймі, намагаємося. Це непросте завдання, тому питання, скоріш, не до мене, а до них. Наші інтереси зберегти компанію Ukrlandfarming співпадають. Я вже на сьогодні більше менеджер кредиторів, і вони це розуміють. Знищення Ukrlandfarming приведе до значних втрат кредиторів. Мабуть, люди, які на 100% хочуть робити незаконні дії, не розуміють наслідків. Євробонди 750 млн євро, синдикат на 300-400 млн, експортно-імпортні агентства США, Канади, Німеччини, Італії Швейцарії — це сума близько 2-х мільярдів доларів претензій. Якщо вони будуть переходити межу зі сторони держави, то Україна отримає міжнародний позов на цю суму. Адже це буде порушення прав інвестора зі сторони України. Уявіть, завтра кредитор, він не буде дивитися на кейс Бахматюка, а на кейс в принципі, побачить, що він дав 100 мільйонів доларів побудувати елеватор, і потім, виявляється, в нас є така АРМА, яка може забрати заставу, і кредитор лишається ні з чим. Ці випадки непоодинокі, і ці методи вони хотіли, чи будуть застосовувати. Це буде величезний скандал. Ці люди навіть не розуміють, що вони роблять. В чому біда цих людей — в неосвіченості й відсутності досвіду. Ці люди небезпечні, бо в них немає страху. І кредитори, наскільки розумію, звернулися до них, і сказали не робіть цього, будь ласка, ми хочемо бути почуті, й хочемо бути захищені, якщо ви перейдете цю межу, то питання буде не в Бахматюку, а взагалі в підході України до прав кредиторів. Хтось може почув, може не почув, побачимо по наступних діях, принаймні ми на це надіємося. Ще раз повторюся, забрати вони нічого не можуть — це не нерухомість в центрі Києва. Це логістичний складний процес 27 тисяч людей, 2000 менеджменту, 640 об’єктів різного плану господарської діяльності. Це величезний складний механізм, який має близько 60% експортних поставок. Складна логістика, вони не можуть це зупинити. Коли це зробити — він зламається, люди залишаться без роботи, держава без потоку по податках, і зарплати, а вони побіжать в сторону, і скажуть, що не знали, що роблять. Я розумію, що це таке попереднє розуміння процесу. 

Про план реструктуризації боргів

М’яч тепер на стороні влади в питанні реструктуризації боргів. Ситуація не проста, утруднилася, але ми готові до переговорів. Виходить, що ми за ініціативу наказані. Ми не говорили про 1,2 млрд грн, ми кажемо про суму, яку бачимо, набагато більшу. Це нікого не цікавить, виявляється, питання в мільярді двісті. Вони б цей мільярд отримали в перший рік. Вас не дивує, що людям кажеш: «Мільярд грн в перший рік, от тобі гарантія — міжнародна компанія, 500 мільйонів гривень на ескро протягом тижня», вони від цього відмовляються. В чому висновок? Їм не потрібні ці гроші, їм не потрібен цей 1,2 млрд грн, потрібна причина, щоб мати наслідки, які ми з вами бачимо. Яка логіка процесу? 

Про борги перед НБУ — сума претензій 29 мільярдів грн.

Боргів аукціонерів ніяких немає. Це все — повна брехня і маніпуляція. Є борги перед «Ощадбанком» компанії, які реструктуруванні. Є борги перед «Укрексімбанком», і так само зараз в процесі реструктуризації. Є борги двох банків (VAB Банк та «Фінансова ініціатива»), але це — не борги аукціонера. Окрім аукціонера у VAB банку була маса позичальників. «Фінансову ініціативу» вивели з ринку не законно, бо дисконтували облігації держпозики на 2 млрд грн. Весь ринок фінансовий знає, що демонстрація повного нігілізму по відношенню до банку — банк не мав ніяких проблем. Говорити про борги акціонерів — не коректно…  Я нічого Нацбанку не винен. Це була моя добровільна ініціатива, як відповідального аукціонера, для того, щоб компанія Ukrlandfarming не повторила шлях «Мрії», тому що безкінечна війна призводить до поразки, не залежно від тактичних перемог. Тому я сказав, що 8 мільярдів гривень — те, що компанія напевно може потягнути, а ви беріть радників з боку «Екрнс енд янг», Ротшельдів, і вони скажуть — правда це, чи ні. Це було запрошення до дискусії, яке було почуте на інший лад.

