друкувати


Справи аграрні – 100 днів роботи парламенту: Держгеокадастр, ринок землі, бюджет

4 грудня 2019, 08:57
100 днів парламенту

На календарях депутатів Верховної ради ІХ скликання – 100 днів з дня оголошення ними урочистої присяги на вірність українському народу. У комітеті з питань аграрної та земельної політики працює 31 депутат на чолі з головою Миколою Сольським. AgroPolit.com проаналізував роботу парламенту й комітету за перший триместр, та визначив перемоги та поразки депутатів, які його представляють.

Розгляд земельних законопроектів

У жовтні 2019 року голова комітету Микола Сольський зареєстрував у парламенті законопроект 2178-10, який передбачає відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення. Документ було ухвалено у першому читанні 13 листопада. Його прийняттю передував розгляд комітетом та обговорення 11 законопроектів, які стосувалися ринку землі в Україні. Перевагою процесу розгляду законодавчої ініціативи є низка публічних обговорень та презентація в експертному середовищі Сольським та іншими депутатами. Після ухвалення законопроекту 2178-10 до нього було подано понад 2 тис правок. Їх іще мають розглянути.

Про шлях до ухвалення в першому читанні законопроекту №2178-10 читайте у публікації Ринок землі в Україні: хронологія земельної реформи

Бюджет-2020 та підтримка аграріїв

Cправжній нокаут отримали від депутатів парламенту аграрії, які очікували на держпідтримку. Перед розглядом проекту бюджету-2020 обіцяли виділити не менш як 1% ВВП на дотації та передбачити на це в бюджет 8,4 млрд грн. Зрештою, після бурхливих обговорень, цифру урізали до 4,3 млрд грн, а в законі про держбюджет стрічку, що мусить бути передбачено не менше від 1% аграрного ВВП, замінили на «не більше від 1% аграрного ВВП». Тобто, якщо раптом захочеться заплатити більше 1% — це буде порушенням закону, а от дотримуватися попередньої обіцянки стало тепер необов’язково. 

Передбачили в бюджеті на наступний рік підтримку на формування інфраструктури ОТГ у сумі 2,1 млрд грн. Кошти передадуть понад тисячі громадам, які будуть утворені до кінця 2019 року.

Читайте до теми: Оприлюднили детальний аналіз 8 програм держпідтримки АПК

Розвиток громад за рахунок відрахувань від бензозаправок

За ініціативи депутатів профільного комітету, у листопаді було ухвалено внесення поправки №209 до проекту закону 2144 про зміни до Бюджетного кодексу України. Таким чином громади, на території яких розташовані бензозаправки, отримають компенсацію. До місцевих бюджетів має надійти 7,7 млрд грн.

Закон про земельні аукціони

Окрім основного закону, який стосується відкриття ринку землі, у парламенті зареєстровано пакет законів, котрі мають, у разі прийняття, створити умови для реалізації земельної реформи. Серед них законопроект 2195 про земельні аукціони Миколи Сольського та групи депутатів, який передбачає проведення земельних аукціонів на єдиній інтернет-платформі та в режимі реального часу. 

З осені 2018 року в Україні діяв пілотний проект, затверджений постановою Кабміну, щодо проведення земельних аукціонів для продажу права оренди на державні землі через майданчик ДП СЕТАМ. Тоді учасники торгів, які відчули на собі дію електронних земельних аукціонів, повідомляли, що мали проблеми з роботою системи. Тепер має запрацювати нова система, іншої якості.

Реформування Держгеокадастру

Законопроект 2194 про Держгеокадастр, автори — Микола Сольський, Мар'ян Заблоцький та низка депутатів з аграрного комітету — передбачає передачу земель державної та комунальної власності від розпорядження Держгеокадастру до підпорядкування громад. 

Читайте до теми: Реформування Держгеокадастру: ліквідація чи перерозподіл функцій?

Одночасно з реєстрацією законодавчої ініціативи відбулися зміни у Держгеокадастрі – було призначено нового керівника Дениса Башлика, який озвучив плани на майбутнє служби. Зокрема, перенесення акцентів на розвиток системи електронних сервісів. Водночас, у земельному законопроекті 2194 передбачено позбавлення Держгеокадастру контролюючих функцій та скасування посади державних реєстраторів.

Солідарні в боротьбі з рейдерством

Без розгляду та авторства депутатів комітету з питань аграрної та земельної політики було подано на розгляд та ухвалено парламентом законопроект 1056-1, який встановлює запобіжники у боротьбі з рейдерством. Зокрема, обмежують повноваження державних реєстраторів та вимагають багаторівневого підтвердження даних для потрапляння до реєстрів. Авторство законопроекту належить депутатам комітету з питань правової політики.

Читайте до теми: ТОП-10 матеріалів про аграрне рейдерство в Україні

Використання земель Міноборони на користь громад

На п’ятому році війни нарешті у парламенту дійшли руки до проблеми, що ж робити з землями Міноборони та коли їх забрати. Таким чином з’явився законопроект 0855 про землі Міноборони, документ авторства Миколи Сольського та Володимира Гройсмана «Про використання земель оборони» передбачає можливість використання земель оборони в господарських цілях за умови отримання відповідного дозволу.

Спрощення процедури ввезення пестицидів

Депутат з  Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Іван Чайківський разом із групою парламентарів зареєстрував законопроект 2289, який вносить правки до чинного Закону «Про пестициди та агрохімікати». У разі прийняття законодавчої ініціативи буде скасовано обов’язкову реєстрацію пестицидів у країнах, де їх виробляють, для того, щоб ввезти та застосовувати їх в Україні. 

