друкувати


«Битва титанів»: що обіцяють агробізнесу Зеленський та Порошенко

5 квітня 2019, 08:17
«Битва титанів»: що обіцяють агробізнесу Зеленський та Порошенко

Ось і завершився перший тур виборів президента України. Згідно із даними Центральної виборчої комісії (ЦВК), боротьбу за місце головокомандувача продовжили Володимир Зеленський із результатом 30,24% (5 713 825 голосів) та Петро Порошенко, який набрав 15,95% (3 011 884 голоси). В чому феномен  Зеленського  і чи спрацює  він  у другому турі? Читайте про  це у матеріалі «Порошенко&Зеленський — українці між двох вогнів…».

А ми ідемо копати далі. Після підрахунку голосів першого туру політики активно взялися за боротьбу, почавши оприлюднювати більше планів на майбутнє. Раніше AgroPolit.com аналізував аграрну частину програм основних кандидатів. Що ж зміниться для гравців агросектору з приходом «нового/старого обличчя» та чого слід від них чекати? AgroPolit.com ретельно проаналізував передвиборчі обіцянки та програми кандидатів.

Ринок землі

Важливим і першочерговим питанням для українців залишається відкриття ринку землі. Попри обіцянки парламентарів, в Україні й досі немає законодавства щодо обігу сільськогосподарських земель. Нардепи відверто затягують розгляд відповідного законопроекту, не бажаючи взяти на себе відповідальність. Та наразі в стінах парламенту, Держгеокадастру, Мінагрополітики є 5 варіантів відкриття ринку земля. Їх порівняльний аналіз дивіться далі.

Нагадаємо, AgroPolit.com вже показував, як бачать ринок землі учасники цьогорічної виборчої гонки.

Що ж стосуються Порошенка та Зеленського, то вони переконують, вільному ринку землі в Україні – БУТИ. Якщо із чинним Президентом все більш-менш зрозуміло, то до шоумена постають питання, оскільки у його програмі нічого не сказано про зняття мораторію на продаж землі, залишається лиш здогадуватися, які процеси буде задіяно.

Зеленський неодноразово заявляв, що підтримує зняття мораторію на продаж сільгоспземлі, оскільки Україна потребує залучення інвестицій.

У його програмі йдеться:

Україна повинна перейти на забезпечення своїх потреб коштом власних енергетичних ресурсів, ставши згодом їхнім експортером на європейський ринок. Необхідно впровадити економічний паспорт українця. Кожна дитина матиме право накопичувати на своєму рахунку частину від реалізації державою природних благ (надра, землі тощо). Після досягнення повноліття дитина отримає ці накопичення як власний стартовий капітал. Українець повинен стати основним акціонером України!».

Але реальних механізмів впровадження ринку землі не вказується.

Читати до теми: Ринок землі сільськогосподарського призначення від кандидатів у президенти 2019 

 Економічний і фінансовий експерт Андрій Блінов переконаний, попри те, що у програмі Зеленського є намір сформувати прозорий ринок землі, там не говориться, що він гарантує торгівлю землею аграрного призначення. «Тобто, прозорий ринок землі можна розуміти як завгодно. Прозорий ринок землі можна мати в державній власності. Хоча прозорий — натяк на кадастр», — зазначив Блінов.

Оскільки Зеленський обіцяє приймати важливі державні рішення за допомогою референдумів, є можливість, що вирішуватимуть долю зняття мораторію саме громадяни.

Дивитися  до теми інфографіку: Порівняльний аналіз 5-ти законопроектів про обіг земель сільськогосподарського призначення

Щодо Порошенка, то його аграрний «багаж» обіцянок складається з низки позицій. Перший стосується с/г земель. Чинний Президент — «за» відкритий ринок, «за» підтримку фермерства і ключові програми держпідтримки АПК. Адже, на думку Порошенка, саме розвиток АПК і відкриття земельного ринку дасть поштовх для розвитку української економіки.