Про операційну діяльність Ukrlandfarming»

Ми зараз працюємо в ідеальному штормі: і психологічному, і фінансовому. Всі прекрасно розуміють, що на аукціонерів зорієнтований весь менеджмент, а це близько ста чоловік. Звичайно, є психологічний фактор. Я вважаю, вдалося стабілізуватися. Команда готова. Хоча вони не наймалися жити в таких умовах, але держава нас поставила в такі умови. Я думаю, якщо Ukrlandfarming готова в частині персоналу, по техніці  до роботи,  із залученням фінансів працюємо. Значно, ускладнилася комунікація із залученням стандартних фінансових механізмів, які ми використовували раніше. Але сподіваюся, це вдасться зробити і залучити потрібні суми. Над цим також зараз працюю. Компанія готова до роботи… По Ukrlandfarming стратегія не змінна. Скорочень не планується.

Читати до теми: Вільний ринок землі від «А» до «Я» — енциклопедія реформи

 Про «Авангард» і експортну політику уряду

В нас питання з «Авангардом»: він покращив роботу за рахунок того, що 50% почав експортувати. І тут нам всі експортерам такий подарунок від уряду — 30% зниження курсу долара. Ми ж поставляємо в Гонконг, в Сінгапур. Зараз в Індонезію починаємо поставляти. Ми просто не очікували такої грамотної  експортної політики. Я не знаю, на кого рівняються ці люди. Взагалі, то флагманами розвитку експортної економіки є Китай, Японія, ЄС. І взагалі, якщо ви помітили, то США дуже часто виступають і звинувачують Китай, що відбувається маніпулювання курсом для вирівнювання своїх експортних позицій на міжнародному ринку. Якщо Дональд Трамп обклав 20% штрафом китайські товари, і це було катастрофою, то зараз 20% обкладено всі українські експортні товари. А це недоотримання бюджету, спад експортно орієнтованих галузей, які дають більше половини експорту і валюти в об’ємі ВВП. Від такої політики зростає імпорт в країну. Я такої політики експорту не можу зрозуміти. Це для мене нонсенс. Тому «Авангард» буде суттєво скорочувати експорт. При тому що є ряд ринків, де ми просто добивалися їх рік чи два, а зараз вони через таку політику уряду стали збитковими від собівартості на 10-15 %. Будемо щось корегувати через пару місяців, будемо дивитися, як рухатися дальше.

Про земельну реформу

Придбання землі нас точно зараз не хвилює. А загалом я завжди був прихильником ринку землі, і вважаю, що рано чи пізно він буде. Я вважаю, що обмеження по придбанні землі знижують ціну й привабливість. Я прихильник повної дерегуляції. Держава повинна регулювати комплекси, напрямки дій — це стратегія називається. А коли ти ставиш шлагбауми, породжуєш елементи залежності і зловживання. В даному випадку, я розумію, це все політична боротьба — ці обмеження, про які ми говоримо, і нічим добрим це не закінчиться. Закон приймуть в напівобрізаному чи якомусь не зрозумілому стані. Закон про землю — це не реалізоване право людей і він повинен бути. Плюс це ринок капіталу, який привабить кошти в загальний потік інвестицій в об’єм потоку по державі…

Про обмеження доступу компаній з іноземним капіталом/часткою в статутному капіталі

Відтік договорів оренди можливо буде. Але давайте дочекаємося закону. Ви згадайте, чим починався закон, і чим закінчився. Щоб не вийшло так, що дійдуть до обмеження в 1 тисячі гектарів в одні руки і взагалі кажуть, що зможуть купляти тільки люди з тієї області, де живуть.

Читати до теми: Земельний траст України: 7 питань до запровадження ринку землі

Про ціну землі при обмеженнях 10 тис. га в одні руки

Я вважаю, що це суттєво вплине на ціну. Ціна буде низькою. Програє той, хто продає. На скільки впаде ціна, сказати не можу. Думаю, ціна буде менше тисячі доларів за гектар.

Про довірче управління  

Довірче управління — це прихований ринок землі. А яка його ефективність? Ефективність ринку в обслуговуванні. Так як будинок, коли він орендований і не орендований. Це різна вартість землі буде. Тому, без таких компаній, як наша, та інші, земля має значно меншу вартість. Банки навряд будуть ефективними управлінцями великих об’ємів землі. Це будуть якісь клаптикові речі, які потрібно буде скріплювати… це ризикові речі. Хіба свідомо будуть йти, щоб накопичувати цей земельний банк. Але якщо так, тоді фактично тоді це буде підміна понять. Ці два закони йтимуть паралельно, навряд буде один без другого.  Думаю, що закон про землю приймуть. 

Читати до теми: Ринок землі вже відкрито: через інститут довірчої власності депутати запустили продаж земель сільськогосподарського призначення

Про інтересантів відкриття ринку землі

Якщо українці — це власники паїв, сьогодні, умовно, можуть продати дорожче, в їхніх інтересах, щоб був ринок максимально відкритим. Дуже багато людей проживають в містах, за кордоном, дуже багато власників землі — літні люди, які вже й не можуть на тій землі працювати ефективно. Не можна робити підміну понять. Це може бути регульоване, поетапно, з максимальним дотриманням власних інтересів, власних виробників. Якщо для країни і грошей — маєш продавати з максимальними не обмежуючими речами, ти хочеш, щоб максимально зайшли гроші, щоб максимально отримали. Потрібно підтримувати малих і середніх. Адже важко конкурувати з міжнародними компаніями, але тут ми говоримо, що є пріоритет ніше: якщо соціальний та економічний проект, тоді потрібно робити нарізку полів, прив’язувати до паю — це шлях назад.

