друкувати


Парламенту подали на голосування 5 земельних законопроектів

5 листопада 2019, 13:02

Наступний тиждень в Раді буде дуже цікавий та «гарячий»: на розгляд депутатів можуть винести 5 погоджених аграрним комітетом законопроектів, чотири з яких стосуються  ринку землі та один с/г кооперації.

Винесуть чи ні та чи будуть за них голоси? Це ключове питання.

Тож що пропонується на розгляд Раді! По порядку. 

2178-10 — про ринок землі

За даними AgroPolit.com, на голосування можуть поставити земельний законопроект, який аграрний комітет підтвердив і рекомендував до розгляду (№2178-10, альтернативний до урядового №2178). Правдиться такий прогноз чи ні — покаже наступний тиждень. 

Тим часом голова аграрного комітету Микола Сольський в інтерв'ю виданню rbc.ua повідомив, що голоси за документ є. Але поспішати ніхто не буде, бо ключове — почути позицію громадськості та врахувати її. 

Відверто скажу, якби було завдання голосувати зараз, думаю, що голоси за наш проект були б. Але ми хочемо всіх вислухати і зрозуміти до кінця поле для компромісів без шкоди для ринку. Ми повинні розуміти, що всі мають право жити і працювати на цій землі», — пояснює він.

2194 — земельна дерегуляція 

До першого читання комітет радить своїм колегам-депутатам законопроект №2194 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (розроблений Заблоцьким М.Б., Сольським М.Т., Нагаєвським А.С. та іншими).

Норми цього законопроекту передбачають зміни, пов’язані з функціями Держгеокадастру, а також вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин:

 

2195 — електронні аукціони

Ще один законопроект, запропонований до першого читання, №2195 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони» (Підласа Р.А., Мовчан О.В., Сольський М.Т., Заблоцький М.Б. та іншими).  Він передбачає внесення змін до права продажу земельних ділянок та прав оренди. Законопроект також вносить чітку норму про електронні торги та використання відповідних майданчиків.

 

0855 — землі Міноборони 

До другого читання — №0855 "Про використання земель оборони" щодо підвищення ефективності використання виділених земельних ділянок (М. Сольський та В. Гройсмана).

Стаття 4 передбачає можливість використання земель оборони в господарських цілях за умови отримання відповідного дозволу лише з метою:

- вирощування сільськогосподарських культур, випасання худоб.

0856 — с/г кооперація 

До другого читання погодили, зареєстрований ще минулою Радою, законопроект №0856 «Про сільськогосподарську кооперацію» (Бакуменком О.Б., Лабазюком С.П., Івченком В.Є., Галасюком В.В., Мірошніченком І.В. та іншими).

Законопроектом пропонується нова модель створення та діяльності сільськогосподарських кооперативів в Україні, яка відповідає потребам малих та середніх виробників, сприяє їх кооперації з метою підвищення прибутковості господарювання, повноцінної участі у сільськогосподарському ринку України та покращення життя в сільській місцевості.

При підготовці законопроекту до другого читання було внесено наступні зміни відповідно до поданих пропозицій та правок:

— враховано пропозиції щодо максимально однакового підходу до регулювання створення та діяльності прибуткових та неприбуткових сільськогосподарських кооперативів;

— враховано пропозиції, що стосуються діяльності кооперативів на підставі модельного статуту, оскільки Законом «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» передбачено право не затверджувати свій статут, а прийняти на установчих зборах рішення про здійснення діяльності на підставі модельного статуту, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Дана норма спростить процес реєстрації кооперативів, що полегшить створення нових;

— враховано пропозиції щодо прийняття кооперативами Етичного кодексу та порядку вирішення питань, пов'язаних з врегулюванням конфлікту інтересів;

