друкувати


Аналіз 9 законопроектів про запуск ринку землі

8 жовтня 2019, 08:01
Ринок землі

У Верховній Раді зареєстровано 9 законопроектів про запуск ринку землі. Один із них урядовий, два – від аграрного комітету і три альтернативних до одного з них, решта – від окремих депутатів. AgroPolit.com проаналізував тексти всіх законопроектів про ринок землі та пропонує ключові положення. Очікується, що на цьому тижні депутати разом з аграріями розглянуть їх під час засідання комітету з питань аграрної та земельної політики.  

1. Комплексний Миколи Сольського №2194 

1 жовтня 2019 року подано на розгляд парламенту. Автори проекту Закону «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» – голова профільного комітету Микола Сольський та інших 11 народних обранців. Ключові його положення коротко викладені у презентації

Проект розроблено на основі законопроекту №2178, запропонованого урядом та з урахуванням побажань експертів аграрного ринку. Документ визначає правила обігу с/г земель в Україні.  Серед його ключових положень:

Більше про інші його пункти читайте у матеріалі «Комплексний законопроект про ринок землі — 27 основних положень документа». 

Читайте до теми: Фермерський погляд на ринок землі: хто виграє і програє

До цього законопроекту іншими депутатами не було запропоновано альтернативних проектів законів, які стосуються дії або відміни мораторію на продаж землі.

2. Урядовий №2178 

Законопроект, автором якого є міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов, власне, визначає відкриття ринку землі. Проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» має такі основні пункти:

Читайте до теми: Піймали на брехні: Тимошенко & Висоцький — був чи ні земельний закон про вільний ринок?

У відповідь на поданий урядовий законопроект до парламенту надійшли ще 3 альтернативних, які стосуються ринку землі.

3. Альтернативний Юлії Тимошенко №2178-2 

Пропонується відкласти відміну мораторію та винести це питання на Всеукраїнський референдум. Також документ визначає, що у дійсних умовах право на оренду землі обмежується:

4. Альтернативний Вадима Івченка №2178-3

Запроваджується заборона на емфітевзис (право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб) до відміни мораторію на продаж землі. А від уряду до 1 січня 2022 року вимагається забезпечити проведення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення усіх форм власності та внесення відомостей про такі земельні ділянки до Державного земельного кадастру. 

Читайте до теми: Андрій Мартин: Левову частку земель державних підприємств колишнього Мінагрополітики доцільно розпаювати серед місцевого населення

5. Альтернативний Оксани Савчук №2178-4

Продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2022 року пропонує законопроект «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Документ забороняє передавати у користування землю с/г призначення особам без громадянства та іноземцям, а особам з українським громадянством – виключно у спадок та до Державного земельного банку.

Окрім основного блоку у Верховній Раді України зареєстровано ще 4 законопроекти. Це такі, як:

6. Миколи Сольського №2195 

Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони» авторства голови профільного комітету парламенту Миколи Сольського та 10 інших депутатів. Документ передбачає проведення земельних аукціонів на єдиній інтернет-платформі та в режимі реального часу. На торгах розглядаються пропозиції купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки. Торги проводяться за наявності хоча б двох потенційних покупців, які внесли гарантійний внесок не менш ніж 30% стартової вартості ділянки.  

7. Юлії Тимошенко №2183 

Пропонує винести питання відміни мораторію на ринок землі на Всеукраїнському референдумі.  

8. №1101 Вадима Новинського 

Законопроект «Про внесення змін до розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо заборони відчуження сільськогосподарських земель до проведення та встановлення результатів Всеукраїнського референдуму стосовно купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення», як і попередній, виносить питання відкриття ринку землі на Всеукраїнський референдум. А після відміни мораторію — викуп земель державою в особі уповноваженого Кабінетом міністрів України органу. Водночас має встановлюватися ринкова вартість з урахуванням цін у ЄС та за методикою, затвердженою урядом України.

Читайте до теми: Земельне віче — як бачать цивілізований вільний ринок землі в Україні: ризики/можливості, присутність іноземців та доступ до кредитів

9. №1124 Нестора Шуфрича

Законопроект «Про приватизацію та порядок виділення громадянам України в натурі (на місцевості) земельних ділянок земель сільськогосподарського призначення, які перебувають в державній власності». Його суть – передати шляхом приватизації усі с/г землі державної власності громадянам України та заборонити приватизацію с/г землі іноземцям.