Про земельні кредити

Запускати ринок без доступу до кредитів тих, хто її обробляє — повний нонсенс. Але, порівняно з Польщею також не є коректно. Інакше потрібно виділити в бюджеті 200 євро на гектар, або 250. Беріть 5 млрд євро, виділяйте на дотації, але такого не буде. Ми не в коректній порівняльній ситуації з ЄС. Адже там це соціально-економічний проект зайнятості населення. Закон про землю потрібно було приймати давно, він би уже стабілізувався. Питання обмежень зараз так далеко зайшло, пішло в політичну площину і тому буде дуже важке у вирішенні. Навіть довірче управління — ще одна підміна ринку землі цивілізованого.

Я за цивілізований ринок землі і правила, які забезпечать участь всіх учасників, а вже далі — м’яч на стороні гравців, нехай грають.

Про майбутнє Ukrlandfarming

Ukrlandfarming чекає перемога. Переможемо всіх ворогів, закриємо кримінальну справу, ці люди, які вчинили нам зло, понесуть відповідальність. Я повернуся в Україну, конструктивно співпрацюватиму з урядом, і будемо втілювати проекти на зовнішніх ринках і дальше працювати. Етап в житті — це наслідок дії. І подія, яка б не сталася, до чогось тебе готує. Така вибрана місія, мені в тому числі, показати, хто ці люди насправді. Той, хто не вірить в перемогу, її не достойний і її не отримає. За нами правда, і ми це розуміємо. Не ідеалізуємо себе, але ми цю компанію будували 25 років. Ці люди, які її руйнують, нічого в житі не збудували, крім проблем і рішалово. Подивіться просто на їх біографію. І як вони зараз все знищують, прикриваючись державним прапором. Рано чи пізно це зрозуміє і суспільство, і здоровий глузд переможе. Я надіюся, ми достукаємося до Президента України. Коли я з ним спілкувався, склалося враження, що він хоче поміняти й економічну ситуацію, й іншу, принаймі, ми надіємося, а що буде дальше — побачимо.

Звернення до Президента та Андрія Богдана

Можу додати до звернення, що моя позиція не помінялася, я б хотів бути почутий, якась відповідь на попередні наші звернення, я не спекулюю кількістю людей, але — це величезна кількість людей, які генерують відсоток ВВП, платять величезні податки, отримують порядку 3-х мільярдів гривень зарплати. Ukrlandfarming — це механізм, який, я б не хотів, щоб зламався і розрушився. Впевнений, що в цьому не зацікавлений ні один чиновник виконавчої влади, який дружить з головою, тому що це не в його інтересах. Надіюся, що свої знання і вміння я використаю на створення ,а не на боротьбу з детективами й всякими іншими кодлом, що нападає на компанію і крутися довкола компанії. По комп’ютеру можна забивати цвяхи, а можна проектувати космічний корабель. Зараз ми робимо першу дію, при цьому поломка може бути значною. Сподіваюсь, що буду почутий, і звідти з’явиться конструктивна людина з однаковим підходом до всіх, елементарними правами і розумінням. Я впевнений, це буде позитивний кейс, який можна спроектувати на нормальних людей, які в цій державі щось хочуть робити. Візьміть закордонні приклади, візьміть ту ж Америку, попитайте тих же експертів — наслідком війни є розруха. А конструктивний діалог зберігає максимальну цінність для обох сторін.

Про повернення до України

В Україну ми хотіли повернутися, але розуміємо, що при таких підходах і при таких ворогах та тенденціях, які зараз є, повернутися не вдасться. Ми пробуємо звертатися до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, але ж там є вигадані збитків, їх немає. Вони придумали статтю, ніби то про 100% збитків держави — 191 стаття. Якби у мене була можливість під адекватну заставу повернутися в Україну, я б це зробив завтра. Набагато легше мені було б оборонятися і з цим «шоблом» воювати. Всі їхні аргументи розіб’ються, як порох, у суді, але на це потрібен час. Зараз вони роблять шоу: спочатку проводять слідчі дії, потім будуть передавати матеріали суд і цей процес триватиме як мінімум рік. Зараз вони нас із моїми адвокатами не допускають до перегляду матеріалів справи, що не законно і цим затягують процедуру. Беруть мором мене і компанію. Це відчувається. Ми змушені виробляти стратегію захисту за межами нашої держави, де впевнені у якісь правових можливостях.

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com