— враховано пропозиції щодо перейменування понять «пайовий внесок», «додатковий пайовий внесок» «пай», «пайовий фонд», «пайові виплати», «кооперативні виплати» у «вклад члена кооперативу», «додатковий вклад», «частка у статутному капіталі», «статутний капітал», «дивіденди», «патронажні дивіденди» та приведення їх до законодавчих норм, які регулюють діяльність підприємницьких товариств, стандарти бухгалтерського обліку, а також вводяться поняття міжнародного законодавства та законодавства розвинутих країн;

— враховано пропозиції щодо зміни поняття «чистий фінансовий результат» на «фінансовий результат (прибуток) (оскільки чистий прибуток є складовою фінансового результату), що залишається після сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів, передбачених законом» для приведення у відповідність до вимог Податкового кодексу України  та Господарського кодексу України;

— повністю враховано пропозиції щодо ліквідації основного фонду кооперативу та джерел його наповнення – поворотних вступних внесків, натомість залишено поворотні цільові внески;

Формально почалася робота у комітеті ще над двома законопроектами.

2280 — планування земель

Перший  — № 2280 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель» (Чорноморовим А.О, Нагаєвським А.С., Костюком Д.С. та іншими).

Микола Сольский розповів деталі його. За його словами, законопроектом пропонується: 

  1. врегулювати питання встановлення меж громад;
  2. комплексного просторового планування територій громад, що скасовує необхідність розроблення декількох, споріднених за змістом, видів містобудівної документації та документації із землеустрою;
  3. унормування питань, пов’язаних із її затвердженням;
  4. нормування формування електронної картографічної основи для планування території;
  5. забезпечення реального зв’язку програм соціально-економічного розвитку із документацією із просторового планування;
  6. створення прозорого та неконфліктного механізму врахування громадських та приватних інтересів через прозорі громадські обговорення.

Прийняття законопроекту дозволить забезпечити сталий розвиток територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів; удосконалити управління у сфері містобудівної діяльності та землеустрою; спростить виконання топографо-геодезичних і картографічних робіт для потреб просторового планування; сприятиме розвитку автоматизованих систем управління ресурсами, комплексному збереженню повноцінного життєвого середовища, довкілля та культурної спадщини. Запропоновані законопроектом реєстр», — пояснив Микола Сольський.

2289 — пестициди і хімікати 

Другий — № 2289 «Про пестициди та агрохімікати», який має на меті удосконалити окремі положення щодо регулювання завезення та застосування в Україні незареєстрованих пестицидів, використання залишків пестицидів і агрохімікатів, термін реєстрації яких закінчився, надання можливості застосування, зберігання, торгівлі, рекламування та перевезення залишків препаратів протягом двох років після завершення терміну їх реєстрації.

Законопроектом пропонується скасувати обов’язкову умовою завезення та застосування незареєстрованих в Україні пестицидів документальне підтвердження їх державної реєстрації в країні, де вони виробляються», — прокоментував Сольський.

Автори законопроекту вказують на ряд причин, які заважають інколи виконати її на практиці:
— інноваційні експериментальні препарати можуть не мати реєстрації в країні, де вони виробляються, та одночасно перебувати в процесі державних випробувань в країні-виробнику в Україні, а також в інших країнах з високим рівнем розвитку сільського господарства, до яких відноситься і Україна, для перевірки дієвості таких препаратів у різних умовах;
— виробники засобів захисту рослин, зазвичай, виготовляють на одному заводі велику кількість різних препаратів, призначених для ринків різних країн. У той же час, через відсутність у країні виробництва препарату шкідників, хвороб та сільськогосподарських культур, які є в країні призначення такого препарату, реєстрація в країні виробництва компаніями не проводиться у зв’язку із фактичною неможливістю польових досліджень.

Прийняття цього законопроекту забезпечить українським аграріям можливість використовувати передові технології захисту рослин, що дозволить збільшити врожайність сільськогосподарських культур, зберегти вирощений урожай, покращити його якість та безпечність, а також утримати на світовому ринку продовольства передові позиції стабільного постачальника сільськогосподарської продукції», — пояснив Микола Сольський.