Читайте до теми: Чи відкривати ворота для небезпечних пестицидів і хімікатів: 7 міфів про інновації законопроекту №6606

Новий погляд на «соєві правки»

У Раді знову взялися за «соєві правки». Голова профільного парламенту Микола Сольський повідомив, що у Верховній Раді планують зареєструвати законопроект про повернення відшкодування експортного ПДВ виробникам сої та ріпаку. 

Нагадаємо, у грудні 2017-го парламент змінами до Податкового кодексу України скасував відшкодування ПДВ з бюджету за експорту олійних культур (сої, ріпаку та соняшнику). Через це малі та середні агровиробники заявляли, що очікували на багатомільярдні щорічні збитки.

Влітку 2018 року було повернуто експортне ПДВ виробникам соєвих бобів, насіння свиріпи або ріпаку, якщо вони вирощені на с/г землях, які перебувають у виробника у власності або у постійному користуванні, чи використовуються ними на правах оренди (суборенди) або емфітевзису.

Читайте до теми: Дострокові місцеві та парламентські вибори-2020 за новим сценарієм – влада готує бекґраунд

Про пальне для сільгоспвиробників

Попередня влада залишила у спадок головний біль для сільгоспвиробників, пов'язаний із вимогою ліцензування пального. У липні 2019 року було ухвалено закон, який вимагав отримувати ліцензію місць зберігання пального. Це стосувалось усіх аграріїв, незалежно від того, який об’єм та як довго вони зберігають пальне, а також — продають вони його іншим господарствам чи зберігають для власних потреб. Штраф за зберігання пального без ліцензії – 500 тис грн. Його хотіли почати застосовувати з 1 січня 2020 року.

Спрощення системи зберігання пального сільгоспвиробниками запропонував запровадити голова профільного комітету Микола Сольський. Він вніс до розгляду законопроект 2248-1, який передбачає замість отримання ліцензій на зберігання пального подавати декларацію один раз у податкову. Як пояснив голова підкомітету з питань рентних платежів, екологічного податку та оподаткування АПК парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Олексій Устенко, подавати декларації слід тим агарним юрособам, які мають потужності зберігання пального на своїх складах до 200 кубометрів, та з річним обсягом використання пального не більше 10 000 кубічних метрів.

Пропоную вам проголосувати і поставити за п'ятибальною шкалою оцінки за сказане і зроблене аграрній частині уряду (Тимофій Милованов, Тарас Висоцький, Інна Мєтєлєва), а також потенційним учасникам «лави запасних», зважаючи, що прогнози на кадрові зміни в уряді цілком реальні (Ольга Трофімцева, Алекс Ліссітса, Андрій Дикун, Леонід Козаченко та Іван Мірошніченко

 

Зріз законодавчої роботи аграрного комітету

Депутатами аграрного комітету з вересня 2019 року зареєстровано 12 аграрних законопроектів, які у подальшому отримали шанс дійти до сесійної зали Верховної Ради. Більшість з них були створені за участі голови комітету Миколи Сольського.

Сольський долучився як автор або співавтор до створення 7 аграрних законопроектів:

2446 – проект Закону про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій із вивезення за межі митної території України олійних культур.

0855 (проголосований у першому читанні) – проект Закону про внесення зміни до статті 4 Закону України «Про використання земель оборони» щодо підвищення ефективності використання виділених земельних ділянок.

2280 – про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель.

2248-1 – проект про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» щодо ліцензування зберігання пального.

2195 (проголосований у першому читанні) – проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони.

2194 (проголосований в першому читанні) – проект Закону про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин.

2178-10 (проголосований у першому читанні) – про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення.

Читайте до теми: Законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення – що в середині?

4 постанови:

2178-10П (стала чинним актом 291-IX) – проект Постанови про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення.

2194П (стала чинним актом 297-IX) – проект Постанови про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин.

2195П (стала чинним актом 298-IX) – проект Постанови про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони.

2280П – проект Постанови про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель.

Читайте до теми: Ринок землі вже відкрито: через інститут довірчої власності депутати запустили продаж земель сільськогосподарського призначення

2 поправки до законопроектів перед другим читанням:

0856 – проект Закону про сільськогосподарську кооперацію.

0858 – проект Закону про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству.

Без участі Сольського рештою депутатів агарного комітету зареєстровано ще низку проектів:

2289 – проект Закону про внесення змін до статті 4 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» щодо ввезення пестицидів на митну територію України.

0853 (проголосований у першому читанні) – проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками.

2280 – Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель.

2300 – Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального.

Читайте до теми: Ревальвація гривні і наслідки для аграріїв

Також варто звернути увагу на той факт, що до комітету з аграрних питань перед голосуванням за законопроект про обіг с/г земель 2178-10 надійшло 9 альтернативних варіантів цього документу від різних авторів і з різними правками, але представники монобільшості від політичної сили «Слуга народу», які домінують у комітеті, фактично проігнорували їх, тож до сесійної зали потрапив документ авторства Миколи Сольського.

Якщо порівнювати активність аграрного комітету IX скликання з попереднім, який теж активно розпочав свою роботу на початку каденції, то за весь час роботи останнім вдалося за 5 років роботи в Раді проштовхнули через сесійну залу 35 законів. Голова аграрного комітету VIII скликання Олександр Бакуменко став автором 18 законопроектів та 3 постанов, які були прийняті Верховною Радою протягом 5 років.

Попередній комітет теж активно починав законотворчу діяльність і поступово втрачав швидкість та згуртованість команди. Побачимо, як справи підуть у комітету IX скликання, адже їм буде потрібно не тільки «зачищати хвости» за попередниками, а й вирішувати нові, не менш складні питання, на кшталт відкриття земельного ринку, питань з добривами та вирішення проблем із землями громад.

Віталій Хворостяний, Оксана Тупальська AgroPolit.com