Аграрний експорт

Хоча Зеленський не давав ще жодних обіцянок стосовно експортної політики, можна припустити, що Україна й надалі співпрацюватиме із країнами ЄС. Цікаво, що згідно із декларацією кандидата у президенти, сім’я Зеленських володіє компанією «Зеларі Фіш», яка займається переробкою, консервуванням, оптовою та роздрібною торгівлею риби, ракоподібних та молюсків. Попри скептицизм експертів, Зеленський має хоч якийсь досвід у торгівлі агропродукцією. Скоріше за все, він продовжить співпрацю із Європою, оскільки вона вже налагоджена попередньою владою. Такого кроку від нього очікують і в ЄС.

Дивитися  до теми інфографіку: Кандидати у Президенти на 2019 рік і аналіз їхніх програм для агросектору

У свою чергу Порошенко розповідає, яким бачить експортне майбутнє України. Він переконаний, що держава має стати світовим лідером в агросекторі, й досягне цього у випадку, якщо експортуватиме не сировину, а українські бренди. Він зазначає, що посли наразі працюють не лише для забезпечення світової солідарності з Україною, а й у допомозі конкретним промисловим підприємствам для полегшення виходу на ринки інших країн, передусім на ринки ЄС. Ефективність їхньої роботи буде оцінюватися від зростання присутності підприємств України в країнах перебування.

Податки

Зеленський у своїх заявах наголошує, що є прихильником введення податку на виведений капітал. Він переконаний, що в Україні слід провести податкову амністію зі ставками від 5% для малого та середнього бізнесу, до 8-10% для великого, а також попередити втручання СБУ в бізнес.

Дивитися  до теми інфографіку: Структура сплачених податків агросектором за 2017-2018 роки: за видами та сферами діяльності

Також команда Зеленського вже заявила, що буде подавати законопроекти щодо нового податкового кодексу та кодексу про працю, щоб зробити «законодавство у цих сферах ліберальним».

Порошенко обіцяє після виборів повернутися до законопроектів про податок на виведення капіталу як ключового джерела для внутрішніх інвестицій.

Інвестиції

Під час зустрічі із бізнесом Зеленський неодноразово заявляв, що виступає за нормальний інвестиційний клімат і робитиме все можливе, щоб гроші з'явилися в Україні. Команда Зеленського планує приватизацію незрозумілих держпідприємств, які перебувають у важкому стані або спеціально доведені до банкрутства, щоби бути проданим за копійки. Крім того, для сприятливого інвестклімату шоумен планує: реформувати судову систему, перезапустити антикорупційні органи, а також перезапуск комісії, яка відбирає суддів.

Також команда працюватиме над створенням інституту фінансових розслідувань і над тим, щоб прибрати тиск правоохоронних органів на бізнес.

У Зеленського додають, що спроби реформувати старі інституції — прокуратуру, суди, СБУ, Державну фіскальну службу — закінчилися провалом.

Читати до теми: Fata Morgana — марево про землю. Результати «референдуму» серед громад про зняття мораторію

Порошенко ж обіцяє надалі співпрацювати з Євросоюзом та заручається підтримкою іноземних політиків.

Аналізуючи вище сказане, найбільший мінус Зеленського у більшості питань щодо АПК — це невизначеність і повний «вакуум». Наразі у нього є три тижні, щоб показати, як планує діяти та які реформи хоче втілити у життя.

Щодо роботи Порошенка, то вона передбачувана і зрозуміла. Оскільки парламентську більшість займала партія чинного президента, то про його здобутки і плани можна говорити вже зараз. Як працювала президентська партія, та чого досягла за останні 5 років, читайте у матеріалі «Бригада Плугатарів Порошенка — аналіз аграрної політики ББП у парламенті».

Читати до теми: Аграрна програма майбутнього Президента України очима українців

Дивіться у графіці далі, якої програми на 5 років для агросектору очікує  ринок сьогодні — це результати опитування.

 

До Зеленського ж у представників агробізнесу залишається декілька важливих запитань: За допомогою яких кроків кандидат у президенти планує втілювати у життя земельну реформу? Чи зможе він надати справедливі дотації дрібним виробникам? Як боротиметься з рейдерством? І, головне, як він може гарантувати економічну стабільність в Україні?

Ілона Олексюк для AgroPolit.cpm.