друкувати


Прогноз цін на українські зернові в 2019 році: урожай та світові тренди

17 липня 2019, 08:13

Україна зібрала вже 15,2 млн т зерна нового врожаю, із яких 10,2 млн т пшениці. Цьогорічний урожай очікується трішки кращий, ніж торішній — 70,8 млн т (на 0,8 млн т більше). Так, вал кукурудзи може скоротитися на 7,5% — до 33,1 млн т, пшениці — вирости на 9,3% до 26,9 млн т, а ячменю — скласти 8,2 млн т.

Традиційно аграріїв цікавить ціна збіжжя нового врожаю, зважаючи на світові тенденції, а також — на українські реалії. Про це AgroPolit.com розпитав експертів та учасників ринку.

Скільки зберемо?

Прогноз Мінагро в 70,8 млн т майже не збігається з очікуваннями зовнішнього та внутрішнього ринку.

Так, Міністерство сільського господарства США в травневому звіті озвучило цифру в 72,1 млн т (пшениці — 29 млн т, кукурудзи — 33 млн т, ячменю — 9 млн т).

Детальнішу розкладку дає керівник інформаційної служби, аналітик «АПК-Інформ» Андрій Купченко. На його думку, ячмінь потихеньку відійде до нішевих культур (цього року очікується його урожай у близько 8 млн т), а ключовими будуть на ринку дві культури.

Домінуватиме, звичайно, кукурудза. За нашими оцінками, Україна збере її близько 34-35 млн т. Втім, щодо кукурудзи робити фінальні прогнози ще зарано, на її виробництво дуже впливає погода в липні-серпні. Пшениці теж очікується приріст. У порівнянні з іншими агентствами, наш прогноз більш песимістичний — 26-27 млн т», — говорить він, пояснюючи, що загалом урожай очікується в межах 70-70,5 млн т.

Але погода може принести сюрпризи під час масового збирання, вплинути й на обсяги, і на якість.

Додає деталей колишній трейдер, а нині депутат аграрного комітету Іван Мірошніченко.

Кукурудза й соняшник в Україні зараз підгорають. Тому виробництво цих обох культур може зменшитися: кукурудзи орієнтовно — на 3-4 млн т, соняшнику — на 1 млн т. А от валовий урожай пшениці буде більшим (на кілька млн т), хоч і виникає питання її якості через погодні умови», — пояснює Мірошніченко. 

Світові тренди

 Основними світовими виробниками зерна, за експертними оцінками аналітиків ринку USDA, в 2017-2018 роках були Китай (499,9 млн т) і США (436,4 млн т). Зараз ці дві країни перебувають у стані торговельної війни — впроваджують мита на імпортні товари один одного. Якщо вона продовжиться, то виходом для Китаю може стати експорт зерна та інших видів с/г продукції із Латинської Америки, Чорноморського басейну та портів Європи. З іншого боку, знижується пропозиція американського зерна через затяжні дощі у США та зниження прогнозів урожаю кукурудзи.

Читати до теми: Катастрофічна посівна у США — «вікно можливостей» для України
 

Ціна нового сезону

Наскільки суттєво вплинуть вищеперераховані фактори на внутрішню ціну зернових нового врожаю? «Цінове ралі, зумовлене поганими погодними умовами у травні-червні в США, ринок уже пережив, бо посівні площі вирівнялися, стан посівів покращився», — розповідає Іван Мірошніченко. За його оцінками, через це внутрішня ціна вже зросла на $10-12 на 1 т.

Проте дати якісь конкретні оцінки зростання чи зниження ціни важко.

Читати до теми: Стан пшениці у 2019 році

Аналітик компанії Agritel Олексій Єрьомін каже, що у новий сезон Україна входить із нижчими цінами, ніж торік.

Однак, очікувана більш висока врожайність пшениці в 2019/20 МР повинна компенсувати зниження цін на старті жнив. Пшениця українського походження, як і раніше, є найдешевшою у своєму сегменті, що сприяє її конкурентоспроможності на світовому ринку. Ціни наших конкурентів також на нижчому рівні, ніж у минулому році, завдяки очікуванням високого врожаю якраз в Чорноморському регіоні», — пояснює він.

Експерт додає, що наразі цінові прогнози коригуються після старту збирання й отримання перших показників врожайності, а також залежатимуть від наслідків аномальної спеки в ЄС та посухи в деяких районах країн Чорноморського регіону. «Попри те, що урожай пшениці в цьому році, як очікується, буде рекордним в Україні, ми залишаємося оптимістами з точки зору цін і сподіваємося побачити їхнє зростання в подальшому, насамперед ґрунтуючись на привабливості цін на українську пшеницю з можливістю подальшого скорочення спреду між цінами нашої пшениці та пшениці походженням із країн-конкурентів», — підсумовує Олексій Єрьомін.

Форвард — страховка для малих та середніх агровиробників

Що робить держава для того, щоби підтримати внутрішні ціни в пік збору врожаїв?

Держрезерв оголосив про закупівлю зернових нового врожаю ще в середині червня.

Внутрішньою ж гарантією отримання стабільної закупівельної ціни в новий сезон для малих і середніх стають форвардні контракти. Це своєрідна страховка для них, яка дозволяє їм збалансувати свою річну фінансову роботу. В цьому сегменті зараз працюють декілька державних та приватних компаній. Один із лідерів, який спеціалізується саме на форвардах, — державна компанія ПАТ «Аграрний фонд». Основна мета форвардного фінансування від ПАТ «Аграрний фонд» — підтримка малих та середніх агровиробників і створення зручної системи отримання коштів аграріями й реалізації врожаю. Після укладання форвардного контракту агровиробники одразу отримають 65% від загальної вартості поставки за договором. Остаточний розрахунок відбувається за ринковими цінами, які склалися на момент поставки.

Форвардні контракти — це дієвий інструмент, який користується попитом у агровиробників. Протягом 2016-2019 маркетингових років ПАТ «Аграрний фонд» уклав 540 контрактів з аграріями. За цей період було законтрактовано близько 1,8 млн т зернових. Лише сума авансових платежів склала 5,1 млрд грн, а загальна сума оплати за контрактами — майже 6,1 млрд грн», — зазначив у коментарі AgroPolit.com виконавчий директор ПАТ «Аграрний фонд» Микола Зубарєв.

За його словами, основна відмінність форвардного контракту від банківських кредитів полягає в тому, що ПАТ«Аграрний фонд» не вимагає додаткової застави. Заставою є зерно майбутнього врожаю, на закупівлю якого укладено контракт. Микола Зубарєв також додав, що з 2017 року ПАТ «Аграрний фонд» забезпечує українських аграріїв ще й мінеральними добривами, які можна придбати або укласти форвардний контракт. «Єдина умова, яка залишається незмінною, — агропідприємство повинно мати успішний досвід вирощування зернових, позитивну кредитну історію та відсутність заборгованості», — додав виконавчий директор.

AgroPolit.com моніторитиме й надалі тему внутрішніх ціни на зернові та інформуватиме вас.